Інститут масової інформації виявив, що українські медіа в середному цитують експерток лише у 12,5% матеріалів.
Організація проаналізувала роботу ЗМІ в 4-му кварталі 2022 року. Такі низькі показники залученості жінок-експерток спостерігали востаннє в 2014 році. Загалом частка участі фахівчинь у середньому становить від 5% до 14%.
Найчастіше жінки виступають експертками в темах міжнародних відносин, війни та криміналу. Минулого року першими були політика, міжнародні відносини, кримінал і права людини.
Головною експерткою в міжнародці стала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Найпублічнішою воєнною експерткою є керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь” Наталя Гуменюк.
“Помітно, що тенденція із залученням експерток в медіа значно впала. Причина цьому — війна. Вся стрічка — у військовій хроніці. Цю тему коментують лише чоловіки, оскільки вони очолююють всі керівні посади ОВА та ОП. Коментарі цих чоловіків є офіційними джерелами, відповідно медіа беруть їх до новин. Є небагато коментарів від керівниці об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня України Гуменюк Наталії, втім відсоток присутності її коментарів ніяк не співмірний з її колегами чоловіками. Ще одна причина, чому мало жінок-експерток у медіа — журналісти активно беруть новини з телеграмів і адресно не звертаються до експерток. Це трапляється через брак людей у команді або вбачають доцільність залучати жінок до експертизи”, — говорить медіааналітикиня ІМІ Яна Машкова.
Водночас жінки як героїні зараз згадуються в 33% матеріалів, тоді як чоловіки — в 67% матеріалів онлайн-медіа.