Ми проводимо велику частину життя на роботі, тому прагнемо знайти заняття до душі, працювати в класному колективі, самореалізуватися та зростати професійно. Інколи усе це відбувається в межах однієї компанії, і люди, які прийшли без досвіду, виростають до топпозицій. Сьогодні про них і поговоримо.
Ми розпитали трьох комунікаційників про їхній кар’єрний шлях, любов до компанії та отримали від них поради для джунів, які тільки-но почали працювати і поки мають небагато досвіду або не мають його зовсім.
Про щоденну роботу та обов’язки
Альона Цибульська:
Зараз я працюю операційною директоркою в компанії Kind Challenge. Це impact проєкт, який розвиває культуру благодійності в Україні, розв’язує соціальні проблеми та надихає залюбки допомагати. Оскільки Kind Challenge поки стартап, то в команді на фултаймі працює семеро людей. Час від часу ми співпрацюємо з фрилансерами й підрядниками. Особисто я координую роботу команди та працюю над реалізацією короткострокових та стратегічних довгострокових планів компанії, структурую, налагоджую й систематизую процеси, а також прописую обов’язки людей і тримаю на контролі виконання завдань.
Антон Панасенко:
Наразі я обіймаю посаду директора з маркетингу в Carlsberg Ukraine і відповідаю за бренд “Львівське”, музейно-культурний комплекс “Львіварня”, локальні та регіональні бренди й маркетинг ринку Молдови.
Мар’яна Буряник:
Зараз я працюю на позиції Head of Customer Care department в Boosta. Мені прямо та опосередковано підпорядковуються майже 50 людей.
Моє глобальне завдання — робити так, щоб кількість покупців послуг компанії зростала, а клієнти щодня отримували високоякісну, швидку та професійну підтримку. Я керую командою, співпрацюю з проєктами компанії, яким потрібен customer care, налагоджую процеси — від навчання агентів до вимірювання кількості продажів та задоволеності клієнтів. Моя команда — перша лінія, що зустрічає клієнтів, які ще не знайомі з нашими послугами або мають певні запитання чи труднощі з нашими сервісами.
Також сутність моєї роботи — стежити за тим, щоб нічого “не розвалилося”. 70% робочого часу я спілкуюсь через різні канали з різними фахівцями Boosta, 20% — займаюсь стратегічним плануванням і балансуванням на межі потреб проєктів і здатності моєї команди їх задовольняти. А ще 10% йде на гасіння пожеж, без яких не обходиться жодна робота 🙂
Моє глобальне завдання — робити так, щоб кількість покупців послуг компанії зростала, а клієнти щодня отримували високоякісну, швидку та професійну підтримку
Про старт кар’єрного шляху
Альона Цибульська:
Мій кар’єрний шлях розпочався з позиції офіс-менеджерки — на цій посаді я працювала в першій компанії. Потім прийшла в медіа bit.ua на позицію асистентки керівниці та за сумісництвом власниці медіа — Тані Гриньової. Перший час я виконувала прості завдання — публікувала інтерв’ю Тані на сайті, щось купувала чи замовляла в офіс, домовлялася про зустрічі, викликала майстрів та працювала з підрядниками.
Потім почала займатися пошуком нових людей і стала HR-менеджеркою. Це було для мене зовсім новим досвідом, однак невдовзі я вже сама проводила співбесіди та набирала людей, а також організовувала онбординг та адаптацію нових працівників.
Також моя робота була пов’язана з новим проєктом керівниці — на співбесіді вона розповідала, що планує створити благодійну платформу для збору коштів. Спочатку я допомагала організовувати благодійні акції, спілкувалась із партнерами, іноді навіть створювала контент для соцмереж платформи. Згодом Таня вирішила вийти з медіабізнесу й повністю займатися благодійністю, і я її підтримала. Досить довго ми працювали лише удвох, а потім почали розширятися й набирати в команду нових людей. Тоді Таня й запропонувала мені стати операційною директоркою — бути її заступницею та керувати процесами в Kind Challenge.
Антон Панасенко:
Я приєднався до Carlsberg Ukraine наприкінці 2011 року в ролі стажера департаменту маркетингу, а вже у 2012 році став штатним працівником. За ці 10 років пройшов усі позиції — від спеціаліста з маркетингу до директора. Якщо детальніше, то шлях був таким: стажер – спеціаліст – молодший бренд-менеджер – бренд-менеджер – провідний бренд-менеджер – директор.
Ще під час навчання в університеті в мене сформувалося бажання працювати, щоб отримувати практичні навички та розпочати кар’єрний шлях. Я хотів потрапити в системну міжнародну компанію, адже розумів, що там виховують найкращих спеціалістів. Я склав для себе список пріоритетних компаній і почав “штурмувати” їх своїм резюме й листами, а іноді навіть їздив у їхні офіси.
У підсумку мені пощастило пройти конкурс на позицію стажера в Carlsberg Ukraine. Зізнаюсь, це був нелегкий і не дуже швидкий процес, однак з кожним етапом відбору бажання стати частиною цієї компанії посилювалось. Для мене це стало найкращим рішенням і початком чудової історії.
Ще під час навчання в університеті в мене сформувалося бажання працювати, щоб отримувати практичні навички та розпочати кар’єрний шлях
У моєму уявленні в ІТ могли працювати лише ті, хто знає мови програмування й пише код
Мар’яна Буряник:
Чотири роки тому я прийшла працювати в Boosta на позицію Customer Support representative. На той час моїм єдиним hard skill було знання англійської мови на достатньому рівні, щоб розуміти клієнтів із західних ринків та спілкуватися з ними.
Тоді я взагалі не знала, як працює ІТ-компанія, тому на співбесіду йшла з острахом. У моєму уявленні в ІТ могли працювати лише ті, хто знає мови програмування й пише код. Однак у результаті все виявилося круто — я була в захваті від нової галузі й команди, знайомства з клієнтами та їхніми потребами, позмінного графіка (і навіть нічних змін!).
Сфера роботи з клієнтами відгукнулася мені передусім тому, що полюбляю “поговорити”. У народі це називають комунікабельністю 🙂 Також метч стався через емпатію — я розуміла клієнтів і щиро хотіла, щоб наш продукт не просто виправдав їхні очікування, а щоб люди завдяки комунікації з представниками сервісу відчували, що їх цінують і люблять.
Паралельно я почала цікавитися тим, як працює проєкт та побудовані процеси, які фахівці залучені, чим відрізняється Product Manager від QA Team Lead-а і як ми можемо бути корисні одне одному.
Через півтора року Boosta повірила в мої ідеї та потенціал і дала можливість уперше спробувати себе на менеджерській позиції. Я очолила команду агентів і стала Sales TeamLead, хоча менеджерського досвіду і знань на той час не мала зовсім. У мене було лише бажання всім догодити, сподобатися. Водночас — величезне бажання щось змінити, зробити краще та професійніше, а також інтуїтивне відчуття, як усе повинно працювати, коли очолюєш команду із 7 людей.
Про зростання в межах однієї компанії
Альона Цибульська:
Я обрала зростати в межах однієї компанії з кількох причин. Перш за все, у роботі для мене дуже важливе взаєморозуміння з колективом та керівництвом. Наприклад, я не змогла би працювати, якби відчувала, що дратую свого боса. Та в цьому мені пощастило, бо керівниця завжди допомагала розвиватися, вірила в мене й постійно показувала, що я можу більше. Думаю, що це дуже допомогло мені за 3 роки розвинути вміння й вирости з асистентки до операційної директорки.
По-друге, мені близька сама ідея благодійності та цінності, які просуває платформа. Я вважаю, що будь-який бізнес і кожна людина мають бути соціально відповідальними просто тому, що це нормально — хотіти зробити кращим світ, у якому ми живемо. Я намагаюсь не лише сама дотримуватись цього принципу, а й розвивати та пропагувати такі погляди серед інших. А ще хочу, щоб за якісь 10 років усі люди й компанії в Україні робили донейти та допомагали розв’язувати соціальні проблеми.
Антон Панасенко:
Умови, на яких базується мій довгостроковий кар’єрний розвиток в межах однієї компанії:
- Я маю постійно розвиватися і отримувати новий досвід. Це і швидка зміна ролей та посад, збільшення кількості підлеглих, нестандартні та нові зони відповідальності. Наприклад, зараз я одночасно відповідаю за найбільший пивний бренд України, за туристичну локацію — музейно-культурний комплекс “Львіварня” — і маркетинг у Молдові. Такий різносторонній досвід точно дає мені змогу зростати як професіонал.
- Мої цінності мають збігатися із цінностями та засадами компанії. І тут цілковито захоплююсь Carlsberg Group. Безпека й захист людей, стабільність і підтримка, прозорість і сталість бізнесу, турбота про довкілля, відповідальне споживання та щире бажання розвивати ринок, пропонувати споживачам найкращий досвід – це все є основою роботи для Carlsberg Group, зокрема й Carlsberg Ukraine, а також частиною мого світогляду.
- Компанія має бути повністю задоволена моєю роботою і внеском. Відносини з роботодавцем – це завжди двосторонній рух. Важливо, щоб компанія відчувала позитивний внесок моєї роботи у спільну справу. Весь цей час я відчуваю повну синергію за всіма згаданими пунктами, тому питання про зміну компанії для мене ніколи гостро не стояло. До того ж компанія вже стала значною частиною мого життя, вона сформувала й визначила мене як маркетолога та особистість. Передбачаючи ваше наступне запитання, можу сказати, що я готовий пройти весь кар’єрний шлях у Carlsberg Group, створивши унікальну й круту історію.
Мар’яна Буряник:
Насправді, коли я влаштовувалась у Boosta, то навіть не розуміла, наскільки мені пощастило, адже не мала якогось попереднього досвіду для порівняння. Проте згодом усвідомила цінність компанії: мене закохали умови роботи, комфортність офісу, увага до людей та їхніх потреб, ставлення менеджменту й зібраний колектив. І що більше компанія вкладала в мене, то більше я прагнула віддавати натомість.
Насправді я розумію, що в таких умовах неможливо не вирости — і йдеться не про вертикальне кар’єрне зростання. Для мене зростання — це виклики, які ми з командою долаємо, а компанія це помічає й цінує. Круто, коли ти зростаєш вертикально й змінюються назви позицій. Але не менш цінно зростати горизонтально й розуміти, що твої компетенції та досвід зараз у тій точці, яка раніше здавалась недосяжною.
Компанія навчила мене ставити цілі собі та іншим, правильно давати зворотний зв‘язок і приймати критику, дивитися ширше, ефективно комунікувати та не боятися помилок
Про проблеми та кризові моменти
На топпозиції дуже складно одразу виміряти результати своєї роботи та відчути, що хорошого ти зробив/-ла
Альона Цибульська:
Іноді люди кажуть: “Вона працює директоркою, тож, напевно, нічого не робить”. У таку ідею насправді легко повірити, адже результат моєї роботи складно помацати. Коли ти журналіст, то можеш зробити статтю, і її побачать інші. Коли SMM-ник, то робиш контент у соцмережах, і твій здобуток — підписники. А коли ти операційна директорка, то твій здобуток — те, що кожному члену команди все вдається і він/вона досягає своїх результатів, які потім загалом стають результатами компанії.
І ще одна складність для людей на топпозиції — навчитися делегувати. Насправді дуже просто — швиденько зробити все самостійно, однак для менеджера — це велика помилка. Потрібно допомагати підлеглим, навчати їх, екологічно надавати зворотний зв’язок. Не переробляти роботу, а розповідати, як саме можна поліпшити. У довгостроковій перспективі це набагато вигідніше, адже бізнес не може розвиватися, якщо все робить лише одна людина. І я радію, що із часом змогла цього навчитися.
Антон Панасенко:
На щастя, я не можу виділити значних криз у своєму кар’єрному шляху. Були моменти вигоряння, втоми, занепокоєння, розчарування від результатів або від втрати сильних підлеглих. Але це неминучі моменти, які супроводжують робочий процес залучених та відповідальних людей. Я вважаю, що завдяки правильному ставленню й підтримці керівника такі чинники цілком реально нівелювати.
Було складно провести межу між робочим та домашнім простором, облаштувати вдома “офіс” і змусити себе чітко дотримуватись режиму й дедлайнів
Мар’яна Буряник:
Найскладнішим для мене виявився період, коли почалася пандемія й нам довелося екстрено налагоджувати процеси в онлайні. Спочатку я боялася втратити командну ефективність, однак із часом зрозуміла, що сама відчуваю труднощі. Було складно провести межу між робочим та домашнім простором, облаштувати вдома “офіс” і змусити себе чітко дотримуватись режиму й дедлайнів.
Крім того, виникли труднощі з комунікацією: було складно спілкуватися, оцінювати, надавати зворотний зв’язок, контролювати, наймати й навчати людей. Команди звикли, що працюють поруч фізично, відчувають командність, поділяють стрес, є одне для одного підтримкою і базою знань. Взаємодіяти онлайн було складніше.
А ще ми пережили всі можливі непередбачувані ситуації — від перебоїв в електропостачанні чи раптового вимкнення інтернету на нічній зміні до народження дітей агентів — також прямо під час зміни! Однак у результаті всі наші показники зросли, а слово remote більше не викликало в мене легкий укол паніки. Та й моя команда стала сильнішою і винесла цінний досвід із цього періоду.
Поради початківцям у своїй сфері
Якщо ви щось не зрозуміли, то ніколи не бійтеся ставити додаткові запитання. На початку роботи у вас ще немає метчу із командою/керівником, тож важливо проговорювати все, що незрозуміло.
З’ясовуйте Чітко свої обов’язки та очікування від вас. Щоб уникнути непорозумінь.
Проявляйте ініціативу. Знаю, що часто люди соромляться висувати свої ідеї, боячись, що їх назвуть нісенітницею. Якщо подібне сталося, варто задуматися, чи підходить вам ця корпоративна культура. Адже навіть якщо вашу ідею складно реалізувати, вамусе одномають дати екологічний фідбек..
Не бійтеся йти з роботи, якщо це дійсно не ваше. На щастя, уже минули часи, коли люди все життя працювали на неулюбленій роботі. Я вважаю, що коли людині подобається те, що вона робить, вона неодмінно проявлятиме ініціативу, запитуватиме, робитиме більше та природно зростатиме. Саме тому варто шукати, змінювати позиції — для кожного точно знайдеться улюблена робота.
Ставтесь до своєї кар’єри як до найголовнішого робочого проєкту вашого життя.
Починайте будувати кар’єру якомога раніше. Нехай час і досвід стануть вашими перевагами.
Не женіться за грошима, поки вони не стануть для вас життєвим пріоритетом. Із часом це станеться, але штучно виводити рівень компенсації на перший план не варто – це може призвести до помилкових рішень.
Обирайте компанію. Саме правильна компанія може визначити вашу кар’єру.
Майте терпіння і “грайте в довгу”. Кар’єра – це марафон, а не забіг на 100 метрів.
Насамкінець хочу побажати початківцям натхнення і задоволення від роботи. Особисто я отримую величезну насолоду, коли бачу, як молоді спеціалісти стають сильними менеджерами та лідерами.
Вчіться. Якщо лише починаєте кар’єру в будь-якій галузі, то не обов’язково читати тонни книжок (хоча це теж круто). Часом достатньо просто подивитися на людей, які працюють навколо, змиритися з тим, що вони в чомусь кращі та переймати в них важливі навички та досвід.
Знайдіть компанію, у якій вам відгукнуться цінності та ставлення. Я щиро бажаю, щоби це сталося одразу, як зі мною. Але якщо раптом трапиться інакше, не варто боятися зробити крок назад та почати пошуки спочатку.
Моніторте ринок, цікавтеся своєю сферою та дотичними до неї. І ніколи не погоджуйтеся на менше, ніж ви заслуговуєте в професійному плані.
Говоріть голосно про свої ідеї та здобутки — про них дійсно мають знати всі колеги й керівництво.
Не бійтеся критики та не шкодуйте часу, щоб у чомусь розібратися. Сучасна ІТ сфера й загалом ринок праці настільки широкі й багатогранні, що місце може знайти кожен. Ризикніть — і ви знайдете своє. Зичу успіхів!