Коли я вперше познайомилася з SEO, то ще думала, що працюватиму журналісткою
Зараз я працюю SEO-спеціалісткою в MacPaw на проєкті CleanMyMac, викладаю SEO-оптимізацію в Bazilik School, а невдовзі ще й стану кураторкою курсу. Уперше я познайомилась із SEO в Америці, під час навчання за обміном. Від цього моменту до початку роботи минуло 7 років.
Як і в більшості спеціалістів у діджитал-сфері, моя освіта не відповідає нинішній посаді. В університеті я навчалася на перекладача англійської та німецької мов. А ще цікавилася журналістикою. Випадково потрапивши до університетської газети, я довгий час писала статті та займалася іншою редакторською роботою. Саме журналістика привела мене до програми за обміном у США — я отримала річну стипендію від Global UGRAD.
Крім обов’язкових предметів, нам дозволяли обрати курси, пов’язані зі створенням текстів, — і я почала вивчати піар. Там я ближче ознайомилися з рекламою, діджитал-маркетингом і вперше почула про SEO.
Саме слово SEO — Search Engine Optimization — звучить дуже серйозно. Але насправді цей напрям поєднує три основні складові: технічну оптимізацію, створення контенту та побудову посилань. Переважно це якраз робота з контентом, тому що наша мета — написати текст тими словами, якими люди шукатимуть товар у пошуковику.
Наша мета — написати текст тими словами, якими люди шукатимуть товар у пошуковику
До навчання у США я думала, що моя робота буде пов’язана із журналістикою. Але після повернення додому відкрила для себе ще один інтерес — роботу з рекламним ринком і технічними завданнями. І поки в Україні ці галузі тільки зароджувалися, розпочався мій пошук ідеальної роботи.
Для мене робота в компанії разом з колегами — це наявність ком’юніті
Приблизно за рік я натрапила на безкоштовний курс із SEO для джунів (спеціалістів-початківців), який проводила одна з київських продуктових IT-компаній. Після завершення програми вони брали на роботу п’ятеро кращих студентів, і я опинилася серед них.
У моїй команді було понад двадцять SEO-спеціалістів, з якими ми постійно обмінювалися досвідом, ідеями. Усе це давало мені змогу постійно прокачувати навички. За чотири роки роботи в цій компанії я пройшла шлях від джуніора до тімліда — керівника команди.
Ще на першому місці роботи я почала шукати бізнес або компанію, які вели б соціально значущу комунікацію. Також мені було важливо, щоб ця компанія створювала продукт, яким користуються люди в усьому світі і який спрощує життя. Я склала список з кількох українських компаній, які мене цікавили. У ньому були й MacPaw — на той момент вони шукали SEO-спеціаліста.
У маленьких компаніях, зазвичай, SEO-спеціаліст виконує всю роботу самостійно: пише тексти, займається технічними аспектами й побудовою посилань. У більших компаніях він керує процесом
Нове місце роботи подарувало мені, серед іншого, відчуття самостійності. Адже в попередній компанії я працювала у великому відділі, а в MacPaw, на проєкті CleanMyMac, була єдиною SEO-спеціалісткою. Загалом у команді було четверо людей: я, рекламник, дизайнер і копірайтер. Моїм завданням було працювати над стратегією проєкту, делегувати завдання колегам, а також поступово збільшувати обсяг контенту.
У маленьких компаніях, зазвичай, SEO-спеціаліст виконує всю роботу самостійно: пише тексти, займається технічними аспектами й побудовою посилань. У більших компаніях він керує процесом. Якщо я бачу, що на сайті щось злетіло, то даю завдання програмісту, а для SEO-копірайтера готую контент-план з детальним описом структури статей, ключовими словами, заголовками.
Для мене робота в компанії разом з колегами — це наявність ком’юніті, що дає багато нових можливостей
Для мене робота в компанії разом з колегами — це наявність ком’юніті, що дає багато нових можливостей. Зокрема, викладати я почала завдяки тому, що коліжанка запросила мене прочитати лекцію про SEO. Тоді я вперше задумалася, що це може бути цікавим досвідом.
Оптимізувати можна все, що люди шукають в інтернеті
Оптимізація — про те, щоб оформляти тексти за допомогою ключових слів, які шукають споживачі, і за потреби посилювати їх зовнішніми посиланнями.
Працюючи з маркетингом і діджиталом, я зрозуміла, що мені цікавіше робити продуктове SEO. Це коли є продукт, товар чи послуги та сайт, на якому все це представлено. Наша мета — написати текст тими словами, якими люди шукатимуть товар у пошуковику.
Наприклад, якщо агентство опублікує матеріал з назвою “Кейс про співпрацю з київським брендом”, то він не ранжуватиметься. Якщо ж у заголовку напишемо “Як підвищити охоплення компанії у співпраці з брендом”, то такий текст матиме вищі шанси потрапити на очі споживачу в гуглі.
Є багато SEO-інструментів, які допомагають, наприклад, з пошуком ключових слів. У будь-якій сфері можна простежити, як часто люди використовують певні слова для пошуку товарів чи послуг. Зазвичай я самостійно вигадую декілька можливих або наявних запитів відповідно до поставленого завдання. Відтак за допомогою SEO-інструментів та аналізу шукаю синоніми й популярні ключові слова. Для цього потрібно мати неабияке терпіння: знайти потрібні слова, відсортувати їх та вже з ними експериментувати.
Оптимізація — про те, щоб оформляти тексти за допомогою ключових слів, які шукають споживачі, і за потреби посилювати їх зовнішніми посиланнями
Щоб зрозуміти, чи потрібне SEO вашому бізнесу, слід знати, звідки йдуть клієнти. Якщо для вас головне — не трафік, а залучення нових клієнтів з пошукових систем, то SEO не повинно бути єдиним інструментом. Оптимізація не виключає інших можливостей, серед яких використання соцмереж чи реклами. Тому потрібно експериментувати.
Якщо люди приходять через рекламу з Google, то, найімовірніше, трафік від SEO також буде корисним. Питання завжди в конкуренції та бюджетах.
Нещодавно я показувала студентам додаток для медитації, розроблений у США. Щоб ранжуватися на англомовному ринку з ключовими словами “how to meditate”, потрібно вкласти дуже багато ресурсів у SEO-просування. Там конкуренція на подібні запити висока, а тому, щоб досягти очікуваного результату, знадобиться не один рік роботи. Можливо, виявиться, що для певного бізнесу краще працюють соцмережі. Та щоб це зрозуміти, потрібно протестувати всі можливі варіанти.
Як стають SEO-спеціалістами
У великих компаніях є градація: джуніор, мідл та сеньйор. На позицію джуна можна потрапити після невеликого тренінгу чи інтенсиву з SEO. Особливо коли компанія шукає людину, яка відповідатиме за певну частину роботи — контент чи посилання.
Особисто мені на початку кар’єри допомогли курси, що сформували комплексне бачення SEO. Це чудовий спосіб увійти в професію, тому що за короткий час можна отримати базу для роботи джуніор-спеціалістом. Надалі основний досвід та навички сформуються на практиці.
На початку кар’єри мені допомогли курси, що сформували комплексне бачення SEO
Зараз усюди потрібен досвід роботи. І коли компанія набирає джуніорів, то наявність принаймні одного готового кейсу одразу підвищить ваші шанси на тлі інших претендентів. Часто джуніори, які навчалися самостійно, знають багато різної інформації, але не мають цілісного бачення. Саме на це спрямовано створення стратегії на SEO Full Course як дипломної роботи.
Тим, хто має мінімальні знання, я б радила певний час попрацювати в команді. Так поряд з вами завжди будуть люди інших спеціальностей, які допоможуть у розв’язанні тих чи інших питань на практиці. Перший рік роботи завжди дуже важливий.
Потрібно завжди шукати нову інформацію зі сфери діджиталу, піару, маркетингу, бо це також частина роботи SEO-спеціаліста. Усі ці знання не існують у вакуумі
Ринок SEO-спеціалістів в Україні невеликий. Це пов’язано з тим, що більшість фахівців, досягнувши певного рівня, починають працювати на себе — створюють сайт і заробляють на власному проєкті.
Тож для людини, яка шукає роботу SEO-спеціалістом у компанії, конкуренція невелика. Буде перевагою, якщо фахівець вільно володіє англійською мовою, бо в роботі з зарубіжними ринками без цього не обійтися. Такі проєкти зазвичай мають більші бюджети, а отже — вищі зарплати.
Потрібно завжди шукати нову інформацію зі сфери діджиталу, піару, маркетингу, бо це також частина роботи SEO-спеціаліста. Усі ці знання не існують у вакуумі. Я, наприклад, майже не працюю із запуском рекламних кампаній, але знаю основи роботи з Google Ads, цікавлюся рекламним ринком і таргетингом. Тому що як людина, відповідальна за певний процес, я повинна бути готова до спілкування з різними фахівцями та розв’язання проблем.
Ринок SEO та майбутній запуск пошуковика від Apple
Найбільше креативу в SEO займає пошук можливостей для створення контенту. Їх насправді дуже багато. Якщо говорити про пошук у Google, то корисним для спеціаліста є вміння перевтілюватися на користувачів інтернету й думати так само, як людина, що шукає певний товар чи послуги.
Цьогоріч я заглибилися в SEO на YouTube — це окрема ніша чи то навіть пошуковик, але серед відео. Я вже бачу, що конкуренція тут здебільшого менша, ніж у вебі. Це тому, що створення відео є тривалим процесом і потребує більше часу, ніж написання текстів. Частина моєї роботи — оптимізація YouTube-каналу CleanMyMac від MacPaw. Я шукаю ідеї для відео, що стосуються нашого продукту і можуть привести потенційного клієнта.
Оптимізувати можна все, що люди шукають в інтернеті
Оптимізувати можна все, що люди шукають в інтернеті. У більшості країн Google — це основний пошуковик. Проте є багато інших великих платформ, на яких можна просувати свої послуги через SEO. Це Amazon, YouTube, пошук за картинками й навіть голосові асистенти Siri та Alexa, які зараз дуже популярні на заході.
SEO — дуже динамічна сфера, де все постійно змінюється. Порівнюючи SEO 2013 року, коли я прийшла в професію, з нинішнім, можу сказати, що це два різних виміри. Але для мене це також плюс, тому що маю можливість постійно розвиватися разом з індустрією і швидко вчитися нового.
SEO — дуже динамічна сфера, де все постійно змінюється. Порівнюючи SEO 2013 року, коли я прийшла в професію, з нинішнім, можу сказати, що це два різних виміри
Найближча велика подія у світі SEO — це представлення пошуковика від Apple. Вперше про це заговорили у 2020 році, коли британська газета Financial Times провела розслідування і з’ясувала, що Apple працює над створенням своєї пошукової системи. Відповідно, люди, які працюватимуть з оптимізацією Apple, матимуть унікальний досвід і cтануть адептами, новими спеціалістами на ринку.
Моя перша програма в Bazilik School народилася з маленького повідомлення Марині Батуринець в Instagram
Починаючи кар’єру в SEO, я навіть не уявляла, що колись повернуся до викладацької діяльності
Моя історія викладання почалася ще після закінчення університету — рік я викладала англійську мову на вечірніх курсах. Мені не подобалася ця робота, я почувалася не на своєму місці.
Починаючи кар’єру в SEO, я навіть не уявляла, що колись повернуся до викладацької діяльності. Але за кілька років, уже під час роботи в MacPaw, наша PR-ниця Юлія Петрик запросила мене провести гостьову лекцію про SEO-інструменти для піару. Я дуже хвилювалася, бо це був перший мій виступ перед аудиторією, ще й англійською мовою. Але саме тоді я вперше побачила інтерес аудиторії до того, про що я розповідаю. За рік я ще раз провела гостьову лекцію і усвідомила, що хотіла би бути лекторкою й викладати на постійній основі.
З Bazilik я вперше познайомилася у 2016 році, на воркшопі з мобільної фотографії. Відтоді я стежила за сторінками школи та її засновниці Марини Батуринець в соцмережах і читала про розвиток Bazilik School.
Одного дня я набралася сміливості й написала Марині в Instagram повідомлення. Розповіла про себе, свій досвід роботи та запропонувала читати лекції про SEO у школі. Із цього маленького повідомлення невдовзі народилася перша програма — SEO Intensive.
Про бренди говорять мало, тому я хотіла б розвивати в Україні продуктове SEO і говорити зі спеціалістами саме про це
Уже тоді студенти почали запитувати мене про великий курс. На інтенсиві за шість годин я встигаю розповісти лише про те, як працює SEO в трьох напрямах: технічні аспекти, створення контенту й робота з посиланнями.
На SEO Course додасться багато практики. Зокрема, це робота з інструментами й ключовими словами. Студенти матимуть час, щоб тестувати їх і розуміти, що їм подобається більше. А також буде окреме заняття про html і css. Звучить страшно, але ці базові знання потрібні для того, щоб SEO-спеціаліст міг розрізняти теги й працювати з контентом.
На українських SEO-конференціях чимало розповідають про те, як нагнати трафік і потім перепродати його. Про бренди говорять мало, тому я хотіла б розвивати в Україні продуктове SEO й говорити зі спеціалістами саме про це.
Моя ціль — допомогти людині зайти в індустрію та ознайомитися з професією, а відтак — отримати роботу. Глобально мені також хочеться розвивати SEO-ком’юніті, бо наразі в Україні воно не дуже публічне. У майбутньому я б навіть хотіла зробити свій клуб SEO для брендів.
Фото: Дан Балашов