fbpx
Зсередини

“Gap Year, або академічна відпустка — це освіта, яку не отримаєш в університеті”

Героїні про досвід Gap Year, його переваги, недоліки, реакцію близьких і план дій
Ракша Лариса, 29.08.2022

Gap Year (академічна відпустка) — це рік перерви між школою та університетом або між університетом і роботою. Зазвичай таку перерву беруть люди, які ще не визначилися з планами на майбутнє й потребують додаткового часу. Мету Gap Year кожен визначає для себе індивідуально, але найчастіше запити стосуються вибору професії, здобуття нових навичок і життєвого досвіду. Але попри безліч переваг існує висока ймовірність провести цей рік у прокрастинації і втратити можливості.

Ми поспілкувалися з Анастасією Ющенко та Анастасією Родомазовою, які поділилися своїм досвідом Gap Year після школи, а також із Машею Круглою, що пішла в академічну відпустку після університету. Дівчата розповіли про причини такого рішення, власні помилки та дали поради тим, хто лише збирається йти у Gap Year.


Анастасія Ющенко:

Уперше про Gap Year я дізналася, коли навчалась у школі. Не можу розповісти щось особливе про ті роки, оскільки все було доволі стандартно: я ходила на уроки й знала, що після школи потрібно буде вступити до університету. Але все змінилося після походу на гору Кукул, де я познайомилася з випускниками Української академії лідерства. Саме вони розповіли мені про практику під назвою Gap Year, її переваги, як це практикують за кордоном, а також дали інформацію щодо кращої організації такої відпустки.

Спочатку я ставилася до цієї ідеї доволі скептично, адже на словах усе звучало класно, а як реалізувати на практиці — було не дуже зрозуміло. Проте із часом у моєму житті почало з’являтися багато людей, які мали досвід Gap Year, і разом з тим змінилася моя думка. Зараз, коли я вже пройшла цей досвід, розумію, що Gap Year — це насамперед інструмент самоусвідомлення, до того ж дуже потужний.


Чому вирішили взяти Gap Year?

Першою причиною стало те, що я не вступила до бажаного університету за кордоном. А йти кудись навчатися для галочки зовсім не хотілось. Я розуміла: вступ до університету, що не був моїм пріоритетом, не дасть жодного результату, оскільки відсутня зацікавленість.

Другою причиною було моє оточення та нові знайомства. Можливо, якби я не знала особисто так багато людей, які брали Gap Year, та не спостерігала за їхніх зростанням, то наважитися було б складніше. Але абсолютно кожен, хто мав досвід академічної відпустки, викликав у мене інтерес і був справді цікавою особистістю.


Реакція близьких на ваш вибір

Звісно, нарікання зі сторони сім’ї були. Мені довелося вислухати багато класичних претензій щодо відсутності диплома та втрати часу. Бабусі й дідусі постійно порівнювали мене з онуками своїх знайомих, а фраза “Що я людям скажу?” звучала регулярно.

Якщо ви йдете в академічну відпустку, потрібно бути готовими до того, що близькі не підтримають таке рішення. Але це хороша перевірка для вас: якщо зможете піти за своєю ідеєю попри претензії оточення, то значить, маєте потужну внутрішню мотивацію, і ви не пошкодуєте про цей досвід.

Я точно знала, як хочу провести цей рік, тому просто пояснювала родичам переваги Gap Year. Говорила, що протягом цього часу деякі професії можна спробувати одразу на практиці. Також наголошувала, що в майбутньому все ж планую здобути вищу освіту.


Чи був план дій та чим займалися?

Особисто для мене найкращим варіантом стало долучитися до Української академії лідерства. У них якраз є річна програма з неформальною освітою. Це дає певну гарантію, що час академічної відпустки не пройде в прокрастинації.

Я присвятила Gap Year життю з людьми, які мене надихають, та спільним дослідженням на різні теми, що допомагають зрозуміти свої інтереси. Серед наших сфер вивчення були політологія, психологія, економіка, право, державотворення та інші теми, пов’язані з формуванням майбутнього нашої країни. Процеси були цікаві ще й тому, що всі учасники щиро проявляли зацікавленість, адже це їхній вибір, ніким не нав’язаний.

Мій рік не був “порожнім”, він став важливим етапом дослідження себе та світу навколо. А сприяли цьому регулярні лекції, волонтерські проєкти, подорожі Україною та, звісно, люди.


Що можна робити під час Gap Year?

Якби я не долучилась до академії, то розглянула б доступні волонтерські проєкти й подала заявку на найцікавіший. Таких ініціатив існує дуже багато й зазвичай вони розраховані на рік або два. Часто є можливість поїхати до інших країн — вивчати  культури, пожити в протилежному від звичного менталітеті й волонтерити.

Також хорошою ідеєю є робота. Ми знаємо професії, які не потребують закінчення університету, і саме за цей рік можна спробувати себе в них. У такий спосіб ви швидше зрозумієте, чим хочете займатись, і почнете детальніше вивчати конкретну сферу.

Або ж просто подорожуйте. Моя подруга за два місяці відвідала понад 6 країн і не збирається зупинятися, адже подорожі завжди розширюють наше мислення, дарують нових людей, досвід і можливості. І це не завжди про великі грошові витрати, адже існують сервіси для бюджетних туристів, що надають безплатне житло, їжу, проїзд (TooGoodToGo, Couchsurfing, BlaBlaCar).


Про переваги й недоліки 

Головна перевага Gap Year — це вільний час. Зазвичай у нас уже є прописаний сценарій життя: садочок-школа-університет-робота. І люди нечасто замислюються над тим, що можна інакше. Та й загалом немає часу подумати над своїми істинними бажаннями. Gap Year дає час подумати (від банальних питань “Ким я хочу стати?” до глобальних “Як улаштовано цей світ?”). Тобто все це про знайомство із собою.


Щодо недоліків: аби пройти цей досвід, вам потрібно на високому рівні володіти навичкою самоорганізації. Якщо людина не може самостійно мотивувати себе та організовувати всі процеси, то, найімовірнніше, Gap Year не матиме сенсу.

Відсутність мотивації також множить сумніви: чи правильно я вчинив/-ла, чи справді це було мені потрібно. Тому ставтеся до рішення взяти Gap Year відповідально.



Поради тим, хто йде в Gap Year

01.

Gap Year — не для всіх

Якщо самоорганізація — не ваша сильна сторона, то краще не йдіть в академічну відпустку. Без навичок самоорганізації ви справді можете в майбутньому згадувати цей рік як втрачений. Щоб цього уникнути, зізнайтеся собі чесно, чи зможете весь цей час відповідально виконувати заплановані справи.


02.

Можливостей буде безліч, ваше завдання — не проґавити їх

Спробуйте опанувати певну професію завдяки курсам, побудуйте соціальний капітал, відвідуйте івенти й тематичні хаби. Робіть усе, щоб не втратити можливості для саморозвитку.


03.

Рефлексуйте

Якщо не вмієте, то обов’язково навчіться, адже саме цей процес допоможе вам зрозуміти свої зони розвитку.


04.

Поліпшуйте себе

Визначте навички, які вам будуть корисні в майбутньому незалежно від обраної професії, та поліпшуйте їх. Те саме стосується soft skills.


Анастасія Родомазова:

Свій останній шкільний рік я провела на програмі обміну FLEX, яка дає можливість учням 9-11-х класів пожити в американській сім’ї. Тоді мої будні були насичені подіями, тож часу на інтенсивну підготовку до ЗНО не було. У результаті мені не вдалося вступити до українського університету, який був пріоритетним, але балів вистачало для вступу на бюджет в іншому виші.

Пам’ятаю, як прийшла в цей університет, сиділа на сходах і намагалася запам’ятати назву своєї спеціальності, на яку подавала документи просто як запасний варіант. Саме тоді й виникло розуміння, що я не на своєму місці, — це відчуття ні з чим не сплутаєш.

Коли я вирішила взяти Gap Year, мої батьки були поруч. Не можу сказати, що їм це сподобалось, але вони в мене прогресивні, тому все-таки підтримали. Я їх запевнила, що весь рік буду готуватися до ЗНО, перездам його, краще зрозумію, ким хочу бути, і зрештою вступлю до університету. Проте це були ілюзії 16-річної дівчинки.


Чому вирішили взяти Gap Year?

Мені було 16 і я не була готова вступати до закладу, який обрала без усвідомлення. Я точно знала, що хочу здобувати вищу освіту в омріяному університеті, а не у випадковому. Навіть думати не хотілося, як ця випадковість вплине на моє життя.

Зараз це звучить трохи дико, але у 16 ми завжди маємо хист до гіперболізації. До того ж я тоді провела 9 місяців у цілком іншому середовищі, з іншими правила й традиціями. Після повернення додому дуже хотілося “заземлитися”, побути з батьками й відчувати затишок.


Реакція близьких на ваш вибір

Батьки мене одразу підтримали, хоча досі розповідають усім знайомим цю історію. Навіть через 5 років їм здається доволі драматичним те, що їхня дитина передумала вступати за 5 хвилин до подання документів.

Бабусям було складніше пояснити мій вибір. Вони наче й приймали це, але водночас нагадували, як мені було б краще вчинити. Старшому поколінню, звісно, не зрозумілі наші сучасні тенденції і прагнення до подібних дій. Потрібно усвідомити, що це нормально та слухати лише себе — адже це ваше життя, рішення та відповідальність.


Чи був план дій та чим займалися?

Головним планом було готуватися до ЗНО, а у вільний час волонтерити та працювати. Загалом саме так і сталося. Я влаштувалася в компанію, яка надає курси французької мови, та працювала асистенткою директора. До моїх обов’язків входила вся адміністративна діяльність. Також я організовувала волонтерські проєкти, які були провальними, оскільки навичок самоорганізації я не мала. Усі важливі уроки я засвоїла саме через факапи: їх було багато, але щоразу це давало можливість навчитися чогось нового.

Також я готувалася до ЗНО. Проте робила все в останній момент: відкладала домашні завдання від репетиторів, вчила матеріал за кілька годин до уроків.

Після першої роботи асистенткою я почала працювати репетиторкою з англійської, потім склала IELTS. Багато спілкувалася з різними людьми про їхній досвід і переймала його. Тобто я постійно чимось займалася, але через невміння організувати себе часто перебувала у стресі.


Що можна робити під час Gap Year?

Це вдалий час для вивчення іноземної мови та опанування нової професії. Тому оберіть сферу, яка вам цікава, знайдіть відповідні курси та ресурси з її вивчення та щодня приділяйте цьому час.

Також можна поїхати в іншу країну, почати займатися йогою, більше дізнатися про своє тіло, ретельніше піклуватися про  здоров’я. Якщо можете не працювати, то просто відпочиньте. Якщо такої можливості немає — знайдіть роботу, яка не виснажуватиме вас, і поєднуйте її з хобі.


Про переваги та недоліки

Мій друг мені сказав: “Якщо ти не проведеш свій Gap Year з рюкзаком у Європі, то який у ньому сенс?”. Зараз я розумію, що в чомусь він мав рацію.

Безумовною перевагою академічної відпустки є можливість спробувати на практиці декілька робіт і присвятити час курсам, які допомагають глибше зрозуміти специфіку різних професій.


Також у вас з’являється час подбати про своє ментальне та фізичне здоров’я. Рік — це саме той термін, за який можна впровадити в життя корисні звички, що позитивно впливатимуть на подальше життя.


Можна поїхати на певний час за кордон — пожити там, перейняти новий культурний досвід. Я не використала цю можливість і зараз про це шкодую.


Навичка робити свідомий вибір. Коли людина обирає шлях Gap Year, то вона вже йде проти течії та наближається до процесу рефлексії. А це потрібно тим, хто хоче прожити своє життя щасливо.


З недоліків можу виділити лише можливу прокрастинацію. Хоча це радше є  недоліком конкретних людей, що не вміють керувати вільним часом. Наприклад, мені не вистачило цієї навички, що трохи зіпсувало мій рік.



Поради тим, хто йде в Gap Year

01.

Сформулюйте свою мету

Перш ніж остаточно ухвалювати рішення, дайте собі чітку відповідь на запитання “Для чого це мені?”. Можливо, ви хочете підготуватися до вступу або спробувати певну професію одразу на практиці. Як я вже казала, класною причиною може стати бажання подорожувати й переймати закордонний досвід. У кожного мета своя, вам важливо визначити власну.


02.

Плануйте Gap Year

Нехай це буде щось абстрактне: прочитати 194 книжки або знайти своє Я на цій планеті. Але саме план не дозволить вам прокрастинувати й марно витрачати час.


Маша Кругла:

Я випадково натрапила на статтю про Gap Year, коли писала диплом на останньому курсі університету. На той момент у моїх планах був переїзд до Америки, але візу розглядали довго, а термін очікування був невідомий. Через це я перебувала в підвішеному стані й потребувала натхнення, якогось нового життєвого ковтка, що й стало причиною мого Gap Year. Це рішення не можна назвати зваженим, я просто надихнулася ідеєю провести рік спокійно — без планів, тривог, у подорожах.


Чому вирішили взяти Gap Year?

Моїм пріоритетом було провести час без стресу та планування. Хотілося побачити світ, інші країни та міста, перейняти досвід людей з відмінним від мого способом життя. В університеті я часто стикалася з різними національностями, тому інтерес до вивчення культури інших народів і щире бажання їх зрозуміти стало однією з причин академічної відпустки. У звичайному ритмі на це просто бракувало часу.


Реакція близьких на ваш вибір

У моєму оточенні майже ніхто не знав, що таке Gap Year, які його переваги, якої мети він допомагає досягти. Але попри це близьке оточення підтримало моє рішення. Я вважаю, що мені справді пощастило із сім’єю та їхньою навичкою приймати мене. Думаю, батьки так відреагували, бо мають власний досвід частих подорожей і розуміють, як вони здатні розширювати мислення й кругозір.


Чи був план дій та чим займалися?

Конкретного плану дій не було. Я не знала, куди та з ким поїду, на який термін, не думала про мовні бар’єри, як і про те, де візьму ресурс на всі подорожі. Але точно знала, чого хочу в цьому році (подорожувати) та чого не хочу (поспішати й тривожитись).

У липні 2019 року розпочався мій Gap Year і перша подорож до Праги на концерт Ed Sheeran. Це був ідеальний початок, я була дуже натхненна й вирішила, що їздитиму в різні країни лоукостерами. Потім була Польща, Німеччина, Данія, Норвегія, Швеція, Італія і Мальта.

А в березні стався Covid-19 — усі країни зачинилися на карантин, і я не могла виїхати з Польщі, де на той момент жила. Коли пройшов перший шок, я вирішила не марнувати часу й усе одно пробувати щось нове. Тоді пішла на курси нутриціології та нейробіології, вивчала англійську, бігала щоранку, а коли спалах епідемії трохи вщух — ходила на концерти.

Загалом я вивчала й робила все, що мені було цікаво. Коли світ зупинився через пандемію, то миттєво з’явилися думки про масштабні зміни. Хотілося навчитися насолоджуватися кожним моментом, доки є змога, та радіти звичайним речам. Я практикувала SlowLiving, проживала моменти якісно, з відчуттям вдячності.


Що можна робити під час Gap Year?

Можна подорожувати, волонтерити в різних закордонних організаціях, навчатися на курсах та опановувати нову мову. Також це хороша можливість спробувати себе в різних робочих сферах, попрацювати на декількох роботах і обрати ту, яка найбільше сподобається.


Про переваги та недоліки

Я жодного разу не пошкодувала про свій Gap Year, це одна з найкращих подій у моєму житті. Сміливо можу порівняти цей досвід з унікальною освітою, яку більше ніде не зможеш отримати.


Академічна відпустка сприяє самостійності, навчає ухвалювати рішення, брати відповідальність, розставляти пріоритети, цінувати повсякденні речі, любити людей, адже всі вони різні та по-своєму прекрасні.


Найбільшим недоліком мого Gap Year став Covid-19, та пам’ять швидко стирає весь негатив. А якщо серйозно, то часом подорожі викликають бажання проживати життя інших людей. Траплялося так, що я приїжджала в нове місто, перебувала там місяць або два й відчувала себе на 100% у потрібному місці. Але завжди настає час, коли потрібно їхати, і це було найскладнішим, адже в кожній країні ти залишаєш якусь частину себе.


Подорожі в академічній відпустці часто відбуваються наодинці, бо хтось працює, хтось вчиться. Це по-своєму класний досвід, але іноді мені дуже хотілось поділяти емоції з близькими.



Поради тим, хто йде в Gap Year

01.

Зрозумійте, для чого це вам

Усе завжди залежить від мети, а саме — чому людина виявила бажання взяти академічну відпустку. Наприклад, для мене це був колосальний досвід — як друга освіта у сфері культури, людяності та географії. Це школа життя.


02.

Робіть вибір свідомо

Більшість іде в Gap Year після закінчення школи, щоб визначитися, куди вступати через рік і загалом — яку професію обрати. Але я раджу це робити вже після університету, коли свідомість більш зріла, є певна самостійність і усвідомлення цінності цього року.


03.

Спробуйте себе в різних сферах

Робіть усе, що розширює кругозір. Цей рік не повинен бути марною тратою часу. Ви взяли його не просто так, а щоб знайти себе, зрозуміти та рухатися далі усвідомлено.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень