Органи чуття людини — це канали комунікації. І якщо наш зір та слух бренди атакують щосили, то нюх “захоплюють” далеко не всі. Використання ароматів для різних маркетингових цілей називають аромамаркетингом. Аромати допомагають керувати емоціями та пам’яттю людей, викликати певні асоціації й у такий спосіб досягати бізнес-цілей. Запах бренду — це така ж частина брендбуку, як логотип чи кольорова палітра.
Здебільшого аромабрендинг застосовують у таких сферах, як торгівля товарами повсякденного попиту, готельний бізнес, роздрібна торгівля, медицина, фітнес. Тобто там, де є приміщення й відбувається безпосередній контакт із клієнтом. Але дедалі частіше навіть ті бренди, які, здавалося б, “не пахнуть”, використовують унікальні аромати для своїх продуктів.
Як компанії можуть застосовувати аромати:
Ароматизувати приміщення
Щороку кількість брендів, які ароматизують свої приміщення, зростає. Свій аромат мають магазини одягу, як-от Stradivarius, Zara, Bershka, Massimo Dutti. Мережа ресторанів Дмитра Борисова використовує аромат свіжого хліба у своїх приміщеннях. Як пояснює власник, цей запах не тільки сприяє апетиту, а й викликає у відвідувача асоціацію з мережею ресторанів на підсвідомому рівні.
Ароматизувати продукцію бренду
Це можна робити, навіть якщо продукт вашого бренду не аромадифузори чи парфуми. Наділяти ароматом можна і ту продукцію, яку нюхати будуть, здається, насамкінець — салони автомобілів, канцелярію, взуття. Наприклад, речі бренду Massimo Dutti мають унікальний запах шкіри, хоча не всі предмети гардероба від цього бренду зроблені з натуральної шкіри.
Створювати окрему лінію продуктів з ароматом бренду
Розробка власного аромату — парфумів, парфумованої олії або аромадифузерів з ароматом бренду може стати додатковим джерелом доходу та гарним промо для вашого бренду.
Ароматизувати робочий простір співробітників (корпоративний аромамаркетинг)
Скерувати аромадіяльність варто не тільки на клієнтів компанії, але й на її працівників. Науковці кажуть, що певні аромати стимулюють мозкову діяльність, підвищують працездатність та допомагають зосередитись, а це своєю чергою посприяє успіхам компанії.
Яких цілей можна досягти завдяки аромамаркетингу:
Виділитися серед конкурентів
По-перше, ексклюзивний аромат відрізнить вас від ароматів інших брендів. По-друге, використання ароматів у брендингу — поки що не дуже розповсюджена практика серед українських бізнесів, тож ви будете відрізнятись ще й нестандартним підходом.
Підвищити впізнаваність бренду і сформувати довгостроковий імідж
Аромат надовго залишається в пам’яті, тому клієнт неусвідомлено запам’ятає його та згадуватиме бренд, коли відчуватиме його запах.
Створити атмосферу для покупців
Деякі бренди використовують аромамаркетинг у період свят. Наприклад, мережа кав’ярень Aroma Kava використовує аромат мандарина на Новий рік та Різдво.
Стимулювати продажі, повторні покупки та залучати нових клієнтів
Вам, напевно, одразу хочеться скуштувати булочку, коли ви чуєте запах випічки з магазина, або випити кави, коли відчуваєте аромат мелених зерен. Але є і неочевидні приклади: людина дуже ймовірно купить якусь річ в магазині, якщо там пахне цитрусовими, бо цей аромат стимулює нас до необдуманих покупок.
Підвищити лояльність та тривалість взаємодії з брендом
Аромабрендинг сприяє тривалішій взаємодії з брендом, як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Наявність аромату у ваших приміщеннях може надовше затримати клієнта, а також підштовхнути його повернутися до вас знову.
Поліпшити продуктивність й атмосферу серед співробітників компанії
Як ми вже зазначали, аромадизайн корисний бізнесу з усіх боків: клієнти краще купують, а співробітники краще працюють.
Як обрати аромат бренду:
Потрібно зрозуміти, для чого вам аромат, яких цілей ви хочете досягти, коли й у якому місці ви будете використовувати аромат. Запах повинен викликати певну емоцію або відчуття (бадьорити, розслабляти).
Підбирайте аромат, відштовхуючись від інших елементів бренду — його дизайну, колористики тощо. Разом усі канали сприйняття повинні бути налаштовані на одну хвилю і не суперечити одне одному.
Деякі компанії використовують звичайні аромадифузери, які може використати будь-хто інший. Вони наділяють приміщення приємним ароматом або маскують неприємні запахи. Таким підходом можна досягти лише деяких цілей — підвищити час контакту взаємодії з брендом, налаштувати на імпульсивні покупки тощо. Але якщо ви хочете підвищити впізнаваність бренду, побудувати йому імідж та викликати асоціації з брендом, тоді потрібен унікальний аромат.
Є спеціальні компанії, що займаються розробкою ексклюзивних ароматів для брендів. В Україні їх поки що небагато, їхні послуги не дешеві, але скориставшись ними, ви можете зробити свій бренд впізнаванішим.