fbpx
Slow news

Створили меморіальний проєкт про братів Ратушних

Історію полеглих захисників подано через образи Лицаря і Друїда
Кірста Олена, 08.07.2025

Платформа «Меморіал» у співпраці з медіа «Характер» представила спецпроєкт, присвячений Роману та Василю Ратушним — меморіальний проєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда».

Проєкт складається з 18 частин і поєднує текстові матеріали, ілюстрації, аудіо- та відеоформати. Він розповідає про Романа та Василя Ратушних — братів, які були учасниками Революції Гідності, а згодом брали участь у бойових діях під час війни в Україні. 

Тексти написала журналістка Альона Мартинюк, ілюстрації створила художниця Марина Соломенникова. Історія подана через образи Лицаря і Друїда — авторський художній прийом, використаний як метафора для розкриття характерів і життєвих обставин обох героїв.

«Усі ви знаєте, що ці хлопці були героями. Жили вони чесно, а загинули гідно. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоб закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу», – розповіла під час презентації Альона Мартинюк.

Окрім репортажу, команда підготувала серію листівок. Їх поширюють під час фестивалю «Протасів Яр» у межах кампанії «Донат на пам’ять».

«Я неймовірно вдячна за можливість бути дотичною до цього проєкту і відобразити в ілюстраціях те, якими Роман і Василь Ратушні були відважними, цікавими, сміливими. Дуже важливо шанувати і пам’ятати героїв, які поклали своє життя на захист України», – розповіла ілюстраторка Марина Соломенникова.

Про Романа і Василя Ратушних

Роман «Сенека» Ратушний, 24 роки

Роман Ратушний поліг 8 червня 2022 року під час виконання розвідувального завдання поблизу Ізюма на Харківщині. Служив у складі 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр». До початку повномасштабної війни був громадським активістом — зокрема, очолював ініціативу «Захистимо Протасів Яр», яка зупинила забудову заповідного масиву в Києві. Після 24 лютого брав участь у боях під Києвом, звільняв Тростянець, воював у Сумській та Харківській областях. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня. Його ім’я присвоєно вулиці в Солом’янському районі столиці, а також ландшафтному заказнику «Протасів Яр».

Василь Ратушний загинув внаслідок влучання ворожого FPV-дрона 27 лютого 2025 року під час виконання бойового завдання. Брав участь у Революції Гідності, а з початком війни у 2014 році пішов добровольцем до війська. У 2019 році повернувся до мирного життя: самотужки збудував дім, грав на альт-саксофоні,  виготовляв ножі у скандинавському стилі. Із початком повномасштабного вторгнення знову став до лав оборонців. Після смерті молодшого брата Романа його участь у війні стала також особистою мотивацією. Протягом останніх років служив оператором безпілотників у підрозділі «Птахи Мадяра».

Василь Ратушний
Василь «Птах Каштан» Ратушний, 28 років
Читайте також у рубриці Slow news
У Києві проведуть серію безоплатних лекцій із сексуальної освіти для підлітків
Вони охоплять теми сексуальності, тілесності, згоди та безпечних стосунків
OpenAI готує до запуску власний веббраузер зі вбудованим штучним інтелектом
У ньому можна буде розв’язувати завдання через чат‑інтерфейс, без потреби переходити на сайти
У Bazilik стартує Літня школа про сучасні комунікації та українську культуру
Увесь прибуток передадуть на підтримку спільноти «Близькі» — для рідних військових і ветеранів
Липневий Кураж відбудеться в Києві цими вихідними
У програмі — маркет українських брендів, концерти, благодійні формати й тематичні спецпроєкти
Відбулась онлайн-премʼєра фільму Polemos, який створили «Азов» та RIOTDIVISION
Стрічка осмислює досвід воїна через метафору шахової гри зі смертю
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень