31 березня медіа Telegraf.Design зупинило роботу через брак коштів та кризу, яку спричинила пандемія коронавірусу. Тепер журнал для дизайнерів запустив краудфандинг-кампанію та завів акаунт на Patreon, сподіваючись зібрати кошти на відновлення роботи.
Telegraf.Design розповідає про український дизайн, новини у цій сфері, збирає кейси та погляди, а також ділиться досвідом різних фахівців. Ми дібрали п’ять матеріалів Telegraf, щоб разом з вами зазирнути за ширму світу дизайнерів.
1. Як прокачати свій смак у кольорі
Колір — один з основних інструментів, який створює настрій або підсилює сюжет. І це стосується не лише кіно, а дизайну загалом. На прикладі кадрів із фільмів показано, як використати чотири класичні поєднання — основні колірні гами, які є базою майже для будь-якої палітри.
01.
Якщо ти працюєш у межах одного кольору, у тебе майже немає шансів на помилку. Адже його відтінки за замовчуванням непогано поєднуються між собою.
02.
Аби вправно користуватись колірними палітрами, потрібно створювати обмеження — правило, яке завадить зіштовхувати кольори хаотично. Наприклад, обмеження щодо насиченості чи яскравості дасть змогу об’єднати навіть несумісні, на перший погляд, кольори.
03.
Дехто каже: «Ніколи не поєднуйте зелене із червоним», — бо це виглядає дешево, чи занадто просто, чи занадто кричуще. Але все залежить від відтінків та насиченості кольорів. А ще від того, який ви хочете створити контраст — дискомфортний чи приємний для ока.
2. Що читати, дивитися, слухати: 40 цінних джерел для продакт-менеджерів
Подкасти, телеграм-канали, книжки, курси, мітапи й конференції — усе, що стане в пригоді нинішнім та майбутнім продакт-менеджерам і всім, хто цікавиться розвитком продуктів.
01.
«Спринт. Вирішуйте складні завдання Й тестуйте нові ідеї за 5 днів», Джейк Кнапп, Джон Зерацкі, Брейден Ковіц
У книжці йдеться про методику, яка дає змогу тестувати ідею протягом п’яти днів. Її розробили в Google, а пізніше перевірили на сотні компаній. Автори детально розписують усі етапи спринту, пояснюють, чому не працює брейнстормінг та як уникнути пасток у звичних процесах прийняття рішень й адаптувати методику для різних цілей.
02.
Клуб анонімних продакт-менеджерів
Професіонали зі сфери управління продуктом та суміжних дисциплін діляться досвідом у розмовах із Володимиром Мирненком. Зараз є вже 10 записів. Зокрема, із колишнім продакт-менеджером у MacPaw Павлом Педенком та head of product у ЛУН Олександром Івановим.
03.
«Мислення швидке і повільне», Деніел Канеман
Міжнародний бестселер від психолога та лауреата Нобелівської премії пояснює, як працюють дві системи людського мислення. Одна — допомагає економити час, але й провокує емоційні рішення. Друга — повільна й логічніша, але потребує від нас більше зусиль. Автор навчає ефективно користуватися обома.
3. Продакт-дизайнер vs продакт-менеджер: у чому різниця?
Часом вважають, що посада продакт-менеджера є логічним продовженням кар’єри для дизайнера. Може бути й так, якщо дизайнер хоче докорінно змінити свою діяльність і займатися організаційною та управлінською роботою. Але, на мій погляд, еволюційним кроком у межах дизайн-галузі може бути роль саме продакт-дизайнера — спеціаліста із широким світоглядом і колом знань, різними зонами відповідальності та багатим інструментарієм, що не обмежується виключно засобами створення інтерфейсів.
01.
Продакт-дизайнери використовують різноманітні методи досліджень, вивчають психологію, щоб краще розуміти людей та розвивати емпатію — головну зброю в їхньому арсеналі. Саме емпатія та сповідування дизайн-мислення як філософії та методології розв’язання проблем є запорукою успішної роботи продакт-дизайнерів.
02.
На відміну від продакт-дизайнерів, продакт-менеджери є “адвокатами” бізнесу й мають на меті організувати процес розробки заради досягнення бізнес-завдань.
03.
Продакт-менеджер, як і продакт-дизайнер, долучається до розробки на кожному з етапів. Та якщо продакт-менеджер відповідальний за організацію процесу, то завдання продакт-дизайнера — забезпечити якість і цілісність рішення. Водночас робота обох спеціалістів завжди ґрунтується на розумінні проблем користувача та бізнес-завдань — у цьому їхній перетин.
4. «Моя професія існує, але не в Україні», — автодизайнерка Юлія Лободюченко
Юлія Лободюченко зацікавилася автодизайном майже випадково. Зараз вона живе в італійському Турині та працює на китайську компанію JAC Motors. Дівчина розповідає, де навчатися, як знайти роботу, що відбувається на автомобільному ринку загалом, які особливості автодизайну в Європі та чому його зовсім немає в Україні.
01.
Готуватися шукати роботу потрібно заздалегідь, оскільки жодних гарантій працевлаштування немає. Головне — це робити портфоліо і збирати контакти. В Україні навчають, перш за все, ремесла — скажімо, малювання. А в Італії — виживати та комунікувати в цій сфері, готують до стресу.
02.
Зараз бояться не вписатися і втратити аудиторію. Наприклад, електрокар можна зробити якої завгодно форми. Але їх часто продовжують робити точно такими, як і звичайні авто, тільки без решітки. Тому що цього вимагає ринок. Ризикувати стало небезпечно.
03.
Фахівців, які можуть проєктувати транспорт, готують лише в Харківській академії дизайну і мистецтв. Але без додаткової освіти в Європі, на мою думку, потрапити в індустрію буде значно складніше.
5. Дизайн-бібліотека: книжки, які рекомендують UX та продуктові дизайнери
Дизайн-спеціалісти та спікери конференції Krupa розповідають, що вони читають та що радять прочитати колегам.
01.
Design for the Real World,
Victor Papanek
Ця книжка справила на мене враження ще під час студентського життя в артшколі. У ній ідеться про те, що дизайнери несуть відповідальність не просто за створення робіт для широкої аудиторії користувачів. Викладені в ній принципи концентрують у собі всю силу дизайну і додають цінності повсякденним задачам.
02.
Mapping Experiences: A Complete Guide to Creating Value through design,
Jim Kalbach
Ще одна практична книжка про те, як поєднати бізнес пропозиції й користувацькі потреби у правильні моменти через найкращі середовища. Книжка надає інструменти для обох світів: розуміння й оптимізації складних бізнес-процесів і водночас виявлення дієвих інсайтів з дослідження користувачів.
03.
Power Questions: Build Relationships, Win New Business, and Influence,
Andrew Sobel
Щоб надавати хороші продукти й послуги, спочатку потрібно правильно визначити проблему. Це можливо, тільки якщо ви вмієте ставити розумні запитання. Це нелегко, але книжка «Power Questions: Build Relationships, Win New Business, and Influence» в цьому допоможе.