Кожна країна має свої особливості, традиції і менталітет. Безумовно, усі ці чинники впливають і на рекламу. І якщо в рекламі західних країн багато спільного, то рекламний ринок країн Азії значно відрізняється. Ми вирішили розібратися, які відмінні риси креативу та рекламного ринку загалом є у двох азійських країн — Японії та Китаю.
Японія
Японська реклама — це такий же феномен, як і вся японська культура. Для нас вона незвичайна й дуже оригінальна.
З погляду нашої культури, всю японську рекламу можна умовно розподілити на три категорії. Представники першої “зривають” наш мозок своїм креативом. Друга категорія змушує сміятись, а третя — справді крута й глибока, завдяки чому заслужено виграє міжнародні фестивалі реклами.
Японці ж, навпаки, вважають нашу, західну, рекламу занадто раціональною. Обґрунтовують це тим, що вона здебільшого заснована на маркетингу й переслідує конкретні стратегічні цілі. На противагу, японські рекламні ролики багато в чому інстинктивні й покладаються на смаки та вподобання глядачів.
У японській рекламі найцікавіше — це її наповненість, тобто креатив. Розбираємося, що робить цю рекламу не схожою на інші.
Відмінні риси японської реклами
Телевізійна реклама в Японії здебільшого акцентує на швидкому та емоційному впливі на споживачів. Для цього в роликах часто використовують короткі фрази, уривки пісень, а також персонажів, які одразу врізаються в пам’ять.
Одна з головних особливостей японської реклами — навіть звичайнісінький продукт тут прагнуть показати як щось незвичайне, таємниче та дивне.
У японській рекламі багато мультяшності та фантазійності. Культура милування взяла початок із шанування інфантильних істот, але згодом переросла в означення з культури аніме. Загалом Японці надзвичайно емоційно реагують на персонажів з мультфільмів та милих намальованих істот. Можливо, це пов’язано з тим, що місцеве населення забагато працює, тому часто хоче відволіктися від реального світу й абстрагуватися від негативу. Японці люблять косплей — перевтілення у фантастичних персонажів за допомогою спеціальних костюмів, лінз, перук тощо. Ці образи також використовують у рекламі.
Японці без сорому демонструють фетиші. Місцеві жителі можуть бути схиблені на чомусь зовсім несподіваному й чужому європейцям. І вони зовсім не соромляться показувати це в рекламі. Найчастіше за допомогою героїв аніме.
У Японії віддають перевагу яскравим кислотним кольорам. Це стосується і реклами, і творчості, і побуту, і стилю в одязі. Японці завжди вдягалися набагато яскравіше, ніж європейці, і в рекламі основними є насичені кольори. Тут вважають так: що яскравіша реклама, то крутішим є продукт.
Зовнішня реклама в мегаполісах представлена у величезній кількості та різноманітті. Утім, вона аж ніяк не псує вигляд міст і навіть є їхньою невід’ємною ознакою, формує особливий стиль.
Китай
Китай — це країна, в якій існують певні обмеження, заборони та власні правила. У креативі китайців простежується дуже глибока зацікавленість власною культурою та давніми традиціями, які гармонійно поєднуються із західним впливом.
Цікаво й те, як загалом працює рекламний ринок Китаю. Адже рекламна діяльність тут під наглядом держави, а інтернет-рекламування відбувається значно простіше завдяки місцевим додаткам.
Відмінні риси китайської реклами
Телебачення
У Китаї не існує такого поняття, як незалежні телеканали. Всю рекламу на приватному та державному телебаченні суворо регулює влада. Тут існує низка чітких заборон.
- Заборона на вживання алкоголю в рекламі. Водночас дуже часто демонструють соціальну рекламу, де наочно показують, як люди помирають від вживання алкоголю, сигарет і наркотиків.
- Заборона на рекламу дорогих подарунків. З 2013 року в країні наголошують на тому, що предмети розкоші, як-от золоті монети, годинники, одяг люксових брендів, суперечать китайським цінностям і культурі.
- Заборона на просування неякісних продуктів або послуг. Уряд Китаю суворо перевіряє рекламний контент на відповідність вимогам якості й дотримання авторських прав. Під суд тут радше можуть потрапити замовники й рекламні агентства. Але були випадки, коли кримінально переслідували навіть акторів, які знімалися в рекламі неякісних товарів.
У Китаї розвинене локальне телебачення, орієнтоване на різні провінції та народності. Реклама тут таргетована за місцевістю й переважно просуває товари для регіональної аудиторії. Якщо в Європі та Америці одну рекламну кампанію можна поширити на всю країну, в Китаї так роблять нечасто.
На телебаченні популярною є соціальна реклама — про захист навколишнього середовища, ощадливе ставлення до життя, дотримання правил дорожнього руху, шанобливе ставлення до людей похилого віку тощо. Звісно, трансляція такої реклами переважно йде врозріз із поняттям продажів і фінансовими інтересами рекламодавців, але держава вважає за потрібне доносити людям соціально важливі меседжі.
Інтернет
95% китайців є активними користувачами інтернету й соціальних мереж, і ця цифра постійно зростає. У Китаї заблоковані Facebook, WhatsApp і YouTube — їх замінюють національні соціальні мережі.
Найпопулярніша та найуніверсальніша з них — WeChat. Для китайців WeChat — це не тільки соціальна мережа, а й платформа, де зберігається вся особиста інформація та платіжні картки. Тут же — стрічка новин, підписки на публічні акаунти, дані про особистий бізнес і так далі.
Загалом це ціла соціальна екосистема з безмежними можливостями. WeChat інтегрувався в абсолютно всі аспекти життя китайського населення — від замовлення кави до оформлення розлучень. З огляду на те, що в одному додатку зберігається неймовірна кількість даних про населення, працювати з людиною як із потенційним покупцем значно простіше. WeChat точно знає, що, коли і як прорекламувати жителю Китаю.
Існують й аналоги цього додатка, але вони не такі популярні й потужні.
Зовнішня реклама
У Китаї, як і в Японії, велика кількість зовнішньої реклами. Зустріти рекламу можна всюди: в автобусі, в метро, на висотних будівлях, на вулицях. Через перенасиченість її складно сприймати й утримувати в голові. Хоч зовнішня реклама в Китаї малоефективна, вартість її дуже висока.
Для виготовлення вивісок та банерів часто застосовують національні ремісничі матеріали разом з неоновими підсвітками. А на сучасних світлодіодних екранах у рекламі та на вивісках демонструють зображення драконів, що є символом китайської нації. Прості вивіски стають помітними на тлі інших завдяки об’ємним формам і яскравим контрастним кольорам. До 23:00 місто сяє неоновими вивісками й вогнями, а після 23:00 освітлення вимикається.
Що по висновках?
У країнах Азії існують свої закони щодо креативу, використання рекламних майданчиків і регулювання рекламної діяльності. Ці закони незвичні, але дуже цікаві для жителів Заходу.
Головна відмінність японської реклами — креатив. Він швидко запам’ятовується своєю яскравістю та помітністю.
Рекламу Китаю вирізняє підхід до рекламування та особливе використання різних рекламних майданчиків.