У Києві тривають виставкові проєкти, які не лише розповідають унікальні історії, а й привертають увагу до важливих суспільних питань. Ці заходи — про єдність, мужність і боротьбу за справедливість. Детальніше про них розповідаємо у матеріалі.
«Крим — це Україна»: портрети видатних кримців
У ТРЦ Gulliver відкрилася виставка, присвячена кримцям, які своєю діяльністю утверджують національну ідентичність та нагадують, що Крим є невіддільною частиною України.
Цей проєкт нагадує, що Крим був, є і залишатиметься частиною України, попри будь-які виклики.
Серед героїв виставки — впливові українці кримського походження: головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, співачка Джамала, народна депутатка України Таміла Ташева, режисер Ахтем Сеітаблаєв, військовий медик і ветеран полку «Азов» Асан Ісенаджиєв та олімпійська чемпіонка з художньої гімнастики Анна Різатдінова, яка є також ініціаторкою експозиції.
Анна Різатдінова наголосила, що мета проєкту — показати приклади незалежності та успіху кримців, чия діяльність є символом сили та незламності.
Автором світлин, що становлять основу виставки, є Костянтин Ліберов. Він разом із дружиною Владою документує злочини росіян та зберігає пам’ять про трагедії і подвиги українців.
Проєкт триватиме два тижні.
«Аеропорт. 242»: пам’ять про героїв Донецького аеропорту
У Музеї війни триває виставка «Аеропорт. 242», що демонструє 24 роботи художника, військового та волонтера Олега Дробоцького з позивним «Художник». Він загинув у березні 2023 року під час боїв на Донеччині.
Свої картини митець створював за мотивами фотографій Сергія Лойка, автора книги «Аеропорт», що документує героїчну оборону Донецького аеропорту в 2014/2015 роках, пише Суспільне Київ. Тема «кіборгів» глибоко надихнула митця, який після початку повномасштабного вторгнення сам долучився до лав захисників України.
Картини із цієї серії брали участь у виставках в Україні та за кордоном, зокрема в Тель-Авіві та Чикаго. Деякі роботи навіть пережили окупацію в Херсоні, де місцеві активісти переховували їх до звільнення міста, а потім передали на Тернопільщину, звідки родом художник.
Виставка «Аеропорт. 242» триватиме впродовж січня-лютого 2025 року.
«Зламай тишу»: виставка, спрямована на боротьбу з гендерним насильством
Третя виставка із соціальним меседжем — «Зламай тишу» — триває на київському залізничному вокзалі. Захід організували ГО «Дівчата» у партнерстві з ООН Жінки в Україні та Жіночим фондом миру. Експозицію, розміщену на конкорсі між Центральним та Південним вокзалами, можна відвідати до 31 січня 2025 року.
Мета виставки — привернути увагу до проблеми гендерно зумовленого насильства, його різних форм і проявів. Вісім інсталяцій ілюструють ситуації, з якими стикаються постраждалі, а інформаційні стенди пропонують ресурси для отримання допомоги.
«Подібно до того, як вокзал є відправною точкою для нових шляхів і змін, ця виставка покликана стати початком нової подорожі для нашого суспільства — від мовчання та нерозуміння до відкритого діалогу та підтримки постраждалих. Експозиція стане певним символом нашого спільного руху до безпечного та справедливого майбутнього», — розповіла пресслужба події.
За словами засновниці ГО «Дівчата» Юлії Спориш, цей проєкт покликаний показати суспільству, що мовчання щодо насильства має бути зламане.
На відкритті виставки виступили представники ООН, медійники, актори й активісти. Вони наголосили, що боротьба з насильством особливо важлива у складні часи війни, коли кількість постраждалих зростає.