fbpx
Зсередини

Розпочинаємо кар’єру за 3, 2, 1. Як це — стажуватися у PepsiCo, JTI та Klitschko Foundation

Історії трьох стажерів
Бедій Назар, 25.09.2020

Диплом дипломом, а для отримання хорошої посади треба досвід роботи. Цю тезу доводили і спростовували мільйон разів, ще стільки ж її інтерпретували у різноманітні жарти. Та люди, що мають більше досвіду та практичних навичок, дійсно легше знаходять роботу.

Саме тому багато студентів ще з 2-3 курсу починають думати про можливість стажування за спеціальністю, що їх цікавить. У студентів є попит на отримання досвіду. А у компаній є попит на отримання готових спеціалістів, а не просто людей з дипломом про вищу освіту.  І так народжуються програми стажування.

У нашому матеріалі троє студентів діляться своїми враженнями від участі у таких програмах. Маша, Назар та Олеся розповіли, які особливості та переваги стажування у великих компаніях, а також як пройти відбір та вижити.



Стажування у JTI

Марія Некрасова,
Employer Branding & Social Media Management Trainee JTI

Про JTI

JTI Україна є частиною міжнародної тютюнової компанії Japan Tobacco International. Якщо уявити JTI людиною та описати її — це буде молода людина, яка завжди посміхається й оточена друзями. Вона знає про дуальну освіту, mindfulness на роботі та цифровий етикет. JTI для мене – це відкриття найкращих проявів людини: унікальність, інтелігентність і талановитість.

Я потрапила на річну програму стажування в центральному офісі в Києві. Моя посада зараз: “Employer Branding & Social Media Management Trainee”.

 Фішка цього стажування в тому, що я можу спробувати себе одразу у декількох відділах. Перші півроку — “People & Culture”. А далі – можна обирати серед Finance, Corporate Affairs and Communications, Sales тощо. Особисто мене зацікавив маркетинг

Джерело: eba.com.ua

Таким чином, компанія поступово знайомить кандидата з екосистемою бізнесу та допомагає знайти своє покликання, адже дає найважливіше  вибір.

 Заробітна плата — конкурентоспроможна. Зауважте, ця та інші вакансії відкриваються за бізнес-потребою компанії. Тож обов’язково підписуйтесь на розсилку сповіщень на кар’єрному сайті та слідкуйте за актуальною інформацією в соцмережах

Ще одна порада — варто готуватися до етапів відбору на стажування заздалегідь. Серед десятків, а то і сотень бажаючих — місце лише одне. Варто показати себе на всі 100.


Шлях до стажування

Моє стажування розпочалося 30 липня 2020 року і триватиме рік. Що приємно – це швидкість і оперативність recruitment journey (від англ. “процес найму”). Процес відбору тривав близько двох тижнів, був чітким та динамічним. На всіх етапах я відчувала присутність живої людини поруч. Повірте, це краще, аніж отримувати автоматизовані повідомлення з розсилки, як це часто буває в корпораціях.

Про компанію JTI я дізналася зі слів мого хлопця. Він навчається в КНУ та відвідує кар’єрні ярмарки, де отримує інформацію про можливості в різних компаніях. Він порадив дивитися актуальні вакансі саме в JTI і мені дуже пощастило, адже саме в момент моїх пошуків було відкрите річне стажування.

 Серед етапів відбору — телефонне інтерв’ю, два тести (когнітивний та поведінковий), співбесіди з керівниками та менеджерами відділу, а також – практичне завдання. У зв’язку з карантинними обмеженнями всі етапи відбору проходили дистанційно.

Можу точно сказати, що до онлайн-співбесід потрібно готуватися дуже ретельно. Якщо вас цікавить тема успішного проходження онлайн-інтерв’ю — я та моя лінійна менеджерка Марія записали ефір на цю тему, ви можете переглянути його тут.


Що по задачах?

Основною функцією нашої команди є розвиток бренду роботодавця. Серед моїх основних обов’язків:

  • ведення сторінок компанії в соцмережах;
  • організація та менеджмент подій для цільових груп – студентів, викладачів та професіоналів;
  • внутрішній PR в компанії.

Якщо узагальнити – це робота над підтримкою репутації компанії як топового роботодавця (Top Employer 2020).

 За півтора місяця моєї роботи вже вдалося ввести нові рубики в соцмережах і перезапустити ті, що існували раніше

Також я долучилася до проведення першого і найбільш масштабного в Україні онлайн-проєкту для викладачів “Teach me online”. 10 вересня відбувся Національний фінал міжнародного кейс-чемпіонату для студентів Make It Bright. А ще, спеціально до фіналу ми випустили яскравий стікер-пак.

У планах на осінь – онлайн ярмарки вакансій в топових ВНЗ України та спеціальний VR проект для знайомства з компанією дистанційно. Мої дні в JTI насичені цікавими подіями, креативом та спілкуванням з колегами з різноманітних відділів. Це крутий досвід.


Навчання, гнучкість та підтримка

Кожен працівник JTI має можливість навчатися. Для нових людей — є серії тренінгів та зустрічей із колегами, регулярно впроваджуються тренінги для прокачки hard & soft skills професіоналів. А також безкоштовні семінари від АСС та ЕВА, вивчення іноземних мов, онлайн-курси Linkedin, edX, доступ до корпоративної бібліотеки. Розвитком і навчанням працівників займається спеціальна команда — “Learning & Development”.

 Моє стажування передбачає зайнятість повний робочий день. Але принцип роботи в компанії за flexible hours дозволяє управляти власним графіком і вдало поєднувати роботу з навчанням

Наразі вся робота відбувається дистанційно. Ми користуємося розширеним функціоналом MS Teams, що забезпечує максимально комфортну роботу в онлайн-форматі. Головна фішка стажування JTI – свобода бути собою.

Я стажерка JTI лише півтора місяця, проте здається, що я тут набагато довше. Я відчуваю підтримку та дружнє ставлення команди. Як на мене, ми чудово спрацювалися. Звичайно, у моїх планах продовжити працювати в компанії і після стажування, та не хочеться забігати наперед. Зараз я отримую задоволення від своєї ролі.

Стажування JTI – для ідейних та відкритих світові молодих людей. Раджу бути собою і в резюме, і на співбесіді. Тут цінують щирість.


Стажування у Klitschko Foundation

Олеся Гусєва,
Екс-стажерка Klitschko Foundation

Про Klitschko Foundation

Klitschko Foundation – це всеукраїнська благодійна організація, заснована братами Кличко. Вона вже 17 років реалізує соціальні проєкти у сфері освіти, спорту та науки.

У фундації є своя профорієнтаційна програма під назвою “Стажування”. Її мета – надати перший професійний досвід студентам 2-4 курсів навчання. Саме на цю програму я і потрапила.


Програма стажування: цифри та факти

Тривалість “Стажування” – 3 місяці (передбачає 135 годин, відпрацьованих в офісі). За спрямуванням тут є і проєктний менеджмент, і комунікації, і фандрейзинг. Принаймні саме такі напрямки були відкриті, коли я проходила відбір.

Стажерів беруть, як мені здається, беруть у помірній кількості. У моєму відборі запланована кількість учасників програми складала 20 осіб, проте для Klitschko Foundation важливіша якість, аніж кількість. Тому в результаті було відібрано менше заданої квоти – 17 стажерів. Це було 17 людей, які підходили організації за всіма критеріями, особливо – за цінностями.

 Для охочих податися на “Стажування” є гарні новини – програма проводиться двічі на рік. Тож шанси є, головне спробувати

Загальна кількість аплікантів на програму, наскільки мені відомо, складала понад 1000 осіб. Тому коли настав день Х і нам оголосили результати – я була невимовно щаслива і шокована водночас. Власне, через те, що не дуже вірила в таку перемогу.


Шлях мій тернистий

Про те, що розпочався набір до проєкту “Стажування 10.0” я побачила в Instagram. Власне, про Klitschko Foundation я вже знала раніше, адже у 2014 році брала участь у їхньому освітньому проєкті “Школа успіху”. Відтоді я була захоплена фундацією, їхньої діяльністю, і взагалі думкою про майбутню співпрацю з ними.

Відбір на програму проходить у кілька етапів. На першому етапі, крім заповнення детальної анкети з інформацією про себе та свій досвід (професійний, волонтерський тощо) потрібно було виконати декілька завдань.

 Ще одним завданням було обрати свою суперсилу. На жаль, переміщатися в часі чи щось типу такого я не вмію, тож  суперсилою обрала вміння шукати найкраще навіть у найгіршому. Зараз це так моя суперсила, як життєве правило

Нам також задали обрати тему для уявного тренінгу, який ми хотіли б провести в школі. Із обґрунтуванням, чому це актуально та чому аудиторія має про це почути. Згодом такі тренінги ми разом зі стажерами проводили вже в університетах.

Також просили вибрати певну реальну вакансію на ринку праці, яку б я мала бажання отримати опісля стажування, та вказати, чим вона сподобалася, аби бачити приблизні вподобання стажера.

Ще одним завданням наприкінці анкети було створити відеовізитівку, у якій варто було коротко представити себе: свої цілі на майбутні 5 років, а також зазначити про свою суперсилу. Я памятаю, як довго думала над цим питанням. 

 Другий етап – тренінг. На нього відібрали 50 учасників із числа тих, хто заповнив анкету. Паралельно потрібно було виконати кілька кейсів та відправити на пошту до початку тренінгу. Власне, це були кейси, з якими працівники фундації зіштовхувалися кожного дня

Завдання були дійсно цікаві, пригадую одне: у ньому потрібно було придумати подарунок (що символізував би собою фонд, чи якось розповідав про нього) на зустріч Барака Обами із Володимиром Кличком. Тут треба неабияк покреативити, а ще – зробити бекграунд-чек, пошукати якісь інсайти.

На самому тренінгу нас збиралися у хабі. Багато працювали командами, знайомилися, проявляли себе. А завершальним етапом було проходження співбесіди, де ми розповідали, що ми хочемо отримати від цього проєкту, у якому проєкті себе бачимо та чому. Словом все як на справжній співбесіді.

Під час подання анкети треба було обрати напрям, у якому ти хочеш стажуватися. Я подавалася лише на проєктний менеджмент. Треба було одразу й проєкт обрати, з яким би я хотіла працювати. Як колишня учасниця програми “Школи успіху”, я мала велике бажання працювати саме над нею. 


Кожному по проєкту

Не лише я, а і взагалі кожен стажер був закріплений за певним проєктом та менеджером, що делегував йому завдання. Проте, поза цим, ми часто отримували завдання від інших відділів та працівників фонду.

У “Школі успіху” я займалася пошуком організацій та формуванням партнерських зв’язків для подальшої співпраці із ними. Простежувала певні етапи підготовки організації так званих локальних “Шкіл успіху”, які мали організовувати безпосередньо учасники цього проєкту – це було їхнім завданням. А ми контролювали цей етап. А ще я відвідувала їх у якості спікера та делегата від фонду.

Крім цього, виконувала різні завдання від комунікаційного відділу. Зокрема, займалася аналізом потреб цільової аудиторії Klitschko Foundation. Паралельно ми запускали пілотний проєкт ProCharity, мета якого – навчити благодійні та громадські організації вести відкриту, прозору діяльність. А також – навчити їх ефективному управлінню.


Конвертуємо практику у досвід

На програмі я здебільшого вдосконалила свої soft-skills. Покращила уміння працювати з великою кількістю даних, навички написання рекомендаційних та мотиваційних листів, резюме (насправді, на цьому була зосереджено багато уваги). А ще навички ведення проєктів, публічних виступів, професійного листування.

 Я б сказала, що це стажування корисне як з точки зору запису у резюме, так і з реальної практичної точки зору. Насамперед це круте оточення – зі схожими цілями та цінностями

Більше того, на стажуванні мені дуже поталанило із менеджером. Він постійно тримав мене в пульсі, підсилював віру в себе, давав такі завдання, де мені потрібно було виходити за межі свого комфорту. Якби мені довелося працювати з іншим менеджером, то, можливо, враження були б інші.

Стажування у Klitschko Foundation багато в чому заточене на те, щоб допомогти учасникам з їхньої майбутньою кар’єрою. Так, у нас було багато тренігів по написанню хорошого резюме, проходженню співбесід тощо. Крім цього, на стажуванні нам надавали рекомендаційні листи та поради щодо можливого працевлаштування.


Життя після стажування

 Шлях у Klitschko Foundation не обов’язково має закінчитися по завершенню стажування. Учасники програми мають змогу залишитися у фонді

Щодо практичних навичок для подальшої кар’єри, то з одного боку, я не отримала роботу одразу після завершення проєкту. Натомість я пішла на стажування в іншу компанію. Проте, вважаю, що цим я завдячую саме фонду, який навчив мене багатьом скіллам.

Загалом, ваш шлях у Klitschko Foundation не обов’язково має закінчитися по завершенню стажування. Учасники програми мають змогу залишитися у фонді. Усе залежить від якості роботи, наявності вакантних позицій у фонді, а також – свого бажання. Ну і про співбесіду не забуваємо, її теж пройти доведеться.

Із 17 стажерів мого відбору залишилися у фонді 1 людина. Вона дуже відповідально ставилася до своїх задач під час стажування, гарно себе проявляла та мала велике бажання працювати у фонді, тож у неї все й склалося.


Умови стажування: скільки та за скільки

Стажування у фонді безоплатне. Дійсно, ми працювали, мали відпрацювати певну кількість годин у офісі, але поміж цього нам проводили велику кількість лекцій і тренінгів від людей із різних сфер. Це давало нам змогу отримати корисні навички та знання, що є значно ціннішим за зарплату. Більшість лекцій були дуже потужними, а також надали нам зв‘язки із певними компаніями, організаціями тощо.

 За годинами роботи стажування – парт-тайм. Сутність в тому, аби студенти змогли вдало поєднувати навантаження в університеті та роботу у фонді, тож такий підхід оптимальний

Загалом ми мали працювати 9 годин на тиждень. У які дні та години приходити – кожен вирішував самостійно, відповідно до свого розкладу в університеті тощо. Як правило, ми всі працювали приблизно тричі на тиждень по три години, не враховуючи лекції та тренінги.


Key takeaway та кулачки з Кличком

Найцінніше, що я для себе винесла зі стажування – це розуміння, що я здатна на більше, ніж думаю. А також те, що не варто боятися захмарних вимог на ринку праці.

Не треба ставити рамок у своїх голові. Варто шукати себе в різних сферах, бути сміливішим. Наприклад, коли я в чомусь сумнівалася, мій менеджер казав: “Якщо ти чогось не знаєш чи не вмієш – це не значить, що ти не можеш навчитися цьому”.

Стажування у Klitschko Foundation – це справді крутий досвід для тих, хто хоче отримати розуміння та навички введення проєктів, PR-сфери, фандрайзингу а також побачити як працює благодійна організація. Це класно, бо ти вчишся всього потроху із різних сфер. І від цього розумієш, де хочеш далі реалізовувати себе.

 А ще, якщо пощастить, у фонді можна стукнутись кулачком із Володимиром Кличком!

Якщо наважитесь подаватися на програму, пам’ятайте: важливо мати розуміння про діяльність фонду, проявити свої найкращі якості та показати свою готовність належно приділяти час роботі у фонді.


Стажування у PepsiCo

Назар Бедій,
Екс-стажер PepsiCo Ukraine

PepsiCo — це міжнародна FMCG-компанія і гігант на ринку готових продуктів харчування та напоїв. Серед відомих світових брендів компанії є PepsiLaysQuaker та інші. 

В Україні компанія представлена низкою відомих брендів. Зокрема, PepsiCo Ukraine реалізовує снекові бренди Lay та “Хрусteam”. Саме з ними я працював під час свого стажування у відділі бренд-маркетингу компанії протягом 2019-2020 років.

Вища ліга стажувань

 PepsiCo компанія надзвичайно серйозна у всьому, що вона робить, і якщо сюди беруть стажерів, то чітко знають для чого.

До PepsiCo Ukraine я вже мав досвід стажування у PR-агенції. Там я провів два місяці стажування, а потім ще 4 місяці пропрацював уже на посаді. Тож порівнювати мені є з чим. І контраст сильний — одразу кидається в очі.

На відміну від агенції, де стажування було швидше ситуативним, у PepsiCo існує спеціальна програма PepsiCo GO. З багатьма етапами відбору, організованою системою тренінгів для стажерів, конкурентною зарплатою та конкретними перспективами залишитися в штаті.

PepsiCo компанія надзвичайно серйозна у всьому, що вона робить. Тому і стажерів вона бере з чіткою метою — щоб вносити свій вклад у навчання та розвиток молодих талантів. А також для того, щоб виростити для себе якісні кадри.

 Ідучи на стажування до компанії штибу PepsiCo, варто розуміти, що на вас тут дивитимуться не як на студентика, а як на завтрашнього спеціаліста. І це зовсім інша відповідальність. Але і рівень інший, тому це дуже круто


Відбір пройти не можна завалити

Про програму стажування PepsiCo GO я дізнався від своєї подруги Олі. Саме вона надіслала мені посилання на сайт компанії з інформацією про набір стажерів. І понеслося.

На той час я не розглядав ніяких вакансій, і стажувань теж не шукав. Причина проста – я саме закінчував третій курс, і ми з друзями з Могилянки намагалися розбудовувати свій відео-продакшн. Я був з головою у процесі створення власної справи, у нас уже навіть був свій невеличкий офіс у квартирці на Дарниці. Та щось смикнуло мене таки податися на програму.

Етапів відбору в мене було чотири: відеоінтерв’ю, два тести (математичний та на розуміння тексту), кейс та співбесіда.

Довго не думаючи, я наклацав реєстраційну форму, вказав, що хочу працювати у відділі бренд-маркетингу та сів записувати відповіді на відео-інтерв’ю на вебку свого ноута.

 Чи було складно проходити відбір? Помірно. Я б не сказав, що на відборі було щось непосильне

Через декілька днів я отримав лист на пошту: “Привіт, я HR-спеціаліст у PepsiCo. Пропонуємо тобі продовжити відбір на програму стажування PepsiCo GO”. Цитата, звісно, не пряма, але суть лишається. Я зрадів, але дуже стримано. Зрештою це був лише перший крок.

Далі був онлайн-тест. Після його успішного складання на пошту прийшли умови для проходження наступного етапу — вирішення кейсу. Пам’ятаю, що часу мав тоді дуже обмаль, і тому хвилювався що не встигну. Зрештою, довелося робити кейс в останній момент, але все пройшло добре.

Після кейсу було кілька днів затишшя, які зрештою були порушені телефонним дзвінком. І якщо на мікроперемоги у вигляді проходження чергового етапу я реагував стримано, то запитання “Чи зручно тобі буде прийти у вівторок о 10:00 на співбесіду?” викликало швидше стрибально-кричальні емоції. Адже це означало, що лишився останній крок. 

Уже через певний час мені запропонували позицію стажера у снековій команді відділу бренд-маркетингу.

Чи було складно проходити відбір? Помірно. Я б не сказав, що на відборі було щось непосильне. Відверто кажучи, надто складним тест не назвеш. Під час відбору від кандидатів ніхто не вимагає бути всезнайками – компанія все прекрасно розуміє.

Кандидати — це переважно студенти, і їм усьому ще треба буде вчитися. Тож усі ці відео-інтерв’ю, тести, кейси та співбесіди – це не про перевірку знань та вмінь, а швидше про випробовування на адекватність, порядність, відповідність цінностей людини цінностям компанії і потенціал.

 Моя порада така: будьте розкуті, будьте щирі, будьте веселі та кмітливі. А ще — переконайтеся, що ви дійсно хочете потрапити у цю компанію та у цей відділ. Упевніться, що вони підходять вам, а ви їм. І тоді шанси пройти на стажування будуть дуже хороші


PepsiCo GO: зсередини

Річне стажування у PepsiCo Ukraine — це дуже серйозно. І у нього є конкретна мета — зрощувати спеціалістів. Саме тому, якщо приблизно весь перший місяць стажера у компанії — це швидше про знайомство з PepsiCo, своєю функцією та мапою офісу, то вже з другого місяця стажера активно включають у роботу.

У мене саме так і було. Наше стажування стартувало 1-го вересня 2019-го року. Ми ходили на тренінги, знайомилися з ПЗ (програмним забезпеченням – прим.), яке використовує компанія. Дізнавалися про внутрішні політики, правила, взаємодії між функціями компанії, організаційну структуру та багато іншого.

Паралельно нас почали включати в роботу. Наприклад, моїм першим завданням було зробити сторчеки (від англ. store check — досл.пер. “перевірка магазину”) у кількох районах Києва та підготувати звіт по них. А вже у середині жовтня мені дали лідити свій перший проєкт — з розробки торгового обладнання “Хрусteam” та Lay’s® для мереж АЗС.

 Пам’ятаю, як організовував зустріч з колегами і як проводив її. Сьогодні для мене це буденність, а тоді було чимось екстраординарним. Ось я, стажерчик, сиджу в переговорці та розповідаю про новий проєкт колегам, які по вже 3-7 років працюють у компанії. Круто ж!

Сьогодні вже на деяких заправках можна зустріти результати роботи нашої команди. Приємно усвідомлювати, що доклав до цього свою руку, та ще й у ролі лідера проєкту.

Найкраще у всьому цьому те, що компанія не боїться давати реальні серйозні задачі на виконання стажерам. Звісно, ці проєкти стажери виконують не самотужки, але PepsiCo компанія міжнародна, тут самотужки взагалі ніхто нічого не робить. Усе в команді, усе — колективно.

 Загалом, стажування у відділі бренд-маркетингу PepsiCo Ukraine — це ще та пригода. Коли мене питали друзі: «А чим ти займаєшся?» я не одразу знаходив відповідь, адже роботи багато, і вона різна.

Тут тобі і аналітика, і підготовка різноманітних презентацій, і брифування агенцій, і з документацією робота, і взаємодія з іншими функціями компанії. Досвід надзвичайний, стажування дійсно занурює тебе у світ маркетингу. Або у світ аналітики. Чи фінансів. Залежить від того у якому ти відділі.


“Ми все розуміємо”

Ще круто те, що PepsiCo піклується про своїх співробітників та лояльно ставиться до стажерів. Мені, наприклад, іти на стажування на початку четвертого курсу в Могилянці було трішки лячно.

Стажування фултайм — повний робочий день. Дистанційки тоді не було. А в Могилянці заочки взагалі в природі не існує, і на пари ходити треба. Я не до кінця уявляв, як це буде працювати. Але знав, що готовий інвестувати зусилля у те, щоб поєднати навчання з роботою.

Я пам’ятаю, що ще на співбесіді думав: “Якщо мене зараз не візьмуть, то тільки через те, що я на денній формі навчання”. Бо я тоді одразу сказав, що готовий працювати на фултайм, але навчання для мене у пріоритеті. У PepsiCo Ukraine мене запевнили, що проблем із цим не буде. Якщо дуже важливо буде піти на якусь пару, керівник завжди зрозуміє і відпустить.

 Питання про необхідність піти на пари до універу навіть не викликало дискусій. Мовляв, “Треба — іди. Ми все розуміємо. Навчання і диплом — це дуже важливо”. Тому я відчував підтримку своїх керівників від першого дня, і шалено вдячний їм за це

Стажування по програмі PepsiCo GO подарувало мені багато нових знань, колосальний досвід та запис у резюме. І це тільки початок мого шляху в компанії. По закінченню стажування я отримав посаду Senior Brand Manager бренду “Хрусteam”. Я дуже хотів лишитися в компанії і щасливий, що отримав змогу продовжити тут кар’єру.

Більшість стажерів мого набору також отримали посади і залишилися в компанії. Це особливо приємно. Знаєте, ми наче прийшли в академію великого футбольного клубу. Нас то підтягували до тренувань із основою, то залишали готуватися до матчів разом із молодіжкою.

Але ми продовжували старатися, показувати себе, і нами не знехтували — дали шанс. Тепер-от ми в основному складі. Поки ще молоді та без особливої кількості трофеїв на полиці. Але амбіції тут у всіх лігочемпіонівські.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень