У червні відбудеться світова прем’єра документального фільму «Куба&Аляска» — стрічки про українських парамедикинь, які працюють на передовій.
Показ відбудеться на одному з провідних європейських фестивалів документального кіно — Sheffield DocFest у Великій Британії.
Фільм режисера Єгора Трояновського розповідає про бойових подруг із позивними «Куба» та «Аляска» — парамедикинь, які рятують життя на фронті. Стрічка показує, як війна поступово віддаляє захисниць від минулого, змінює їхні зв’язки з родиною та друзями і змінює уявлення про те, яким може бути життя після повернення з фронту.
Трояновський, який працював журналістом від початку повномасштабного вторгнення, дізнався про героїнь на фронті й вирішив зафіксувати їхню історію на великому екрані. Зйомки тривали з 2022 по 2024 рік, і більшість локацій, де працювала знімальна група, нині вже знищили або окупували росіяни.
«Вважаю, що цей фільм має шанс зламати певні стереотипи. Перш за все, щодо ефективності та потрібності жінок в армії. По-друге – щодо жіночої дружби. Фільм показує почуття, які, з одного боку, існують тільки тут і зараз, а з іншого – не вимірюються в часі та просторі. На початку зйомок ніхто не міг передбачити, яким саме буде сюжет, і, відверто кажучи, я бажала б нам з “Аляскою” кращого сценарію. Але попри все, наша стрічка показує, що життя варте того, щоб жити й боротися за це право», – розповіла «Куба», одна з героїнь стрічки.
Проєкт створено у міжнародній копродукції України, Бельгії та Франції. Над ним працювали 2BRAVE PRODUCTIONS, TAG FILM та CLIN D’OEIL FILMS. Продюсерами стали Ольга Брегман, Крістіан Попп і Ханне Фліпо. До створення фільму також долучились ARTE FRANCE, VRT, RTBF, ČESKÁ TELEVIZE, SHELTER PROD, Суспільне Україна та низка інших партнерів. Проєкт підтримали ЄС, EURIMAGES, Український інститут, Netflix, Deutsche Filmakademie, Göteborg Film Fund та інші.
Що відомо про «Кубу» та «Аляску»
Юлія Сідорова («Куба») — парамедикиня, волонтерка, військовослужбовиця ЗСУ та дизайнерка, родом із Харкова. Ще у 2014 році вона стала медикинею на Майдані, а згодом приєдналася до медичного батальйону «Госпітальєри». Також вона співзаснувала фронтовий медичний підрозділ «ULF» і багато років служила в зоні бойових дій. Паралельно розвивала власний бренд одягу Cubitus Dei. Нині служить у 157-й механізованій бригаді ЗСУ.
Олександра Лисицька («Аляска») — бойова медикиня, художниця та колишня журналістка. Після навчання в Одеському медуніверситеті працювала у ЗМІ, а після початку повномасштабного вторгнення долучилася до фронтової медицини. Після поранення продовжує служити в Нацгвардії, працює з темами архітектури, створює ілюстрації та допомагає ветеранам із соціальною адаптацією.
Про фестиваль
Sheffield DocFest — один з провідних документальних кінофестивалів Європи. Його щороку (з 1994-го) проводять у Великій Британії, в місті Шеффілді. Фестиваль охоплює кінопокази, індустрійну програму, виставки та пітчинги. У 2025 році він триватиме з 18 по 23 червня.
Раніше ми писали, що у прокат виходить документальна стрічка про стрит-артиста Гамлета Зіньківського