fbpx
Slow news

Gradus Research провела дослідження: як війна перетворила українців на більш свідому націю

Зміни описали у 8 ключових соціальних трендах
Бондар Каріна, 21.02.2023

Компанія Gradus Research провела опитування та з’ясувала, які зміни відбулися в українському суспільстві за рік війни: у що українці вірять та що цінують найбільше, де живуть та як витрачають гроші, як роблять вибір і підтримують одне одного.

“Упродовж усього року ми споглядаємо, як українське суспільство загартовується в боротьбі із зовнішнім ворогом. І ці зміни, що відбулися з нами у 2022-му, і торкнулися кожного аспекту життя — довіри до людей та влади, залученості до допомоги іншим, свідомості вибору й споживання, усвідомлення того, що вдома краще, — усі вони залишаються з нами у 2023 році та рухають нас до перемоги”, — коментує Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Війна в Україні спричинила серйозний міграційний зсув   

Опитування показало, що більше третини українців (переважно жінки й діти) через війну були змушені залишити місця свого постійного проживання. З них 82% мігрували в межах області чи України, тоді як 18% переїхали за кордон.

Зростання рівня довіри людей оде до одного й до держави

Українці почали більше довіряти одне одному під час війни. Проведене у червні 2022 року дослідження Gradus Research показало, що 63% респондентів довіряють людям загалом, тоді як у жовтні 2021 року їх кількість становила 45%.

Усвідомлення національної ідентичності

Від початку повномасштабної агресії відбулася хвиля переходу на українську мову. До лютого 2022-го українською в побуті спілкувалися близко 40% дорослого міського населення України. Зараз цей показник наближається до 60%.

Українці свідомо обирають локальні бренди. Наразі 69% опитаних заявляють, що обирають продукцію українських брендів. А 56% тих, хто почав купувати нові бренди під час війни, роблять це, щоб підтримати українських виробників.

Більша емоційна стабільність                                                                 

Українці тримаються попри більш як 300 днів екстремального життя у війні. Про це свідчать результати дослідження Gradus Research щодо психічного здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни, яке компанія проводила наприкінці вересня 2022 року. Тоді 41% респондентів оцінили своє психічне здоров’я в діапазоні від 8 до 10 балів, за шкалою від 1 до 10, де 1 означає “з моїм психологічним здоров’ям багато проблем”, а 10 – “з моїм психологічним здоров’ям взагалі немає проблем”.

Загальний рівень суб’єктивного стресу при цьому залишається дуже високим — 84% опитаних констатують це зараз.

Віра в перемогу — на висоті                                                                                   

Віра в перемогу України залишається на високому рівні з перших днів повномасштабної війни: наразі 87% респондентів абсолютно або радше впевнені, що Україна здатна відбити напад росії.

Фінансовий статус та зайнятість поступово відновлюються     

Усе більше українців повертаються до активного виконаня своїх робочих обов’язків. Відповідно, можна спостерігати зменшення частки тих, хто має роботу, але не працює.

Водночас у більшості населення дохід скоротився (78%).

Незважаючи на це, українці демонструють стабільно високу залученість до допомоги державі, армії та одне одному. Громадяни невпинно донатять: дві третини опитаних (64%) стверджують, що роблять це регулярно, надсилаючи гроші на військові та гуманітарні цілі. При цьому середній донат на місяць становить 950 гривень.

Зміна споживацької поведінки                                                   

Продовжується раціоналізація споживання. Більшість опитаних планує свої покупки заздалегідь (90%), і лише 4% респондентів частіше роблять імпульсивні покупки. Результати відрізняються серед вікових груп, а також залежать від того, чи має респондент роботу.

Українці стали вимогливішими до брендів. Майже половина українських споживачів (44%) обирають бренди залежно від їхньої позиції щодо підтримки армії, політичної позиції, мови спілкування чи співпраці з країною-агресором. Травнене дослідження Gradus Research продемонструвало, що 60% населення відмовилося від купівлі продукції міжнародних брендів, що продовжують діяльність у росії.


Зростання медіаспоживання, ще більший перехід у діджитал, новинозалежність та сила месенджерів                                                       

У “медіаменю” перше місце посідають месенджери (Telegram, Viber, тощо), які, до речі, не є рекламними платформами. 69% українців споживають новини саме там. Вони випереджають сайти, телебачення та навіть соціальні мережі (63% опитаних), посуваючи їх на друге місце. За ними йдуть інформаційні інтернет-ресурси (46%). Національні ТВ-канали, які раніше входили до трійки лідерів серед джерел споживання інформації про суспільно-політичне життя, посідають четверте місце. Їх дивляться 34% громадян, щоб отримати актуальну інформацію.

Читайте також у рубриці Slow news
Промо
В Україні створили англомовний кемп для дорослих
Ukraїner створив ютуб-проєкт на військову тематику
У ньому розповідатимуть про українських ветеранів та їх адаптацію до цивільного життя
MEGOGO розпочинає прийом заявок на щорічну аудіопремію для подкастерів «Слушно»
Мета — зібрати найактуальніші подкасти й стимулювати їх розвиток від виробництва до дистрибуції
Проєкт Deocоupage в колаборацї з митцями випустив колекційне вино
Їхня мета — зібрати кошти для реабілітації українських військових
Проєкт «Викрадене мистецтво…» оживив ще одну картину, вкрадену росіянами з Херсонського музею
На полотні художника Миколи Писанка зображені кавуни
Інші статті за темами
Slow news
News
Slow news
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень