Кар’єрний портал і платформа професійного розвитку Happy Monday спільно з медіа про книжки та осмислене читання “Читомо” провели анонімне опитування, щоб сформувати рейтинг зарплат у видавничій сфері.
Завдяки цьому рейтингу роботодавці краще орієнтуватимуться, яку зарплату пропонувати кандидатам і наявним працівникам. Самі ж спеціалісти зрозуміють, яку зарплату просити на співбесіді чи в разі підвищення, а молоді спеціалісти та світчери зможуть оцінити свої фінансові перспективи в новій професії.
Анонімне онлайн-опитування проходило з 30 березня по 28 квітня 2021 року. У ньому взяли участь 618 представників видавничої сфери з різних міст України, серед яких 76% жінок і 24% чоловіків.
Навчання й досвід роботи
Більше половини спеціалістів сфери мають профільну вищу освіту (58%). Найбільший досвід роботи мають директори видавництв: у середньому вони працюють у сфері 10 років. Фахівці з найменшим досвідом роботи обіймають посаду SMM-спеціалістів.
Середній досвід роботи головних редакторів — 7 років, художників та ілюстраторів — 5 років, а SMM-менеджерів — 3 роки.
Заробітна плата
Середня заробітна плата на ринку коливається від 6500 до 15 500 грн на місяць.
Більше отримують артдиректори, головні та випускові редактори, дизайнери та маркетологи, Найменше — літературні агенти.
Часто директори видавництв є одночасно їх засновниками. Вони подекуди не отримують фіксовану зарплату, а всі виручені кошти спрямовують або на покриття інвестицій, або на розвиток видавництва.
Більшість фахівців працює на приватні підприємства, поєднує основну роботу з фрилансом або є самозайнятими фахівцями.
Зарплата у приватних видавництвах в середньому на 5600 грн вища, ніж у державних. Фрилансери у середньому отримують менше за тих, хто працює фултайм, оскільки йдеться про проєктну зайнятість.
За результатми дослідження, у чоловіків вища зарплата, аніж у жінок. Вони отримують в середньому 15 тисяч гривень на місяць, водночас жінки в середньому зароблять 12 тисяч гривень.
Вплив пандемії на роботу
Опитування показало, що пандемія некритично вплинула на доходи фахівців видавництв: у третини опитаних дохід не змінився, а 19% втратили від 10% до 50% заробітку.
Однозначний вплив пандемії на навантаження фахівців простежити складно. У більшості працівників обсяг роботи не змінився, а в інших — як зменшувався, так і збільшувався.
Повністю дослідження можна завантажити тут.