fbpx
Зсередини

“Мастермайнд — ефективний інструмент, який дає відповіді та ключі для розв’язання проблем”

Розмовляємо з піарницею Оксаною Коваль про формат івентів для поліпшення скілів
Ракша Лариса, 21.01.2022

Ми поговорили з українською піарницею Оксаною Коваль, яка провела свій перший мастермайнд у 2021 році, а наразі готує вже третю зустріч такого формату.

Разом з Оксаною у цьому матеріалі ми розповіли про історію появи формату, його універсальність, цінність для кожної індустрії, а також поділилися порадами для новачків.


Що таке мастермайнд?

Оксана Коваль,
керівниця департаменту комунікацій, PR і GR Kernel

Це групова робота для “лікування” спільного головного болю. Формат передбачає постановку проблеми та групу людей, які, спираючись на власний досвід і експертизу, намагаються її розв’язати, знайти нестандартні рішення. Мастермайнд передбачає генерацію ідей в синергії на задану конкретну проблему. Причому проблема може бути як професійною, так і особистою.

Головною відмінністю такого івенту від майстер-класу чи воркшопу є акцентованість та можливість одразу застосувати отриману інформацію. Це брейншторм над завданням, яке турбує вас і ваших колег. Бо врешті всі ми дихаємо одним повітрям і часто стикаємося з ідентичними викликами. Як кажуть, одна голова добре, але шість, десять або п’ятнадцять — ще краще.

У повсякденному житті не всі фахівці готові ділитися своїми кейсами та відкриттями, їхній досвід є доволі закритою територією. Але на мастермайндах люди обговорюють все відкрито, адже вони знають, що, розповівши власні інсайти, отримають ще десяток додаткових ідей від інших учасників. 

Зі свого досвіду можу стверджувати: мастермайнд — дуже ефективний інструмент, який дає відповіді, ключі. У цьому полягає його завдання і цінність водночас.


Як виникла ідея проведення?

Ідея формату однозначно не нова. На Заході в тому чи іншому вигляді його почали застосовувати ще кілька століть тому. Проте активно він почав набирати оберти останніми роками.

Моя історія почалася з того, що певний період я жила в США та вивчала будову їхнього ринку PR. Саме тоді колеги розповіли мені про мастермайнд і запросили взяти участь. Одразу було зрозуміло, що це нетиповий формат, але він точно про енергійну ефективну історію, що надихає. Я була впевнена, що рано чи пізно це з’явиться й у нас.

Цікаво, що в США чимало людей спочатку використовували цей формат виключно в особистих цілях. Збираєш за кавою друзів, озвучуєш свою проблему — і п’ять голів “штормлять” з тобою. Проблема може бути будь-якою: кар’єра, відносини з колегами, родинні стосунки, особисте життя. Поступово формат трансформувався в бізнес-інструмент для компаній, консалтингу. 

Пам’ятаю, що навіть підкидала цю ідею організаторам івентів, які запрошували мене бути спікером чи експертом на професійних заходах. Мені на той час бракувало рук і часу, тож я чекала, коли хтось візьметься. Усі запалювалися, але до втілення в життя ніхто так і не дійшов. Довелося брати й роботи самостійно.



Яким професіям мастермайнд буде корисним?

Звісно, для піару й маркетингу це суперактуально, бо креатив, генерація ідей, брейншторми — це наша стихія. Корисним він буде взагалі для кожної сфери, де є якась проблема, а ми розуміємо, що проблема є будь-де. Але хочу нагадати, що об’єктом мастермайнду є саме проблема, а не проєкт чи якась ідея. Цей інструмент здатен також закрити чимало особистих завдань — потрібно лише правильно сформувати групу.

Наприклад, якщо йдеться про особисту проблему, то це мають бути ваші друзі або родина, близькі за духом люди, які знають вас і вашу ситуацію. Так вони генеруватимуть більш релевантні рішення. Коли говоримо про робочу задачу, то ефективніше буде запросити експертів. Вони можуть відрізнятися досвідом, навичками, мати різні таланти, але всі мають бути з однієї професійної сфери.

Мастермайнд буде корисним для кожної сфери, де є якась проблема. Проте потрібно розуміти, що його об’єктом є саме проблема, а не проєкт чи якась ідея.

В Україні формат мастермайнду набиратиме обертів у різних сферах. Адже це про взаємодію між людьми, якої нам часто бракує. З мого досвіду та зворотного зв’язку колег, кількість охочих долучитися зростає. Коли я оголосила про перший такий івент, то ще не всі розуміли, як працює ця методологія, та ставилася до неї з обережністю. Але вже на другий мастермайнд я отримала 60 заявок за тиждень. А це показує, що нам усе ж потрібен обмін досвідом у креативному форматі.


Як підготуватися

 Учасникам:

  1. Знайти групу саме в тій темі, де ваша пристрасть. Рішення піти на який-небудь мастермайнд, щоб просто спробувати формат, може закінчитися розчаруванням. Потрібно щиро любити тему, тоді вдасться максимально залучитись.
  2. Коли знайшли тему – вивчіть ком’юніті, яке вже сформувалося навколо майстермайнду. Якщо ці люди будуть вам цікаві, то участь дасть і насолоду, і користь. Якщо ні – буде зворотний результат.
  3. Прийти, побачити, перемогти. Якщо вже прийшли, то занурюватись із головою. Не відмовчуватись у кутку, активно включатися в обговорення, проявляти себе, бути помітним.
  4. Не робити поспішних висновків про формат: ні поганих, ні хороших. Узяти участь у кількох івентах, щоб скласти повну картину. Зустрічі можуть кардинально відрізнятися залежно від організатора, модератора й теми.

 Організаторам:

  1. Декілька разів побувати в ролі учасника, вбираючи технічні деталі. Не соромитися ставити запитання організаторам та модераторам.
  2. Вивчити теорію та найкращі практики проведення майстермайндів. На щастя, інформації зараз дуже багато. Google нас рятував не раз.
  3. Не зволікати із запуском. Нехай на перший ваш майстермайнд з’явиться мало учасників і пройде він неідеально, зате ви отримаєте унікальний досвід, а отже, наступні спроби будуть кращими.
  4. Не нехтувати максимальним інформаційним освітленням івенту, як “до”, так і “після”. Це точно не та справа, яку треба робити в тиші. Анонси, висвітлення самої події та пости дадуть не лише нову аудиторію, а й зворотний зв’язок, поле для доопрацювань та вдосконалення формату.

 Загальна порада

Вивчіть детально інструментарій. Власне, все як завжди — перш ніж братися за нову справу, вивчи її. Коли прийшло усвідомлення “якщо не я, то ніхто”, тоді глибоко занурюйтеся в методологію, радьтеся з колегами, запитуйте про їхній досвід. Акумулюйте в голові проблему, систематизуйте її, розробіть свій план і починайте працювати. Відчайдушним експериментаторам, як я сама, раджу просто брати й робити. 


Мастермайнд — це корисна дія 

Зараз “навчає” будь-хто і будь-чого. І що доступнішою стає інформація, то нижче падає її цінність. Ураховуючи цей інформаційний шум і безплатні вебінари про все на світі за годину, мастермайнд — знахідка. Інструмент універсальний, практичний та сприяє розвитку ком’юніті. Крім того, формат є мегакорисним, з погляду отримання нового досвіду, розширення відкритого мислення, нетворкінгу, якого нам усім зараз дуже бракує.

Тому що коли за столом 15 піарників, чи логістів, чи фінансистів — кожен має власну експертизу, можливо, нішу та унікальні кейси. Врешті ми отримуємо класний креативний мозок.

І це не просто дозволяє вам розробити декілька дорожніх карт з розв’язання тієї чи іншої проблеми. Це насичує досвідом вас самих, збільшує нашу цінність як експертів. Тому на запитання “Чи брати мені участь?” відповідь завжди — “так”. Також потрібно самим  упроваджувати цей інструмент для розв’язання своїх професійних і особистих завдань. Мені здається, це крутий шанс стати причетними до розвитку наших індустрій, до особистісного зростання як спеціалістів і лідерів. 


Що по висновках?

Мастермайнд — це івент, який залучає певну кількість людей до розв’язання проблеми та обміну досвідом. Це може бути професійна задача чи особиста. У цьому форматі завжди є організатор, який дає тему та відбирає учасників для підтримки високого рівня проведенння зустрічі.

В Україні формат мастермайнду лише починає набирати популярність, але в багатьох компаніях його вже почали впроваджувати замість звичайних брейнштормів. Адже він передбачає залучення незалежних експертів, що допомагає подивитися на ситуацію під іншим кутом.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень