fbpx
Зсередини

“Я написала й видала книжку”. Колонка Ірини Виговської

Як запустити власне видавництво та не вмерти від синдрому самозванця
Ірина Виговська, 24.07.2021

Я працюю з текстами вже 10 років. За цей час спробувала себе в різних ролях: журналістки, SMM-ниці, редакторки, копірайтерки, лекторки та консультантки з текстів. Але весь цей час я мріяла про одне — написати книжку.

Першого липня 2021 року з типографії приїхав наклад моєї першої книжки “Цукром догори” — 2000 примірників, у які вкладено багато сил. Розповідаю, як я це робила, для того, щоб кожен, хто мріє про власну книжку, повірив у себе і втілив омріяне.


Робота над рукописом

Ключове у книжці — власне написати її. Це потребує глибокого занурення в тему, фонових знань та розвиненої емпатії. Я маю теоретичний бекграунд, розумію, як будуються і працюють історії. Але крім розуміння основ драматургії, написання книжки потребує проживання всіх ситуацій разом з кожним зі своїх героїв. Я з ними плакала, сміялась, соромилась, відчувала розпач або жагу до життя.

Усе почалося з однієї нотатки, яку я накидала для допису в Facebook кілька років тому. Я багато спостерігаю за людьми й фіксую деякі ситуації на папері. Якісь із них стають класним матеріалом для публікацій у соцмережах. А публікації, своєю чергою, дають мені лояльну аудиторію і показують ступінь її зацікавленості.

 Ключове у книжці — власне написати її

Найскладніше — знайти час для написання книжки. Це навіть звучить лячно. Ми всі дуже заклопотані, і навіть Гемінґвей не зміг би писати у своїх кав’ярнях, якби йому на телефон щосекунди прилітали сповіщення про все на світі. Але книжка, коли у своїй голові я вже дозволила їй статися, просто звузила контекст навколо мене — настільки, що в житті не існувало нічого, крім неї. Я зачинялася в кімнаті, покинула роботу й писала-писала-писала, не звертаючи уваги на те, що діти стукають у двері 🙂


Що далі

 Шліфувати текст і робити його кращим можна безкінечно

Шліфувати текст і робити його кращим можна безкінечно. Майже кожна людина чіпляється до своєї роботи — і це нормально. Якщо ти сумніваєшся у своїй адекватності — це краще, ніж якби ти робив дурість і був переконаний у тому, що все робиш правильно.

Коли текст стає прийнятним: хорошим / класним / таким, з яким можна працювати / чи який ви готові показати комусь, крім батьків — настає час відпустити його й передати в роботу літературному редактору(-ці) та коректору(-ці). Вони вичитують текст, виправляючи фактологічні, граматичні, пунктуаційні помилки, — словом, “причісують” написане. Відредагований текст переходить на етап верстки.

 У мене бета-рідерів не було, бо я до останнього боялась показати свій текст комусь

За бажанням рукопис можна показати одному чи кільком бета-рідерам — людям, які першими прочитають написане й нададуть зворотний зв’язок. Утім, важливо переконатися, що бета-рідер бажає тобі добра й ти точно йому довіряєш.

У співпраці з бета-рідерами є певні переваги. Вони першими дають фідбек, відтак можуть рекомендувати вашу книжку. Також їхніми відгуками можна користуватися для збільшення продажів. Наприклад, розмістити думки бета-рідерів про вашу творчість на сайті. 

У мене бета-рідерів не було, бо я до останнього боялась показати свій текст комусь.


Видавництво чи самвидав

Автор на різних етапах може шукати для себе і своєї роботи видавництво. Проте я усвідомлено обрала інший шлях — шлях самвидаву. Мені хотілося як менеджерці самостійно пройти всі етапи: від створення до реалізації.

Так, я сама ношу важезні пакунки з книжками на пошту, сама шукаю можливості продавати. Але й не ділю ні з ким гонорар, можу самостійно обирати книжці долю, зробила оформлення і дизайн так, як подобається мені й команді, що зі мною працює. Тобто книжка вийшла нерентабельно дорогою, з погляду видавця, але дуже гарною і якісною, що, переконана, має вагоме значення для читача 🙂

Видавництво може почасти спростити роботу, може видати вашу книжку власним коштом. Але водночас треба розуміти, що буде з правами на книжку, і чи розмір гонорару задовольнить вас та перекриє обсяг витраченого часу. Думаю, усі папери варто підписувати з юристом, що розуміється на темі прав на інтелектуальну власність.

Як самвидавець ти маєш найбільшого ворога — синдром самозванця. Він постійно верещить на вухо: “А чи не графоман(-ка) ти часом?” — адже ти сам пишеш, сам видаєш і сам продаєш. Але якщо не слухати чужі голоси, а робити так, як подобається, зиску буде більше.

Що треба зробити поетапно, якщо ти видаєш свою книжку самостійно:

  • зареєструвати себе як видавця в Загальноукраїнському реєстрі видавців (це можна зробити за допомогою Держкомтелерадіо);
  • відкрити на своєму ФОПі види економічної діяльності на книговидавництво та продаж книжкової продукції;
  • підписати договір з типографією;
  • з готовим макетом звернутися до Книжкової палати України, щоб отримати УДК і ISBN — унікальні міжнародні номери книжки.


Як продати

Коли всі процеси позаду: ти створив-(ла) рукопис, його вичитали, зверстали, оформили та надрукували з усіма необхідними для продажів вихідними даними, саме час подумати — що робити зі збутом.

Особисто я відкривала передзамовлення книжки за кілька місяців до того, як вона була готова. Відкрите передзамовлення дає можливість зібрати хоча б частину коштів на друк.

Щоб зацікавити людей і спонукати зробити передзамовлення, треба завчасно готувати аудиторію до того, що скоро ти випустиш книжку: показувати, що відбувається за лаштунками, робити тематичні дописи, створити унікальний гештег в Instagram чи Facebook. Ну і, звісно, задовго до цього працювати над контентом у соцмережах, створювати собі імідж.

Твої підписники стають твоїми прихильниками, прихильники — покупцями, покупці — амбасадорами. І це дуже допомагає у продажу.

 Твої підписники стають твоїми прихильниками, прихильники — покупцями, покупці — амбасадорами. І це дуже допомагає у продажу

Щоб запустити передзамовлення, варто створити зручний сайт інтернет-магазину й протестувати можливості оплати. А далі люди, які підтримують вас, неодмінно підхоплять інфопривід і рознесуть його по всіх куточках соцмереж, поділяться з друзями.

На цьому етапі можна використовувати всі можливі різновиди промо: прямі ефіри, читання, зустрічі. Можна залучати інфлюенсерів і просити їх поділитися інформацією про вашу книжку — усі засоби згодяться.

Щоб стимулювати людей робити передзамовлення, можна запропонувати їм нижчу ціну, вигідніші умови придбання чи особливий подарунок, що чекатиме на них разом із книжкою. Я запропонувала все перелічене.

Після завершення періоду передзамовлення можна починати друкувати книжку, водночас підтримуючи зв’язок з аудиторією, і готувати презентацію.

 Навіть якщо одна людина винесе з вашої книжки одну важливу для себе думку — роботу зроблено немарно

Голос у голові весь час кричатиме, що наклад завеликий, текст не такий і нікому це все не потрібно. Але я переконана: навіть якщо одна людина винесе з вашої книжки одну важливу для себе думку — роботу зроблено немарно.

Ще одна перевага самвидаву — ти отримуєш багато особистого фідбека. Ти бачиш і чуєш людей, які читають твою книжку, і робиш висновки, що їм подобається, а що наступного разу ліпше виправити чи зробити інакше. Адже після першої самостійно виданої книжки обов’язково буде друга. Самвидав затягує, як перше татуювання 🙂


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень