Часто комунікація туристичних агенцій не викликає яскравих емоцій та не стимулює до наступної покупки. Стокові фотографії, дешева реклама, стандартні напрямки для подорожей — це перші асоціації, які виникають від згадки про сайти туроператорів.
Але наразі ми спостерігаємо за розвитком агенцій, які створюють власний бренд. Їх соціальні мережі транслюють персональну філософію, сенси та мотиви. Це наближає споживача до команди та в майбутньому залучає у справжнє ком’юніті однодумців.
Ми попросили туристичні агенції Deinde та Stuk Travel, а також туроператора Eurotrips поділитися власним досвідом. Розповідаємо про їхню цільову аудиторію, основну місію, інструменти просування та співпрацю.
Eurotrips
Дмитро Яремкович, CEO Eurotrips:
Ідея створення Eurotrips виникла в мого партнера Вови Оляницького та його друга Льоші Ільяша. На той момент Льоша жив у Празі та організовував типові екскурсії історичними пам’ятками. Але такі прогулянки зовсім не розкривали суть міста.
В одній із розмов хлопці почали обговорювати, що було б класно створити новий формат екскурсій. Зробити щось нетипове. Наприклад, залучити місцевих жителів, які покажуть своїми очима цікаві заклади та куточки.
Саме після обговорення цієї ідеї був організований перший тур в Амстердам на 20 осіб. У поїздку запросили фотографа, який фіксував усі емоційні моменти. Згодом саме цей якісний контент викликав попит і запити на наступні тури.
Місія
Бренд Eurotrips у житті наших туристів виконує роль запального друга, який багато подорожує, розуміється на цьому та вміє веселитись. Він точно не відмінник, радше трієчник, проте розумний і щирий.
Головна місія — це дарувати відчуття безтурботності та надихати жити повною палітрою емоцій. Адже команда Eurotrips вірить у те, що ти молодий, доки подорожуєш. Ми всі різні, неідеальні, але нас об’єднує легке ставлення до життя й любов до пригод. Саме вони наповнюють моменти сенсом, а ми робимо це доступним.
Цільова аудиторія
Ядро нашої аудиторії — це молодь віком 24-27 років. Але саме дівчата залишають 65% заявок, ухвалюють усі рішення щодо поїздки та залучають хлопців. Більшість із них з креативних індустрій, активно користуються соціальними мережами, працюють на середніх позиціях. Подорожують 2-3 рази на рік, мають стосунки та дуже багато часу приділяють роботі. Саме тому вони віддають перевагу турам, у яких уже все організовано й не потрібно витрачати додатковий час.
Комунікації
У нас є позиція SMM sales manager, до обов’язків якого входить не тільки консультувати в соціальних мережах, а й напряму продавати. За допомогою нашої CRM-системи бачимо історію взаємодії кожного користувача з нашими сторінками: що лайкав, які коментарі залишав, на які тури залишав заявки. Менеджер аналізує цю інформацію та самостійно нагадує про нас, цікавиться в користувача, куди він хотів би поїхати, і прямо в діректі продає тур. Наша мета — побудувати комунікацію з туристом так, щоб постійно нагадувати про себе, розважати й надихати на майбутні подорожі.
Інструменти просування
У нас є три етапи розвитку відносин з туристами: знайомство, дружба і любов. Ми прагнемо до останнього.
Знайомство
На першому етапі ми розповідаємо про себе за допомогою кампаній на охоплення, конкурсів, колаборацій із брендами, співпраці з блогерами. Наше завдання в тому, щоб користувач на нас підписався. Ми ніби кажемо: “Привіт, будемо знайомі. Ми організовуємо прикольні подорожі, долучайся до нас, розбав сірі будні”.
Дружба
Цей етап означає, що турист мав з нами першу подорож і приєднався до #eurotripsfamily. Тут ми вже менше даємо реклами та більше комунікуємо через соціальні мережі, Telegram-канал, email, публікуємо розважальний контент і “солодкі” пропозиції турів. На цьому етапі ми виступаємо тим другом, який постійно щось організовує, а напередодні свят набирає тебе й каже, що придумав уже плани на Новий рік і все організував. Тобі залишається лише погодитися.
Любов
Тут ми просто радіємо, що є одне в одного. Розуміємо, що “в нас любов”, коли людина їде з нами в подорож двічі та більше. До пандемії ми робили вечірки на честь відкриття сезону, куди приходило по 500-700 людей. Там були присутні як постійні туристи, так і ті, хто давно про нас чув і хотів приєднатися.
На цьому етапі ми виступаємо тим другом, який постійно щось організовує, а напередодні свят набирає тебе і каже, що придумав уже плани на Новий рік і все організував. Тобі залишається лише погодитися
Головна місія — це дарувати відчуття безтурботності та надихати жити повною палітрою емоцій. Адже команда Eurotrips вірить у те, що ти молодий, доки подорожуєш. Ми всі різні, неідеальні, але нас об’єднує легке ставлення до життя й любов до пригод
Співпраця або кейс
Є одна співпраця, яка викликає у нас особливі відчуття. Ми працюємо з Клубом Добродіїв і організовуємо тури для багатодітних сімей, які потрапили в скрутне становище. Це фандрейзинговий проєкт, до якого може долучитися кожен охочий і задонатити. Ми робимо круту програму, відправляємо креативного супровідника, вигадуємо цікаві активності, організовуємо якісний трансфер, хороші умови проживання та показуємо, як можна відпочивати. Мета проєкту — створити новий рівень норми для дітей, щоб вони прагнули до кращого.
Stuk Travel
Євгеній Павельчук, засновник Stuk Travel:
Коли я був студентом географічного факультету, мені бракувало яскравих емоцій та веселих моментів. Я дуже швидко зрозумів, що потрібно розв’язувати це питання самостійно, адже мої очікування від навчання зовсім не збігалися з реальністю. Саме тому я почав активну студентську діяльність та організовував подорожі для себе й друзів.
Першою була поїздка в Чернівці та Кам’янець-Подільський. Завдяки їй я чітко зрозумів, що навколо багато однодумців, яким також бракує драйву в мандрівках. Після нашого повернення попит на цей напрям подорожей почав зростати, а я його підтримував і масштабував.
Місія
За період діяльності агенції наші туристи, які познайомилися в турах, створили понад 20 сімей та народили близько 10 дітей
Ми розробляємо тури так, щоб жоден турист не нудьгував. Наше ком’юніті проводить час у молодіжній компанії, з нетиповими гідами та локаціями. Це важливий аспект для нашої команди. Ми робимо так, щоб нам самим було цікаво
У 2007 році моя стипендія була 250 гривень, тому дозволити собі подорож, навіть Україною, було нелегко. Але бажання відчути ці шалені емоції та подарувати їх іншим було сильніше за фінансові обмеження.
Тож я вирішив створити тур, який може дозволити собі кожен студент за одну стипендію. На той момент мені це вдалося. Я отримав можливість розвивати власний стартап, а студенти — молодіжні поїздки зі справжнім ком’юніті.
Робити подорожі доступними — це перша місія, яку я заклав у STUK Travel та яка залишається актуальною до сьогодні.
Друга місія — це нестандартні та цікаві програми. Ми розробляємо тури так, щоб жоден турист не нудьгував. Наше ком’юніті проводить час у молодіжній компанії, з нетиповими гідами та локаціями. Це важливий аспект для нашої команди. Ми робимо так, щоб нам самим було цікаво. Тусовки, ігри, квести — обов’язкова складова наших поїздок.
Третя місія — travel сім’ї #стукfamily. Нам важливо створювати комфортні умови для знайомства, веселого проведення часу, знаходження друзів і навіть любові. За період діяльності агенції наші туристи, які познайомилися в турах, створили понад 20 сімей та народили близько 10 дітей. Ми їх називаємо СТуК-діти. Також ми підтримуємо комунікацію та спілкування нашого ком’юніті після подорожі. Адже не хочемо, щоб це обмежувалося лише поїздкою. Тепла атмосфера також є нашою цінністю.
Цільова аудиторія
Основна наша аудиторія — це молодь від 18 до 35 років. Вони ініціативні, люблять знайомства, подорожі та прагнуть створювати у своєму житті веселі моменти. Це відкриті люди, які активно ведуть свої соціальні мережі, легко йдуть на контакт і загалом дуже емпатійні.
Комунікації
На момент створення агенції ще не існувало таких каналів комунікації, як зараз. У 2007 році ми працювали лише в межах університету та через сарафанне радіо. Трохи пізніше стала набирати популярність соціальна мережа ВКонтакті. Тож наступним кроком було поступове розміщення інформації про СТуК на цій платформі.
Наразі рушієм нашої роботи є соцмережі: Instagram, Facebook, YouTube та Telegram. Розвивати соціальні мережі та підтримувати таку комунікацію дуже важливо для нас. Адже ми організовуємо тури для молоді, а вони спілкуються з нами саме через ці канали.
За спостереженнями нашої команди, якісний маркетинг в інтернеті з аудиторією 18-35 років дає 80% успіху.
Інструменти просування
Ми використовуємо різні інструменти. Загалом орієнтуємося на формат туру та аудиторію, яку, найімовірніше, зацікавить відповідна пропозиція.
На першому місці за частотою використання — таргетована реклама в соціальних мережах. На другому — контекстна реклама в інтернеті. На цих етапах наша команда приділяє багато уваги наявності якісного та цікавого контенту. Адже, перш ніж залучити аудиторію, потрібно точно знати, що коли вона потрапить на сторінку, то отримає відповіді на всі свої запитання.
Також у нас є фото й відеооператори, які створюють контент, а ми його просуваємо в соцмережах. Іноді працюємо з блогерами, але зазвичай результат не виправдовує наших очікувань, тож цей інструмент ми використовуємо рідше.
Аспект, якому приділяємо велику роль, — це робота з теперішніми клієнтами. Адже ці люди і є частиною нашої СТуК-family, вони наші лояльні туристи. Приблизно 20-25% людей, які їздять з нами, — це постійні клієнти, які повертаються знову.
На цих етапах наша команда приділяє багато уваги наявності якісного та цікавого контенту. Адже, перш ніж залучити аудиторію, потрібно точно знати, що коли вона потрапить на сторінку, то отримає відповіді на всі свої запитання
Співпраця або кейс
За 14 років існування агенції ми зібрали масштабний список вдалих співпраць. Дуже складно вибрати одну, адже кожна зіграла свою роль у нашому розвитку. Але якщо все ж виділити декілька, то це точно співпраця з вишами, адже саме там велика кількість нашої цільової аудиторії. Довгий час ми були партнерами та організовували ініціативи для студентів. Ми отримали нових клієнтів і виконали власну місію, а навчальні заклади — підвищили інтерес і мотивацію студентів. Також ми пишаємося співпрацею з авіакомпанією SkyUp. Разом нам вдається створювати комфортні умови для наших туристів.
Торік ми працювали разом з Atlas Weekend, який проводили в Буковелі. Наша команда організовувала всі етапи поїздки з Києва, бронювала готелі, вигадувала додаткові розваги. Це масштабна співпраця, яка подарувала нам досвід, емоції та порцію натхнення на наступні проєкти.
І звичайно, ми організовуємо велику кількість івентів для корпоративних компаній, таких як All stars IT, Expand та багато інших.
Deinde
Алекс АлИмов, засновник Deinde:
У мене та мого партнера Володимира Оляницького було відчуття, що українці мало подорожують своєю країною, а тому погано знають власні джерела та історію. Ми хотіли буквально об’єднати Україну туристичними потоками, але так, щоб це викликало інтерес.
Тобто була наша власна потреба познайомитися з красою нашої країни, а трохи згодом — показати іншим. Тож ми вирішили створити сучасний проєкт, орієнтований на подорожі, й закласти в нього масштаб, самобутність та екстрим.
Місія
Наш слоган — “Відкрити Україну” — найкраще розкриває кожну дію нашої команди. Основна місія — ознайомити людей із красивими місцями нашої країни. Передусім нам важливо залучати саме українців, адже ми працюємо на внутрішньому ринку.
У 2014 році, коли почався конфлікт на Донбасі та в Криму, ми помітили, що люди вірять будь-якій дезінформації. Наша власна гіпотеза була в тому, що, хоча ми й живемо в одній країні, але знаємо одне одного дуже погано. Наприклад, мешканці Львова майже не відвідують східну частину України, і навпаки. Це був наш особистий тригер. Саме тому ми вирішили об’єднати та познайомити людей з різних регіонів.
Цільова аудиторія
Наш основний турист — це молода людина, яка живе у великому місті. Вона активна, з перманентним інтересом до життя та нових локацій. Переважно наша аудиторія має прогресивні професії у сферах маркетингу, креативної індустрії та продажів. Цим людям цікаво заводити нові знайомства, тестувати різноманітні тури, створювати моменти, що наповнюють.
Комунікації
Здебільшого наша команда працює у форматі Direct-to-Consumer. Це прямі продажі, які дають нам можливість самостійно регулювати свої продажі, без комісії та посередників. Але щоб вийти на подібний формат роботи — потрібно закласти міцну основу. А саме створювати такі канали комунікації, щоб спілкуватися зі споживачем одною мовою.
Ми вміємо професійно працювати з інструментами соціальних мереж і на високому рівні представляти наші пропозиції. Наприклад, часто залучаємо лідерів думок до наших турів, прислухаємось до їхніх вражень та просимо написати відгук. Також працюємо з медіа, розповідаємо про нас чи створюємо спільні проєкти.
Інструменти просування
Наша основа — це Instagram та Facebook. Саме в цих соціальних мережах ми розміщуємо контент, налаштовуємо таргетовану рекламу та продаємо наші тури. Ми маємо SMM-менеджера, який несе відповідальність за якість та нетиповість контенту Deinde. Нам важливо наповнювати сторінки цікавими публікаціями, адже саме на них орієнтується наш споживач.
На наступних етапах, коли людина вже знайома з нами, ми використовуємо email-маркетинг і залучаємо її до свого Telegram-каналу. Це важливо зробити вже після знайомства, адже ми маємо певний ментальний контакт, і тому не будемо нав’язливими. Тільки за таких умов цей інструмент є доречним.
Співпраця або кейс
Ми доволі часто співпрацюємо з іншими брендами, тому що завдяки колабораціям нам вдається підтримувати імідж агенції з нетиповими подорожами Україною.
Наприклад, ми запрошуємо у деякі тури викладачів англійської мови. Таким чином, увесь час наші учасники спілкуються англійською. Нам подобається робити такі експерименти задля власного розвитку та розвитку людей, які їдуть з нами.
Однією з особливих була співпраця з брендом Johnnie Walker. У колаборації ми створили тематичні тури. Деякі присвятили стендапу, інші — квестам і вечіркам. Формати також були різноманітними: від яхт до двоповерхових автобусів. Кожна подія супроводжувалася масштабною рекламою та підтримкою інфлюенсерів. Загалом нам вдалося отримати охоплення близько 2 мільйонів людей.