fbpx
Зсередини

Чому люди бояться починати власний бізнес? Відповідає психолог

Як почати власну справу, що заважає на старті, звідки беруться страхи
Ірина Виговська, 25.05.2020

Михайло Єрмаков, клінічний психолог, психотерапевт, співзасновник освітньої платформи psyedu, розповідає про страхи, які переслідують підприємців-початківців, та способи впоратися з ними.

Михайло Єрмаков


Ризики

Найпоширеніший страх підприємця — ризики. Ми переживаємо через те, що вкладаємо в бізнес час, гроші, ресурси, зв’язки. Усі ці зусилля можуть виявитися нікому не потрібними, і ми можемо прогоріти. Це вагома тривога, а тривога — це страх перед майбутнім.

На різних етапах бізнесу завжди є вірогідність, що щось може піти не так. І ми сильно тривожимося, думаючи про це. Але такі міркування деструктивні, бо вони заважають зосередитися на головному — самому бізнесі.

Важливо скласти хоча б короткий план дій і список можливих проблем, з якими ви можете зіштовхнутися на шляху створення власного бізнесу. Це дасть більше конкретики мозку та допоможе структурувати роботу. Відсутність конкретики підвищує рівень фрустрації.

Як дізнатися, що бізнес буде окупатися, що ваш продукт цінний та важливий? Ніяк.

Побороти пов’язані із цим хвилювання можна завдяки локусу контролю. Це поле, на яке можна впливати на відстані витягнутої руки. Тобто варто вирішувати тільки ті проблеми, на які ви можете впливати прямо зараз.


Поспіх

Часто в бізнесі ми поспішаємо. Це може згубно впливати на прийняття рішень. На початкових етапах побудови бізнесу краще частіше зупинятися, робити чек-ін, а відтак іти далі повільнішим, але впевненішим кроком.

Ще один класний метод — спрощення. Що простішим і зрозумілішим для нас буде бізнес на початковому етапі, то більше шансів, що все вдасться. Варто замислюватися над тим, як зробити простіше та чи потрібно це робити зараз.

Не варто одразу йти отримувати спеціальну освіту, вкладати величезні суми в офіс. Щоб розпочати бізнес, його потрібно просто розпочати. А вже потім нарощувати обороти та масштабуватися.


Самотність у бізнесі

Молодому підприємцю добре мати партнера. Це допоможе розділити відповідальність, разом відшукати відповіді на запитання, доповнити свій ресурс професійними якостями, порадами, фізичною допомогою іншої людини. Якщо ж партнера немає, психологи рекомендують знайти ментора, який зміг би розділити з вами переживання й допомогти.


Контроль

Людська психіка не здатна тримати у фокусі багато об’єктів одночасно. Коли ми намагаємося тримати все на контролі, то, по-перше, приймаємо все близько до серця, а по-друге, не можемо фізично все проконтролювати.

У бізнесі дуже важливо навчитися довіряти й делегувати. Гіперконтроль шкодить на будь-яких етапах, як у роботі, так і в житті. Він підвищує рівень стресу, а в стресовому стані ми ухвалюємо неправильні рішення.


Ніхто не знає, як правильно вести бізнес

Але в цьому й фішка. Ваш бізнес ведете ви. Ви — унікальна особистість, і ваш бізнес також унікальний. Ба більше, якщо ви будете копіювати чужий бізнес, цілком імовірно, що у вас нічого не вийде.

У бізнесі найважливіше — ваша особистість. Вкладіть її та додайте дрібних деталей від себе.


Стабільність

Стабільність — це ілюзія. Її ніколи не буде, адже світ мінливий, щодня відбувається щось нове. І найважливіша навичка — прийняти відсутність стабільності й адаптуватися.

Стабільність, насправді, проявляється тільки в тому, як швидко ви можете адаптуватися й ухвалювати рішення.


Оточення

Не дослухайтеся до негативних порад оточення на тему вашого бізнесу. Це можуть бути не ваші страхи й сумніви. Коли відчуваєте страх, запитайте себе: «Чий це страх?». Оточуйте себе тими, хто буде вас мотивувати й підтримувати, говорити, що ваш бізнес потрібний і важливий. Це дуже допоможе.


Успіх

Це така саме ілюзія, як стабільність. Успіх — це процес, а не результат. Бути успішним — це показувати результативність у проміжку часу.

Важливо не прискорюватися в гонитві за успіхом і не дивитися по сторонах, шукаючи успішнішого підприємця.


Провал

Якщо бізнес не «злетів» — це точно не провал. Це можливість провести роботу над помилками і врахувати їх наступного разу. Адже в бізнесу немає терміну придатності: ним можна займатися вчора, сьогодні й завтра.

Бізнес завжди винагороджується прекрасними емоціями, коли ви бачите перші результати. Запитайте себе: «А раптом все те, що я запланував (-ла), станеться? А що як усе вийде?». Наполегливо працюйте заради цього.

Детальніше прослухати тему і знайти відповіді на свої запитання ви можете у відео Михайла Єрмакова.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень