Публікації в медіа — чудовий спосіб заявити про вашу компанію, коли вона виходить на нові ринки. Але як розмістити власні матеріали безплатно? Тим паче, що під час війни питання економії стоїть особливо гостро.
Ми поспілкувалися з контент-маркетологинею Ольгою Феоктістовою. Вона розповіла, як платформа Ringostat зробила 39 публікацій на закордонних порталах, а також поділилася порадами, які допомогли компанії відібрати релевантні майданчики та пропозиції матеріалів для них.
Що потрібно для старту
Жоден бренд не виходить на нові ринки “наосліп”. Наприклад, команда спершу вивчає особливості попиту й цільової аудиторії в інших країнах, збирає перелік конкурентів та інше. Тож у ваших колег, найпевніше, вже є напрацювання, які будуть корисні, зокрема, контент-маркетологу для майбутніх публікацій.
Розглянемо, що варто запросити в інших членів команди.
- Позиціонування для нового ринку — якщо таких ринків декілька, то потрібно окреме для кожного. Від цього залежить, як ви будете представлятися редакції і описувати вашу компанію у статтях. Часто позиціонування на різні ринки може доволі сильно відрізнятися. Бо в якихось країнах ліпше акцентувати на одних вигодах і продуктах, а в якихось — зовсім на інших. Наприклад, у нашому позиціонуванні на Україну згадується наскрізна аналітика. Але на Польщу й Болгарію ми про це не кажемо, бо в цих країнах такий продукт мало знайомий і цікавий.
- Рівень експертизи в місцевої цільової аудиторії. Так ви зрозумієте, чи варто писати статті для експертів — з формулами, розрахунками, спеціальною лексикою — чи краще зосередитися на більш “лайтових”. Наприклад, в Україні охоче публікують поради щодо системи класифікації лідів, створення дашбордів за допомогою JavaScript тощо. А в інших країнах часто просять пропонувати щось менш “технічне”.
- Перелік конкурентів. Для того, щоб ви могли подивитися, про що вони зазвичай пишуть у медіа та які терміни використовують. Також це допоможе знайти майданчики для публікації — про це розповімо згодом.
Додатково:
особливості креативів для статті. Якщо члени вашої команди вже вивчили сайти й рекламу конкурентів, вони, напевно, знають, якою має бути оптимальна “картинка” для іншого ринку. Наприклад, ми з’ясували, що в Європі люблять передусім фото людей. А не, наприклад, маскотів, предметів чи креативні абстракції. Тепер ми це враховуємо не тільки на сайті і в рекламі, а й коли добираємо головні картинки для статей.
Попросіть поділитись корисними порадами ваших колег з інших компаній, які вже публікувалися на потрібних вам ринках. Це можна зробити в тематичних спільнотах у Facebook або в Telegram-чатах.
Наприклад, контент-маркетологи мають певні спостереження щодо місцевого менталітету. Припустимо, в певній країні редактори можуть довго не читати листи. Тож якщо відповіді немає 3-4 дні, це не означає, що стаття не зацікавила медіа. Також ураховуємо, що кожна країна має свої особливості. У Польщі, наприклад, погано ставляться до святкування Геловіну — тож редакція навряд схвалить статтю, повʼязану із цим інфоприводом.
Коли ви озброїлися всією необхідною інформацією, можна переходити до першого кроку.
Як знаходити майданчики для публікації
- Спочатку погугліть місцеві видання на релевантну тематику. Наприклад: “блог про діджитал”, “портал про маркетинг”, “медіа для дизайнерів” та інше.
- Пошукайте видання, де вже публікувалися ваші місцеві конкуренти. Запит має містити назву іншої компанії + “стаття” чи “гайд”, “поради”, “чекліст” і подібне.
- Скористайтеся сервісами для парсингу видачі. Ми в Ringostat використовуємо для цього сервіс Serpstat. Одна з наших цільових аудиторій — це маркетологи. Відповідно, ми вводили в Serpstat перекладені іншою мовою запити, пов’язані з маркетингом — наприклад, “що таке цільова аудиторія”. Після цього обирали в сервісі потрібну локаль та переходили на вкладку Top Pages. Результати можна побачити на скрині нижче. Сервіс видає перелік URL, де є статті на задану тему. Серед них мають бути й тематичні портали, які можуть підійти саме вам.
- Пошукайте компанії, які не є вашими конкурентами, але можуть мати з вами спільну ЦА. Наприклад, у нас одні з таких — це CRM та інтегратори, бо телефонію Ringostat часто інтегрують з подібними системами. Можна пошукати потенційних партнерів уручну або за допомогою сервісу Clutch. У ньому можна вибрати компанії за спеціалізацією, країною та іншими параметрами, які вас цікавлять. Після цього переконайтеся, що конкретний бізнес має блог, у якому він розповідає не лише про власні новини.
Додатково:
Коли зберете перелік видань, перевірте їх відвідуваність через сервіс SimilarWeb. Це допоможе відібрати найпопулярніші. Але раджу також не нехтувати невеличкими блогами, які належать сервісам чи компаніям, у яких з вами є спільна цільова аудиторія. Так ви зможете отримати не тільки публікацію, а й майбутнього партнера, який приведе вам клієнтів.
Наприклад, ми якось знайшли польську діджитал-агенцію, у блозі якої було зовсім мало статей. Проте під час обговорення публікації компанія поставилась до нас максимально лояльно. У результаті спеціалісти компанії зацікавилися одним з наших продуктів — колтрекінгом, тобто відстеженням дзвінків. Бо він допоміг би агенції доводити клієнтам, що покупці справді телефонують з реклами, яку налаштувала агенція. Так почалася наша співпраця, яка триває донині.
Ще одна перевага публікації в невеликих блогах — це можливість першої “зачіпки” для майбутньої публікації на серйозніших порталах. Адже дрібні платформи більш імовірно візьмуть вашу статтю. Відтак у вас буде матеріал, який ви зможете показувати іншим медіа як приклад того, що вже публікувалися в місцевих виданнях.
Які теми пропонувати, щоб статтю розмістили безплатно
Спочатку подивіться, які теми зазвичай висвітлює кожен портал і на який рівень експертизи орієнтовані його тексти. Зафіксуйте в окремій таблиці, які релевантні для вас рубрики є у кожного медіа.
Ви можете одразу написати статтю й запропонувати виданню. Але майте на увазі, що, з огляду на брак у вас знань про новий ринок, видання може відмовити в публікації через невлучну тему матеріалу. Тому радимо спершу саме пропонувати теми.
У нашому випадку добре спрацювала схема, коли ми пропонували виданням 3-4 теми на вибір. Вони мають бути різнобічні, але відповідати тематиці порталу. І також обовʼязково перевіряйте, чи не було публікацій на подібну тему раніше.
Наводимо ще кілька прикладів універсальних ідей і форматів:
- Лайфхаки, інструкції, покрокові гайди, поради, опис новинок. Якщо ви пишете про діджитал, медіа завжди будуть раді статтям про Google Analytics 4 і про те, як з ним працювати.
- “Що таке…”. Таку статтю можуть охоче взяти, бо вона має потенціал, з погляду SEO. А ще матеріали такого формату люблять портали, які віддають перевагу “легкому” контенту для початківців — наприклад, для своїх потенційних клієнтів.
- Теми, які вже почасти охопили ваші конкуренти на цьому порталі. Це означає, що ваша тематика цікавить конкретний майданчик. Але звісно, тема не повинна повністю або частково дублювати те, що вже описала інша компанія. Ліпше подати інформацію зовсім з іншого боку або розкрити тему глибше й довести в такий спосіб, що ви маєте більшу експертизу. Тільки пам’ятайте — не варто дотримуватись такого ж ступеня піарності, що й ваш конкурент. Бо завжди є ймовірність, що його матеріал публікували платно.
- Якщо ви звертаєтесь у регіональне видання, перевірте, чи маєте клієнтів із цього регіону. Якщо так, то ви можете написати статтю про досвід співпраці з ними — такий формат підвищить шанси на публікацію цього матеріалу. Наприклад, польське видання, яке в перекладі має назву “Бізнес у Сілезії”, опублікувало наш матеріал, де ми зазначили, що маємо клієнта з їхнього регіону, і описали, чим наша платформа корисна для нього.
- Статті, пов’язані з Україною і тим, як її народ та бізнес працюють під час війни. Багато компаній співчувають українцям і хочуть дізнатися більше про те, що відбувається, від “першоджерела”. Якщо у вас є справді цікава історія — запропонуйте її. Наприклад, ми опублікували в декількох виданнях статті, де розповіли, як Ringostat брав участь у кіберспротиві та як наша команда працює під час війни.
Як скласти пітч до редакції
Ми тестували декілька підходів до складання пітчів. На основі свого досвіду зібрали в одну схему декілька порад, які працюють найкраще:
- Коли вітаєтесь і представляєте компанію, ліпше одразу написати, що вона українська. По-перше, так видання може проявити більшу лояльність. По-друге, так вас точно не переплутають з авторами з країни-агресора. У нас була ситуація, коли компанія, побачивши прізвище в електронній пошті, уточнила походження компанії. Оскільки не завжди люди дочитують або звертають увагу на підпис у кінці листа, ми радимо представлятися на початку.
- Опишіть факти, які доводять, що ви представляєте серйозну компанію та зможете написати текст, спираючись на її досвід. Згадайте, що ви працюєте у N країн, маєте великих і відомих місцевих клієнтів, вигравали певні нагороди та інше. А також покажіть експертизу саме в тому питанні, з якого пропонуєте теми. Наприклад, коли ми пропонували варіанти статей про контроль відділу продажів, то писали, що побудували власний відділ з нуля й розробили регламенти, що дають змогу тримати на контролі роботу десятків менеджерів, які працюють віддалено у трьох країнах.
- Перелічіть місцеві видання, у яких ви вже публікувалися. І поставте посилання на релевантні статті, бажано якомога “свіжіші”. Звісно, якщо маєте публікації у відомих виданнях — віддавайте перевагу саме їм.
- Після цього запропонуйте кілька тем на вибір.
- Запевніть, що стаття буде максимально практичною і непіарною. І обов’язково дотримайтеся цієї обіцянки. Наголошуйте на тому, що статтю писав експерт із певного фаху, якщо це так.
- Якщо пропонуєте статтю для блогу компанії — пообіцяйте також опублікувати їхню статтю. Усі полюбляють беклінки, тож укажіть, що плануєте розмістити dofollow-посилання на їхній сайт.
- Напишіть, що пошерите опубліковану статтю у ваших соцмережах, тематичних спільнотах та додасте в розсилку. І знов-таки обов’язково дотримайтеся цієї обіцянки. .
Що робити, якщо на ваш лист не відповідають
- Переконайтеся, що лист відкривали. Можна скористатися спеціальними сервісами, наприклад Snov.io. Він показує, чи відкривали листа й чи переходили за посиланням на статтю, вказану в ньому.
- Не пишіть другий лист надто рано. У деяких країнах нормально відповідати на листи протягом тижня, тож якщо ви повторно “постукаєте” за кілька днів після — це можуть сприйняти як неввічливість.
- Спробуйте знайти інші електронні адреси компанії, крім тієї, що вказана на сайті. Це також можна робити за допомогою деяких сервісів. Але обирайте такий, щоб показував посаду працівника редакції чи компанії — важливо не надіслати листа до відділів, які не мають стосунку до маркетингу.
- Якщо й на другий лист вам не відповіли, а ви вже надіслали статтю — висловіть прикрість, що стаття не підійшла. І обов’язково попередьте, що ви надсилаєте її іншому виданню. Це дасть змогу уникнути неприємної ситуації, коли перший портал із запізненням опублікує ваш матеріал, а друге медіа виявить, що стаття вже не унікальна.
Замість висновків
Не засмучуйтесь, якщо вам не вдасться одразу опублікувати матеріал у бажаному медіа. Іноді доводиться написати десятки листів, перш ніж вийде ваша перша стаття. Також є країни, де редакції більше довіряють власним експертам. Просто продовжуйте шукати нові видання й пропонувати корисні теми — а їх, як свідчить досвід, в українців справді багато.
Співавторка тексту: Ольга Феоктістова