SMM або social media manager – фахівець, який відповідає за ведення соціальних мереж, розробку контент-плану, аналітику сторінок та роботу з рекламою. Професія, яка з’явилась з появою соціальних мереж, виходу організацій та брендів на інтернет-майданчики та потребою у просуванні продукту завдяки онлайн-інструментам.
Соціальні мережі можуть вести агенства, SMM-ники фрілансери та власники бізнесу. В залежності від мети та продукту, бізнес обирає в якому напрямку та з якою командою буде вести свій проєкт.
Що найскладніше в роботі SMM-ника?
Катерина Махаєва:
Основні складнощі – це відсутність розуміння, з яким доводиться зіштовхуватись під час обговорення роботи SMM-фахівця. У всіх абсолютно різні уявлення про те, хто ж це такий. На ринку SMM-послуг немає єдиних стандартів, клієнти не знають, які послуги їм потрібні і де шукати виконавця. У всіх різні очікування, і доводиться зустрічатися зі стереотипами типу “СММ — це ж просто постити тексти і картинки, я і сам так вмію”. А ще в підсумку клієнт часто не може відрізнити “добре” від “погано”, тому що не вистачає знань.
Мало хто знає, як правильно аналізувати статистику, навіщо потрібні (чи потрібні?) підписники, як працює алгоритм стрічки в основних соціальних мережах. Там, де не вистачає знань, з’являється шаманство і якісь дивні, нічим не підкріплені вигадки. Але це вже деталі, про які хороший фахівець при необхідності завжди конструктивно і доступно розповість клієнту, щоб пояснити свої дії.
Оксана Романюк:
Над інстаграмом Hum:Hum працюємо ми удвох: я і мій фотограф Микита. Я пишу історії, а він робить знімки, за якими нас впізнають. Мене не можна примусити написати, якщо я не хочу, і його неможливо загнати в рамки дедлайнів. “Ох, ну це якось несерйозно,” – подумає будь-який нормальний власник бізнесу. Але справа в тому, що я ніколи себе до них не зараховувала.
Найскладніше продовжувати писати наші авторські історії і отримувати у відповідь: “А можна просто фоточку запостити, як всі інші ресторани?” На щастя, таких фідбеків вкрай мало. Тому для мене водночас так важливо і складно продовжувати гнути свою лінію.
Я ніколи не вважала соціальні мережі якимось первинним каналом комунікації з клієнтами, просто тому, що ресторан для мене – це про їжу і атмосферу, а не про фоточку в інстаграм. Тому не витрачала особливо багато часу на підготовку цього каналу (зараз розумію, що даремно). Але через якийсь час почала писати контент-план, який в перший же місяць роботи провалився, тому що мої історії– це не системний конвеєр, це повне відображення мого внутрішнього стану. Коли мені нічого писати, то я просто не пишу.
Максим Бабак:
Якщо не говорити про написання текстів, то тямущий SMM-ник повинен вміти самостійно запропонувати бренду певну стратегію комунікації та успішно її реалізувати. Це свого роду ключ до того, щоб клієнтам було простіше і цікавіше споживати той чи інший контент. Крім того, у різних бізнесів різна специфіка, тому те, що буде прийнятно для магазину одягу не підійде будівельній компанії. Завжди потрібно враховувати завдання і мету, яку перед собою ставить бренд.
Надія Потоцька:
Особисто для мене найважче бути постійно увімкненою. SMM-менеджер не може просто запустити проєкт і піти на вихідні відпочивати. Потрібно постійно переглядати, чи все ок. Перевіряти і максимально оперативно реагувати, якщо щось сталось. Ми фултайм онлайн. І це трішки ускладнює життя.
Як це працює?
Дарія Кулакова:
За три роки, з початку моєї роботи в Oh My Look!&G.Bar, наша креативна команда значно виросла і в кожного своя зона відповідальності. Я — SMM-менеджерка G.Bar, G.Shop і SO DODO, займаюсь стратегічним планування, модерацією, постингом, пишу та створюю брифи для дизайнера, копірайтера та фотоконтент менеджерів, веду контент-плани, продумую активності для просування аккаунта і взаємодії з аудіторією.
Мені пощастило, тому що в нашій команді є копірайтер, 2 графічних дизайнери, PR-менеджер та діджитал-маркетолог, і велика креативна команда фото- і відеоконтент-менеджерів. Тому, у мене, як SMM-менеджера, є можливість займатися стратегією і аналітикою.
А якщо SMM-ник виконує все вищеперераховане сам — це як мінімум не дуже професійно, і в результаті — його не вистачає на більш глобальні речі.
Максим Бабак:
Я працював з Mastercard, Optimeal, Suzuki, Unilever, Fozzy Group і декількома локальними брендами. І можу сказати, що все залежить від формату роботи і ступеня довіри клієнта. Як правило, в агентствах вже є затверджений план публікацій і рубрикатор. Все що залишається SMM-нику і дизайнеру – домовитися, щоб дизайн і текст працювали разом і відповідали на запит клієнта.
Якщо пост їх влаштовує – відмінно. Якщо ні, ми шукаємо компроміс, який влаштує як клієнта, так і виконавців, що на мій погляд теж дуже важливо.
Катерина Махаєва:
Дуже багато стереотипів народжується з поверхневого розуміння принципів SMM. Не всі знають, що постити треба не щодня, а якісний контент, не в якийсь міфічний піковий час, а коли є, що сказати, не пости, що продають, а цільові, що вирішують конкретні завдання.
Тому в нашій студії немає такої позиції, як SMM-ник. Традиційно вважається, що посаду inhouse SMM-фахівця в компанії повиннна займати одна людина. Але цей підхід не дуже ефективний, оскільки робота з соціальними мережами містить в собі великий спектр завдань: написання текстів, дизайн, налаштування реклами, спілкування з користувачами, зйомка фото та відео, створення стратегії і, про що часто забувають – маркетинг. Одна людина може досить непогано справлятися з частиною або навіть з усіма цими завданнями, але на практиці знайти такого фахівця складно, і в цілому це досить дивна ідея – саджати маркетолога писати тексти, фотографа відповідати на повідомлення користувачів і т.д. Тому в нашій студії над проєктом працює команда: як правило, це проджект-менеджер (він же стратег), контент-менеджер (це як раз SMM-ник), дизайнер, фотограф, копірайтер, ком’юніті-менеджер.
Як стати SMM-ником?
Дарія Кулакова:
За вищою освітою я магістр реклами та зв’язків з громадськістю, тому спеціальність дала перші загальні уявлення про бренд та роботу з ним.
А далі — самонавчання. Бажання+відведений час і от ти вже знайшла купу безкоштовних блогів, телеграм- і ютуб-каналів, пабліків про SMM, регулярно моніториш топові бренди, тримаєш руку на пульсі всіх трендів і оновлень. Це точно дасть класну базу, а далі — тільки практика, спроби, факапи і ще раз спроби.
Особисто я проходила SMM-, копірайтинг і таргетинг-інтенсиви в Bazilik, а також всі воркшопи крутого комунікаційного агентства SETTERS в Києві — після них неможливо піти без багажу ідей.
Катерина Махаєва:
Досвід в SMM особисто для нас важливий не завжди. Приклад: якщо людина класно пише тексти, це перевіряється на тестовому завданні, і для нас вже не має значення, чи працювала вона копірайтером раніше. Ком’юніті-менеджеру необхідний досвід безпосередньо у спілкуванні з клієнтами, а не в SMM, дизайнеру також. На посаду проджект-менеджера, безумовно, потрібна людина з досвідом. Але у нас є свої методології, відповідно до яких ми працюємо, тому в будь-якому випадку ми багато чому навчаємо після прийому на роботу.
Оксана Романюк:
Соромно зізнатися, але я до сих пір слабко розумію, що таке SMM, власне, як і що таке ресторанний бізнес. Я творець та кріейтор, в якого термінологія випливає під час роботи. Тому я ніколи не називала себе SMM-фахівцем. Коли ми відкрили Hum: Hum, нескінченна низка завдань-дзвінків-зустрічей-питань не закінчувалась, і я пам’ятаю, як просто взяла в руки телефон і почала писати гарну історію про щось дуже світле. Я опублікувала пост на нашу сторінку. Тоді не було ні плану розвитку, ні стратегії, ні взагалі будь-якого бізнесового наміру. Відгук вийшов шалений, посипались десятки лайків і я не розуміла, що відбувається. Так народилися мої маленькі замальовки на тему побутової філософії в нашому інстаграмі, які потім переросли в # історііподільскогохумуса.
Надія Потоцька:
Навчатись важливо. Постійно. Соцмережі змінюються щодня і тут успішний той, хто встигає реагувати на зміни. З‘явились голосування? Треба їх використовувати у роботі. Новий тренд фото? Варто придивитись і змінюватись.
Навчання «соцмережевій справі» відрізняється від класичного. Тут не потрібні університети чи річні програми, достатньо кількамісячних курсів, тренінгів, воркшопів та регулярного обміну інформацією. Плюс навчання для загального розвитку: мистецькі курси, стратегічні, географічні чи будь-що інше. Моя робота з соцмережами почалась у 2009. Відтоді я постійно навчаюсь. Майже щомісяця — нове. Тренінги у Bazilik, воркшопи Setters, курси у Projector, онлайн-курси і тд.
Скільки заробляє SMM-менеджер?
Як і в будь-якій іншій діяльності, заробітна плата SMM-спеціаліста залежить від професійного рівня. Середня зарплата по Україні на сайті work.ua становить 11 тисяч гривень, але можна стверджувати, що більшість компаній стартує з 6000-8000 тисяч. Це пов’язано з великою конкуренцією та, як не дивно, різницею між вимогами різних роботодавців.
Катерина Махаєва:
Середню заробітну плату в агентстві визначити важко. Важливо розуміти, що іноді SMM-супровід великого проєкту — це робота великої команди і дуже об’ємні завдання, що коштує відповідно. Що ж стосується зарплати звичайного inhouse фахівця, це десь 12 000 грн.
Надія Потоцька:
Середня заробітна плата відрізняється від сфери і регіону. А ще від об’єму роботи. SMM спеціаліст IT-компанії у Києві може отримувати 1500$, а SMM-менеджер салону краси у Полтаві — 3000 гривень. Інколи за один не складний проєкт платять 150$, а за комплексний — 600$. У Києві, як мені здається, середня зп зараз 400–600$. Моя найбільша зп за всі роки роботи у SMM була 2000$ (не в Україні), а найменша — 150$.
Максим Бабак:
На мій погляд, це досить скромні гроші. Незважаючи на те, що бюджети брендів на соціальні мережі щорічно зростають, адекватну зарплату в агентстві знайти дуже складно. Мені здається, ця позиція часто залишається недооціненою, тому що її порівнюють з роботою для студентів і новачків в рекламі. На жаль, це дуже сумний стереотип, який можна простежити в кожній другій вакансії. Як правило, SMM-ник веде від трьох до п’яти проєктів. Такого обсягу вистачає щоб розмірено та якісно робити свою роботу – писати тексти, брифувати дизайнерів і працювати із запитами та коментарями.
Дарія Кулакова:
На ринку SMM немає середньої заробітньої плати, все залежить від безлічі нюансів: який проєкт, яка зайнятість, чи є підрядники, парттайм чи фул, досвід спеціаліста та рівень компанії.
Тому сума стартує від пари тисяч гривень (якщо, наприклад, супроводжувати один маленький проєкт парттайм і увесь контент надає бренд). І до 1000$+, якщо це масштабний проєкт або декілька, міжнародне агентство, або якщо SMM-ник бере на себе обов’язки інших спеціалістів.