Французький будинок моди Louis Vuitton випустив нову колекцію ювелірних виробів — браслети з літерою Z. Вона одразу обурила мережу, а користувачі Instagram почали залишати коментарі під постом бренду. Вони висловлювались проти цього дизайну, оскільки символи Z і V зображають на своїй техніці російські окупанти.
На сайті Louis Vuitton зазначено, що Z — це ініціали будинку моди, які, “немов життєвий імпульс”, з’єднуються на браслетах в різних комбінаціях, “як серцебиття або повторюваний ритм”. У рекламній кампанії знялися акторки Алісія Вікандер та Джина Цзінь, а також гіп-гоп-виконавець Кід Каді.
Уперше про колекцію стало відомо від дизайнерки прикрас Франчески Амфітеатрів — вона представила браслет у цьому дизайні ще 5 лютого у своєму пості в Instagram. Згодом у її профілі зʼявилося ще кілька публікацій з новим дизайном.
Відповідь бренду на війну росії з Україною
На початку березня Louis Vuitton оголосив про закриття своїх магазинів на території росії через війну з Україною. Також LVMH Group оголосила, що пожертвує 5 мільйонів євро Міжнародному комітету Червоного Хреста на допомогу жертвам війни.
Проте випуск нової колекції із символом ворога під час воєнних дій в Україні назвали недоречним, а деякі користувачі мережі запідозрили бренд у підтримці росіян.
Louis Vuitton співпрацював з нацистами
Поки ми не можемо навести офіційні дані щодо співпраці Louis Vuitton з росією чи підтримки російської агресії. Проте у книжці французької авторки Стефані Бонвічіні “Louis Vuitton, A French Saga” про історію бренду письменниця говорить про співпрацю з нацистами під час німецької окупації Франції у часи Другої світової війни.
Стефані Бонвічіні розкрила раніше неопубліковані деталі підтримки компанії режиму Віші (колабораціоністський уряд Франції, сформований після поразки у війні з нацистською Німеччиною — ред.), який відповідав за депортацію французьких євреїв до німецьких концтаборів.
У книжці Louis Vuitton “A French Saga” ідеться про те, що члени родини Vuitton активно підтримували ляльковий уряд на чолі з маршалом Філіппом Петеном і заробляли гроші на своїх ділових відносинах з німцями.
Авторка каже, що зробила це відкриття, досліджуючи історію засновника Louis Vuitton до 150-річчя бренду. Компанія надала дослідниці повну інформацію, коли вона запропонувала написати книжку. Але на запитання про діяльність Louis Vuitton під час війни авторці відповіли, що документи компанії за 1930-1945 роки були знищені під час пожежі.
“Їхнє ставлення повністю змінилося, коли я згадала роки війни — спочатку вони максимально співпрацювали та допомагали мені, а потім взагалі припинили відповідати на запитання”, — розповіла письменниця.
З історичних архівів Стефані виявила, що Louis Vuitton мав магазин на першому поверсі нерухомості Hotel du Parc, у Віші, де маршал Петен заснував свій маріонетковий уряд. У той час як магазини інших власників, зокрема ювелірів Van Cleef & Arpels, зачинили, Vuitton був єдиним, кому дозволили залишитися.
За словами Бонвічіні, вона розмовляла з уцілілими членами сім’ї і виявила, що онук Vuitton Гастон, голова компанії часів війни, доручив своєму старшому синові Генрі налагодити зв’язки з режимом Петена, щоб продовжувати бізнес.
Генрі, завсідник місцевого кафе, яке часто відвідувало гестапо, був одним із перших французів, яких нацистський уряд нагородив за лояльність і зусилля на користь режиму. Родина створила фабрику, присвячену виробництву артефактів, що прославляють Петена, включно з понад 2500 бюстів.
“співпраця була пов’язана з одержимістю сім’ї виживанням компанії і почасти з певною симпатією до правих поглядів режиму”.
Бонвічіні каже, що компанія спочатку була “надзвичайно зацікавлена” у виході книжки й пообіцяла просувати її та перекласти англійською і японською мовами. Але з моменту публікації Louis Vuitton не хотів мати нічого спільного із цією книжкою.
На думку авторки, “це скандально, що всі просто ігнорують книжку”. Вона сказала, що розуміє, чому компанія прийняла таку позицію, але Vuittons були не єдиними, хто співпрацював, і, звичайно, цінності компанії змінилися.
У відповідь на всі заяви Стефані Бонвічіні прессекретар LVMH опублікував такий коментар: “Це давня історія. Книжка охоплює період, коли вона була сімейною, і задовго до того, як вона стала частиною LVMH. Ми різноманітні, толерантні й цілком такі, якою має бути сучасна компанія”.
Також представник LVMH сказав у коментарі сатиричному журналу Le Caricature: “Ми не заперечуємо фактів, але, на жаль, авторка перебільшила епізод Віші”.