Ринок подкастів в Україні почав активно розвиватись у 2019 році. Саме тоді кількість подкастерів і тем швидко зростала. Так само примножувалася чисельність слухачів, адже кожен отримав можливість знайти тему за своїм інтересом. Подкасти стали корисним трендом — слухаючи їх, можна дізнатися цікаву інформацію і перейняти досвід людей з різних сфер.
Ми зробили добірку подкастів від українських медіа, які рекомендуємо до прослуховування. Про тематику кожного та чому варто звернути на нього увагу — читай у матеріалі.
Про історії наукових діячів, психологічні процеси, генетику, сприймання інформації мозком, дослідження сучасного суспільства.
Варто звернути увагу, тому що ведучі спілкуються лише на актуальні теми, без зайвої інформації, та легко подають складні теми. Останні випуски присвячені гумору та бойовому духу на війні, емоційному виснаженню населення та бійців. Також у випуску йдеться про те, чому працює російська пропаганда, що таке “травма свідка” та про інші теми, які сьогодні чіпляють майже всіх українців.
Про сучасний інформаційний простір: кібербезпеку, пропаганду, соціальні мережі, інфлюєнсерів.
Варто звернути увагу, тому що подкаст дає інформацію щодо виявлення дезінформації та фейкових новин, маніпуляцій у медіа. Усі епізоди базуються на реальних історіях та підкріплені прикладами. Війна в Україні триває не лише на фронті, а й в інтернет-просторі, тому важливо, щоб кожен громадянин володів інформаційною грамотністю.
Про штучний інтелект і технології та як вони змінюють світ. Перший сезон присвячено впливу штучного інтелекту на сфери діяльності людства (медицина, екологія, мистецтво). Другий — технологічному розвитку в українських компаніях, а третій — воєнним темам.
Варто звернути увагу, тому що один з ведучих подкасту є спеціалістом-практиком і керівником команди, що створює технології на базі штучного інтелекту. Тож усі роздуми та поради перевірені його власним досвідом.
У випусках на воєнні теми ведучі розповідають, як IT-компанії переживають війну, для чого створюють ігри на кшталт “єБайрактар”, чому соціальні мережі видаляють дописи про події в Україні та що відбувається з економікою у світі через вторгнення росії.
02.
The Ukrainians
ПРО українських діячів культури, мистецтва та науки, які росія століттями привласнювала собі. Це фіксація культурних крадіжок росії.
ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, ТОМУ ЩО саме зараз важливо вивчити, запам’ятати й переповісти наступному поколінню всі історії, які вкрала у нас росія. У культурі українців присутня сила, і нам важливо повернути собі все незаконно привласнене. Ведучі проводять “культурний трибунал” і нагадують про наші витоки.
ПРО західну музику 1960—1980-х, що надихала на зміни та відрізнялась від усього, що люди чули до цього. Творці подкасту називають його історично-музичним експериментом й водночас екскурсом в історію.
ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, ТОМУ ЩО складна й часом болюча інформація сприймається легше через музичні мотиви. Після слухання музики є бажання рефлексувати, вивчати історію, заповнювати всі прогалини в знаннях, щоб у майбутньому не допустити повторення війни й завжди пам’ятати, ким є українці, а ким — росіяни.
ПРО причини та способи еволюції і про те, чому не існує пігулки, яка швидко розв’язала б усі проблеми людства.
ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, ТОМУ ЩО герої подкасту не є медійними особистостями, але їхній досвід і діяльність змінюють світ на краще. Ведучий розповідає про звичайних людей та невідомих активістів, яких об’єднувала чи досі об’єднує небайдужість до подій на планеті. Подкаст новий, має лише 4 епізоди. Та всі вони варті уваги, адже допоможуть розширити кругозір і стати уважнішими до нашої планети.
03.
Українська правда
Про актуальні події у світі (як вторгнення росії в Україну впливає на сусідні держави) та головне про війну (що відбувається під Бахмутом, повернення “шахедів”, ситуація на фронті).
Варто звернути увагу, тому що це унікальний формат подкасту. Кожен слухач може відправити своє запитання на пошту або написати через Telegram-бот. Редакція подкасту розглядає всі запити та створює випуски на основі запитань, які цікавлять аудиторію.
Про здоров’я, сезонне харчування, імунітет, підтримку організму в холодний сезон, уплив способу життя на наявність енергії та способи запобігання хворобі.
Варто звернути увагу, тому що здоров’я є основою життєдіяльності людини. Але сучасний ритм життя занадто швидкий, і більшість із нас нехтує вивченням інформації щодо роботи організму. У цьому подкасті ведучі розмовляють простою мовою, наводять приклади, дають поради, що не шкодять, та навчають будувати здорові відносини із собою.
Про людей, які борються за незалежність України у селах і маленьких містах. Це історії волонтерів, їхні способи допомоги, про збір гуманітарної допомоги, поділ житла з незнайомими людьми. Подкаст про тих, кому не байдуже.
Варто звернути увагу, тому що кожна історія — це важлива частина майбутньої перемоги України. Знати й пам’ятати, якою ціною ми виборюємо незалежність, є обов’язком усіх, хто хоче зберегти нашу ідентичність. Також подкаст надихає приєднатися до допомоги й наповнює вірою у світле майбутнє.
04.
Vertigo
Про український та міжнародний стендап, доречність жартів під час війни, історії стендаперів-філософів, нові комедійні шоу.
Варто звернути увагу, тому що ведучі обговорюють не лише стендап, а й складові хорошого жарту, кордони, які важливо зберігати під час створення шоу, розвиток жанру стендапу в Україні.
Про телесеріали та окремі серії, обговорення сюжетів, розбір персонажів, сцен, режисерів, музичного супроводу, декорацій.
Варто звернути увагу, тому що редактори Vertigo наближають до себе та створюють враження, неначе обговорення відбувається в колі друзів. Це не лише переказ сюжетів, а й розбір серій на частини, зіставлення очікування та результату. Також ведучі діляться цікавими фактами та власними спостереженнями.
Про комікси та кіно, їх уплив на людей, перші погляди на відомих персонажів, розбір екранізацій, нові версії старих персонажів і “Золотий глобус”.
Варто звернути увагу, тому що це розширена версія подкасту “Рекапери”. У цих випусках редактори розмовляють про кіно та комікси, а також розглядають етапи їх створення, закладені творцями сенси, актуальність подій, діяльність та коментарі всіх, хто причетний до створення кінокартин.
05.
The Village
Про історію України, створення її ідентичності, про креативних українців, які боролися за незалежність та мову. Деякі випуски присвячені роздумам щодо подій сьогодення, а деякі дають історичну інформацію. Наприклад, у сьомому випуску ведучі розповідають, чому росія називає українців “бандерівцями”, чому Бандера є для них ворогом і чому він завжди продовжував боротьбу. А у восьмому — про біженців, об’єднання, допомогу та горе, яке креативні особистості перетворювали на творчість.
Варто звернути увагу, тому що подкаст дає варіанти відповідей на запитання “Хто такі українці?”. Кожен випуск — це інформація про спроби знищення нашої нації та протистояння, про героїв, які жертвують собою заради свободи, та національне прагнення до незалежності. Володіння цією інформацією підвищує шанси, що українці більше не відчуватимуть комплекс меншовартості.
Про різницю між військовими та цивільними. Психотерапевт, а нині доброволець ЗСУ, розповідає про своє життя на фронті, переживання, цінності, стосунки, алкоголь, наркотики, ставлення військових до цивільних та їхні очікування.
Варто звернути увагу, тому що подкаст допомагає цивільним краще зрозуміти військових. Люди на фронті бачать смерть та жорстокість, вони стикаються з нею занадто близько. Артем розповідає, що не потрібно говорити військовим, як на них впливає пережите та чому деяких фронт “затягує”. Цивільним важливо знати, як спілкуватися з військовими, щоб не образити та не травмувати.
Про стосунки під час війни — із собою та з близькими. Війна супроводжується стресом, накопиченими емоціями та напруженням, що, своєю чергою, знижує якість стосунків з навколишнім світом. У деяких випусках ведучі розмовляють про правила здорових конфліктів, про сварки, образи та як вийти із цього циклу. Також торкаються тем самотності, депресії та ПТСР. Це розмова про практичну психологію, з прикладами та порадами.
Варто звернути увагу, тому що ментальне здоров’я так само важливе, як і фізичне. Не у всіх є можливість звернутися по допомогу до спеціаліста, тому прослуховування подібної розмови допоможе хоча б розібратися у процесах, які відбуваються з психікою. Кожен випуск складається з теорії, особистих прикладів і порад від психотерапевтині.
06.
Громадське радіо
Про героїв війни, які втратили кінцівки й вчаться жити заново з протезами. Відверті розмови про поранення, складнощі, бажання жити далі та повернутися на війну.
Варто звернути увагу, тому що знати й пам’ятати історії людей, завдяки яким Україна залишається незалежною, це найменше, що суспільство може зробити для них самих. Адже передусім ми всі є об’єднаною нацією, і завдання цивільних — допомогти бійцям пройти реабілітацію, зокрема психологічну. Звісно, що не всі знають, як це зробити, тому саме знайомство з історіями може стати першим кроком до розуміння військових.
Про сучасний стан економіки, інструменти для малого та середнього бізнесу, а також історії підприємців, що продовжують працювати під час війни.
Варто звернути увагу, тому що бізнес має функціонувати. І якщо хтось втратив мотивацію або сили, то переймання досвіду інших може стати каталізатором для відновлення або створення чогось нового.
07.
Радіо НВ
Про перетин минулого та сучасного, історію України, геноцид, перепис знакових подій та холодну війну.
Варто звернути увагу, тому що ведучий подкасту, Віталій Ляска, є кандидатом історичних наук і науковим співробітником-практиком. Він розповідає про різні періоди в Україні, знаходить закономірності, що повторюються, та аналізує їх причини.
Про інвестиції, психологію грошей, правила заможності та фінансової стабільності.
Варто звернути увагу, тому що фінансова грамотність — це також навичка, яку варто опанувати. Іван Компан дає інформацію щодо інвестицій, принципів економіки, фінансових ринків, купівлі валюти та пасивного доходу.