Деякі речі ми звикли називати на честь брендів, іноді навіть не підозрюючи цього. Здебільшого це відбувається тому, що бренд створює унікальний товар на ринку, який набуває популярності. Ми зібрали приклади таких речей. Джип, памперси, ксерокс і не тільки.
Джип
Що називаємо: позашляховики
Бренд: Jeep
Слово “джип” давно стало загальною назвою автомобілів підвищеної прохідності. Але першочергово Jeep — це торгова марка, що вже понад 80 років виробляє позашляховики.
Памперси
Що називаємо: підгузки
Бренд: Pampers
Pampers — це американський бренд товарів для немовлят та дітей дошкільного віку, що є частиною компанії Procter & Gamble. Популярним товаром бренду є дитячі підгузки, тому слово “памперс” прижилося й стало позначати підгузки будь-якої торгової марки.
Тампакси
Що називаємо: тампони
Бренд: Tampax
Tampax — це марка тампонів, що нині належить компанії Procter & Gamble. Tampax у 1930-х роках першими створили тампон з аплікатором. Рекламі бренду приділяли багато уваги, а на початку 2000-х на просторах колишнього Радянського Союзу це був єдиний поширений бренд засобів жіночої гігієни, і тому слово “тампакс” почали використовувати щодо всіх тампонів.
Крокси
Що називаємо: сабо
Бренд: Crocs
Crocs — американська компанія, яка виробляє та продає пінопластові сабо. В Україні це взуття називають “крокси”. Спочатку Crocs виготовляли зручне взуття для ходіння в човнах та по мокрому піску. Але із часом завдяки комфорту й універсальності ці черевики стали відомими на весь світ. Бренд став настільки популярним та поширеним, що пінопластові сабо з дірочками від будь-якого бренду ми почали називати так само — “кроксами”.
Більше про бренд Crocs ми писали тут.
Гранола
Що називаємо: запечені мюслі
Бренд: Granola
У 1921 році компанія Sanitarium Health Food придумала торговельну марку Granola для страви із цільного зерна, подрібненого й запеченого в меду до хрусткої скоринки. Слово “гранола” згодом поширилось і стало загальновживаним. Тож у 2012 році фірма офіційно втратила унікальне право на використання цієї назви.
Фрізбі
Що називаємо: літальний диск для гри
Бренд: Frisbee
Слово “фрізбі” використовують для загального опису всіх дисків, що літають. Але насправді Frisbee — зареєстрований товарний знак компанії-виробника іграшок Wham-O. Це означає, що в побуті вживати слово можна, однак інші компанії та офіційні установи не мають права його використовувати. Наприклад, в організованих видах спорту на кшталт диск-гольфу доводиться відмовлятися від слова “фрізбі”.
Суперклей
Що називаємо: міцний клей швидкої дії
Бренд: Super Glue
Корпорація Super Glue випустила клей, що міцно скріплював поверхні та швидко висихав, і назвала його так само — Super Glue. Товар надійшов на американський ринок у 1958 році й користувався попитом, тож інші марки згодом почали виробляти продукт з ідентичною структурою, а саме слово “суперклей” увійшло в побут завдяки компанії-виробнику.
Джакузі
Що називаємо: гідромасажні ванни
Бренд: Jacuzzi
Гідромасажні ванни винайшов Кандідо Якуцці (Jacuzzi), який разом із братами в 1915 році заснував компанію Jacuzzi. Пристрій одразу набув популярності — ванни продавали в аптеках і магазинах лікувального устаткування. Пізніше їх стали пропонувати вже не тільки в лікувальних цілях, а й для зняття втоми, підвищення тонусу, поліпшення настрою. А назва фірми Jacuzzi, прочитана на англійський манір як “Джакузі”, стала загальною щодо всіх гідромасажних ванн.
Пінг-понг
Що називаємо: настільний теніс
Бренд: Ping Pong
Слово “пінг-понг” описує вид спорту, але походить воно від назви торгової марки. Коли настільний теніс став популярним, багато компаній почали випускати набори для гри — ракетки і м’ячики. Одна з таких компаній — Ping Pong — стала лідером ринку в 1920-х. Таку назву придумали через звук удару м’ячика об поверхню столу. Назва прижилася, і слово “пінг-понг” стало синонімом настільного тенісу.
Вазелін
Що називаємо: мазь на основі парафіну
Бренд: Vaseline
У 1859 році хімік Роберт Август Чезбро представив новий косметичний продукт для догляду за шкірою під назвою “нафтове желе”. Засіб не викликав інтересу, тож виробник вирішив змінити назву, бо попередня, на його думку, не викликала довіри. Так Чезбро придумав прийнятніший за звучанням варіант — Vaseline. Обставини справді змінилися — і вазелін почав ставати популярним засобом. Пізніше хімік запатентував власну торгову марку з назвою Vaseline, а у 1987 році права на використання бренду Vaseline купив американський концерн Unilever.
Зараз вазеліном ми називаємо не тільки продукт торгової марки Vaseline, а й будь-які засоби на основі парафіну та оливи.
Ксерокс
Що називаємо: копіювальний пристрій
Бренд: Xerox
Xerox — це американська корпорація, один зі світових лідерів у галузі технологій друку й управління документами. Xerox були першими, хто почав масово випускати копіювальні апарати. Через свою першість назва компанії в українській мові, зокрема, стала загальною — ксероксом називають будь-який копіювальний пристрій.
Термос
Що називаємо: пляшки, які підтримують температуру рідини
Бренд: Thermos
Слово “термос” утворилось від назви компанії Thermos, що виробляє ємкості для харчових продуктів та напоїв. Ця компанія першою випустила пляшку з нержавіючої сталі, що довгий час підтримує температуру рідини. Зі зростанням популярності цієї ємкості термосом почали називати будь-яку пляшку, що підтримує температуру.
Майже десятиліття компанія Thermos прагнула цієї синонімічності, оскільки вона вважалася безплатною рекламою. Але в міру зростання самої компанії і ринку таких пляшок Thermos почала все більше захищати свою торгову марку і програла — врешті-решт суд визнав слово “термос” загальною назвою.