fbpx
Зсередини

Patreon: можливості краудфандингової платформи

Як система донатів дозволяє комунікувати з прихильниками проєктів
Альтман Дарина, 03.03.2021

Patreon — це інтернет-платформа, що надає можливість фінансово підтримувати творчих людей та їхні незалежні проєкти. Завдяки системі підписок з різним розміром донатів, користувачі (або патрони) можуть отримувати доступ до ексклюзивного контенту. Іноді це включає і безпосередню комунікацію між фанатами та творцями.

Patreon використовують художники, письменники, подкастери, музиканти, відеооператори та будь-які креатори, що регулярно розміщують свій контент в інтернеті. 

Ми розповіли про історію створення платформи Patreon, його функціонал та унікальні можливості.


Трохи історії

У 2013 році музикант Джек Конте, що публікував свої відео на YouTube,  зіткнувся з певною проблемою: мільйонам людей подобались його відео, але він ніяк не міг отримати фінансового заробітку. Пісні Джека принесли йому відданих прихильників, проте він не мав контрактів із лейблами, продажі пісень на таких платформах, як iTunes, були непередбачуваними, а дохід від реклами на YouTube становив лише 50$ на місяць. Так у Джека виникла ідея створити вебсайт, що дозволив би шанувальникам регулярно платити йому фіксовану суму.

Разом зі своїм співмешканцем з коледжу Семом Ямом (який нині є співзасновником Patreon), Джек усього за 6 тижнів створив повноцінну модель платформи. За перші 18 місяців Patreon отримав понад 125 000 підписників. А вже наприкінці 2014 року вебсайт оголосив, що патрони щомісяця надсилають творцям понад мільйон доларів. Сьогодні, згідно з офіційною сторінкою платформи, Patreon став місцем для більш ніж 200 000 креаторів, яких підтримують понад 6 мільйонів патронів.


Як це працює?

Творці або власники проєктів мають можливість встановити формат та рівні підписки для своїх спонсорів. Патрони платять певну суму щомісяця та отримують за це доступ до ексклюзивного контенту. Креатори самі встановлюють градацію підписки та пропонують спонсорам різні можливості: від постійних знижок на свій мерч до спілкування тет-а-тет. Patreon, як правило, бере собі 5% від суми комісії.

На сторінці креатор розміщує загальну інформацію про себе та свою творчість, залишає посилання на соцмережі та за бажанням ділиться певною кількістю безкоштовного контенту. Власник встановлює свою найближчу ціль на Patreon — наприклад, отримавши 650 патронів, він зіграє акустичне шоу в прямому ефірі для всіх підписників. Патрони можуть скасувати або змінити рівень своєї підписки в будь-який момент. Окрім доступу до унікального контенту, Patreon надає спонсорам можливість спілкуватися одне з одним та знаходити людей серед мікроспільноти.


Концепція

Історично склалося так, що саме у креативних галузях творці часто не отримують заслуженої оплати за свої роботи. YouTube та інші платформи не дають можливості якісно монетизувати контент без залучення рекламного партнерства, і навіть стримінгові сервіси обмежують заробіток для самих виконавців.

Джек Конте,
CEO та співзасновник Patreon

“Йдеться про масштаби футбольного поля вболівальників, які люблять твій контент і не можуть дочекатися, щоб побачити наступний блог або зробити наступний рецепт, — прокоментував Джек Конте Національному громадському радіо. – І художник заробляє на цьому, можливо, 50 доларів на місяць. Це обурливо і зовсім несправедливо”.

Замість того, щоб фокусуватися на мільйонах, які переглядають твої відео, Patreon дає можливість запросити до спільноти кількасот найвідданіших фанатів за невелику платню. Виявилось, що такі люди (хоча їх не так багато, як фоловерів у соцмережах) є зацікавленішими в регулярній підтримці творчості, аніж ті, хто просто підписаний на Instagram-акаунт.

Колін Салліван,
директор Patreon з питань правового захисту та безпеки

“Коли ми роздумували про ідею, то збагнули: креатори хочуть відчувати, що їм платять за певний внесок, який вони роблять. Ми помітили, що модель краудфандингу дає значно більше, аніж коли творці просто просять гроші на підтримку. Для них самих це неприємно, адже хочеться відчувати, що ти отримуєш гроші за якийсь конкретний внесок.”


Суперфанати

Patreon відкрив нові межі комунікації між творцями та шанувальниками. Артисти регулярно проводять трансляції, у яких відповідають на запитання, бесідують та залучують до групових активностей. Платформа не лише дала можливість фанатам комунікувати з креаторами, а й дозволила впливати на створення нового контенту.

Для багатьох творців Patreon також став можливістю виділити суперфанатів, які не просто шанують творчість, а готові ставати частиною команди та допомагати у просуванні. Це виводить комунікації на особистий рівень і стирає межі між мистецтвом, артистом та аудиторією.

Найвищий формат підписки на Patreon гурту IAMX, окрім усіх можливостей попередніх рівнів, дозволяє долучитися до створення їхніх пісень. Спонсор може записати частину вокалу для треку, і його ім’я буде зазначено в авторських правах альбому. Сюди також входить щорічний персональний майстер-клас через Skype із фронтменом гурту на пропоновану тему (музика, ментальне здоров’я та інше), особисте привітання з днем народження в аудіоповідомленні, подарунок-сюрприз, що надсилатимуть вам двічі на рік тощо. Проте кількість таких патронів є обмеженою.


Елемент особистої комунікації

Письменниця та журналістка Зої Марголіс, яка запустила свій Patreon у 2018 році, описує цей досвід як спосіб відновлення особистого зв’язку з людьми.

“Колись я вела секс-блог, де ділилася відвертими історіями зі свого життя. Досвід із Patreon нагадав мені це відчуття — коли ти починаєш подобатись незнайомцям, бо вони бачать, що ти така ж сама жива й неідеальна людина. Те, що я публікую зараз, теж досить особисте, навіть таємне, і лише спонсори можуть це побачити.

Вони спостерігають за приватними думками, тим, якою нервовою я можу бути, яким нудним інколи стає життя. Загалом, це щоденний рутинний контент, схожий на блог: речі, через які людям подобається за мною стежити. Ось чому інші співвідносять себе з таким: бо я людина, у мене є недоліки, і це я так чесно показую на сторінці”.


Що по висновках?

Patreon — це не лише фінансова заміна звуковим лейблам або ТБ-каналам. Платформа дозволяє креаторам з аудиторією різних масштабів створювати власні мініспільноти, де з прихильниками можна комунікувати навіть особисто.

Patreon нині заводять творці з різних сфер — художники, музиканти, YouTube-зірки, науковці, політики. Модель Patreon дозволяє людям не просто бути споживачами контенту, а й повноцінними учасниками процесу.

Patreon пропонує можливість отримати ґрунтовніший рівень підтримки: спонсори платять не лише за контент — вони підтримують саму особистість, унікальний стиль та певну ідею.


Підтримай Bazilik Media на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень