Знання в наш час — найцінніший товар. В умовах динамічної зміни ринку праці необхідність підвищити рівень кваліфікації або навіть кардинально змінити спеціальність є дуже актуальною. Головна мета більшості — щоб навчання було гнучким та мобільним, не займало багато часу, але давало максимум результату. І тут у пригоді, як завжди, стає інтернет.
Онлайн-освіта набирає все більших обертів. До того ж під час карантину всі установи були змушені перейти в онлайн-формат. Навчання на відстані — часто вже навіть не вибір людини, а вимушений захід.
Ми вирішили з’ясувати, наскільки ефективною може бути онлайн-освіта, як отримати максимум користі від онлайн-формату, та розібрали нові підходи до онлайн-навчання.
Навігація по матеріалу:
Як ефективно здобувати освіту за допомогою онлайну
Що зараз на піку популярності онлайн-освіти
Нові підходи до онлайн-навчання: як урізноманітнити, модернізувати та оптимізувати навчальний процес
Онлайн-освіта як інновація
Перша відкрита масова освітня платформа Khan Academy з’явилася в онлайн-просторі в 2006 році. Її створив американський викладач і підприємець Салман Хан, який прагнув “високоякісної освіти для будь-кого й будь-де”. Платформа існує і сьогодні. Вона налічує декілька тисяч безкоштовних курсів, а її команда з однієї людини зросла у великий колектив.
Але справжній стрибок онлайн-освіти відбувся аж за шість років, у 2012-му, коли на світ з’явилися освітні платформи edX, Coursera і Udacity. З моменту заснування вони отримали істотну фінансову підтримку — одні від іменитих університетів, а інші — від венчурного капіталу. Це дало змогу розвивати платформи на серйозному рівні. Газета The New York Times навіть назвала 2012-й “роком масових відкритих онлайн-курсів”.
В Україні онлайн-освіта стала однією з небагатьох інновацій, яка з’явилася майже одночасно з аналогічними західними ініціативами. У 2013 році українці презентували перші масові онлайн-курси “Університет онлайн” на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Курси ініціював Іван Примаченко, який згодом став засновником першої в Україні платформи для онлайн-освіти Prometheus.
Переваги онлайну
- Доступ до програм найкращих викладачів світу: онлайн-освіта дає можливість навчатися в тих, хто перебуває територіально далеко.
- Найновіша інформація, технології, теорії: матеріал онлайн-курсів оновлюється динамічніше, ніж офлайнові програми.
- Навчання безкоштовне або доступніше за ціною, ніж денне навчання в університеті.
- Можливість навчатись будь-де й будь-коли.
- Можливість поєднувати різні формати та підходи до навчання.
Недоліки онлайну
- Відсутність живого контакту з викладачем та групою.
- Складність самомотивації та самоорганізації. Як наслідок, низький відсоток проходження курсів до кінця (у світі 7%, в Україні — 15%).
- Недостатня кількість спеціалізованих матеріалів вищого рівня складності: більшість матеріалів створені для вступного рівня — щоб охопити якомога більшу аудиторію.
- Закінчення курсів не гарантує наявності потрібних знань і навичок.
Види онлайн-курсів
Онлайн-освіта буває платною та безкоштовною. Зараз є можливість отримувати якісні знання, не віддаючи за це ні копійки. Достатньо зареєструватися на сайті безкоштовних онлайн-курсів, обрати те, що цікавить, і навчатися. Згідно з останніми дослідженнями більшість українців (64%) обирає безкоштовну самоосвіту.
Також онлайн-навчання поділяють на індивідуальне та синхронне. Індивідуальне навчання передбачає вивчення студентом завчасно підготовлених навчальних матеріалів — у масових відкритих онлайн-курсах тощо. Тут студент залишається сам на сам з навчальним матеріалом, без живої взаємодії з викладачами та групою.
Синхронне навчання передбачає наявність групи студентів та спілкування цієї групи з викладачем через інтернет. Складають загальний розклад занять, лекції читають у реальному часі, навчання проходить синхронно для всіх студентів групи.
До синхронного типу онлайн-навчання були змушені вдатися всі навчальні установи під час карантину.
Плюси індивідуального навчання:
- навчання у зручному темпі
Можна відкладати лекції, пропускати їх, повертатися до попередніх, передивлятися по кілька разів і “наганяти” знання, не втрачаючи прогресу. А от курси з викладачем завжди потребують присутності на заняттях. Якщо пропустиш хоча б одну лекцію, є вірогідність втратити прогрес. Бо лекції читають наживо і можливості прослухати їх знову може не бути.
- Ціна
Величезну кількість якісних курсів на різну тематику із записаними лекціями можна знайти на безкоштовних онлайн-платформах. Тобто жодних грошових вкладень не потрібно — тільки мотивація.
- Гнучкий графік
Студенту не потрібно підлаштовуватися під розклад занять, варто лише скласти зручний для себе графік і дотримуватися його.
Мінуси індивідуального навчання:
- Вірогідність відсутності мотивації і режимності
Для того щоб навчатися самостійно, без викладачів та групи, потрібна чітка мотивація та дотримання режимності занять. Бо ж коли ніхто “не стоїть над душею”, є дуже велика спокуса полінитися. Тож, якщо ви не до кінця розумієте, навіщо вам потрібен курс, найвірогідніше, не пройдете його до кінця.
- Відсутність взаємодії з викладачами та іншими студентами
Тобто відсутність моменту соціалізації, який мотивує, стимулює та надихає продовжувати навчання. Також відсутність можливості оперативно дізнатися відповіді на незрозумілі питання.
Головна проблема індивідуального онлайн-навчання не в самому навчанні, а в мотивації студентів.
В офлайні або в синхронному навчанні ви зазвичай платите гроші за курс. Звісно, ви не хочете втратити ці гроші дарма, як і не хочете публічно зганьбитися перед викладачем і групою. Людей мотивує соціальний тиск.
Тому, коли ви навчаєтесь за безкоштовними онлайн-лекціями і нікому нічого не винні, крім себе, варто максимальну увагу приділити власній мотивації та зрозуміти, навіщо вам потрібне це навчання.
Як ефективно здобувати освіту в онлайні
Якщо ви плануєте опановувати нову галузь, то для початку запишіться на безкоштовний курс за обраною спеціальністю та зрозумійте, чи “ваше” це.
Важливо скласти для себе індивідуальний графік занять і дотримуватися його. У цьому графіку головне — регулярність. Краще навчатися 5 разів на тиждень по 30 хвилин, ніж відкласти 5 лекцій на один вихідний день.
Спробуйте знайти групу людей, яка буде навчатися разом з вами. Знайти охочих можна, до прикладу, на форумах курсів. У процесі індивідуального онлайн-навчання також важлива соціалізація.
Намагайтеся багато практикуватися в межах курсів та поза ними.
Ніколи не соромтеся просити про допомогу, якщо щось незрозуміло, а гугл не може допомогти. Зазвичай запитання можна ставити на форумах курсів.
Що зараз на піку популярності онлайн-освіти
- ІТ-освіта (вивчення програмування, Data science, проєктний менеджмент, курси тестувальників);
- Креативні та творчі професії (дизайн, відеоконтент);
- Вивчення мов;
- Маркетинг (SMM, SEO, інші маркетингові професії);
- Продажі та мотиваційні курси для підприємців;
- Особистісний розвиток.
Нові підходи до онлайн-навчання: як урізноманітнити, модернізувати та оптимізувати навчальний процес
На сьогодні потенціал онлайн-освіти вже значно більший, ніж просто можливість слухати лекції в мережі. Інтернет зробив навчання доступним та популярним, і наразі фахівці намагаються знайти все більш вдалі, дієві та комфортні підходи до процесу навчання.
Серед них можна виокремити:
- Додатки й чат-боти. Охочі отримувати нові знання часто використовують смартфон для цих цілей, адже він завжди в руці. Використання додатків допомагає структурувати навчальний процес та урізноманітнити його через зміну форматів. Ринок додатків для навчання зріс на 36,3% з 2015 до 2020 року, і, за прогнозами, ці цифри будуть далі збільшуватися.
- VR/AR-формати. Передання досвіду й картинки за допомогою віртуальної та доповненої реальності в рази підвищують залученість студента. Поки що цей інструмент не отримав масового поширення, але розробники вже створюють програми для активного впровадження таких форматів у навчальний процес.
- Гейміфікація процесу навчання. Цей інструмент запозичений із психології, зараз його активно застосовують у різних сферах. Підсвідоме бажання пройти умовний рівень гри, заробляючи бали і змагаючись з іншими, неабияк мотивує. До того ж у процесі гри навчання не здається чимось складним і нудним.
- Мікронавчання (microlearning). Це методика, що передбачає розбивку складної теми на маленькі частини. Інструмент особливо ефективний для вивчення складних об’ємних тем та в довгострокових програмах навчання. Принципи мікронавчання можна (і потрібно) застосовувати щоденно для досягнення найкращих результатів. Прослухати 20-хвилинну лекцію, вивчити всього 3 нових іноземних слова або одну формулу не так складно, але дієво — якщо робити це щодня.
- Персоналізація та адаптивне навчання. Це модель автоматизованого навчання, за якого система підлаштовується під здібності, знання й навички кожного учня. Спершу адаптивні технології збирають інформацію про індивідуальну поведінку учня. Залежно від того, як учень взаємодіє з матеріалом та як відповідає, змінюється те, що він бачить на екрані — підказки, запитання, послідовність завдань і тем.
Змішана освіта
Ефективним типом навчання є змішана освіта (blended education).
Про перспективність такого типу навчання почали говорити, коли університетські лекції онлайн стали набирати популярності у світі. Його суть полягає у поєднанні офлайн і онлайн форматів. Найважливіше тут — успішно та ефективно поєднати різні підходи, способи подання матеріалу та види роботи. На сьогодні велика кількість університетів активно використовує методику змішаного навчання.
Згідно з останнім дослідженням креативної школи Projector і компанії DigData 56% українців віддають перевагу поєднанню офлайн і онлайн форматів у межах одного курсу. Чистий офлайн обирає майже третина опитаних, тільки онлайн — лише 17%.