fbpx
Slow news

Боротьба з насильством: в Україні стартувала кампанія підтримки постраждалих

Організації, зірки та лідери думок об’єднуються, щоб привернути увагу до проблеми
Кірста Олена, 26.11.2024

Інформаційна кампанія «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» розпочалася на тлі 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Її головна мета — привернути увагу до проблеми гендерного насильства в країні.

Однією з найважливіших тем є сексуальне насильство, пов’язане з війною. Жертви, які постраждали через війну, дедалі частіше відкрито розповідають про пережите, прагнучи справедливості та покарання винних. Ці свідчення стають основою для документування порушень і боротьби з безкарністю, повідомляють у Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні.

За їхніми даними, в період із 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року було зафіксовано 376 випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Постраждали 262 чоловіків, 104 жінки, 10 дівчат і 2 хлопчики. Більш ніж половина випадків стосувалися чоловіків, які зазнали катувань у полоні на тимчасово окупованих територіях або в росії.

«Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, є порушенням міжнародного права прав людини, гуманітарного та кримінального права. Запобігання такому роду насильства та притягнення винних до відповідальності — спільна відповідальність, що ґрунтується на зобов’язаннях держав у сфері прав людини», — додають представники Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Ми зробили огляд кількох інформаційних кампаній, до яких ви можете долучитися. Поширюйте інформацію серед своїх рідних, друзів чи підписників у соцмережах. [Список будемо доповнювати]

Кампанія «Зламай тишу»

У межах Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» громадська організація «Дівчата» розпочала інформаційну кампанію «Зламай тишу». Ініціатива покликана підвищити обізнаність суспільства про проблему гендерно зумовленого насильства (ГЗН) та допомогти постраждалим отримати необхідну підтримку.

Загальнонаціональне опитування, яке ГО «Дівчата» провела у співпраці з World Vision у 2024 році, показало, що лише 24% українців, які пережили фізичне чи сексуальне насильство, звертаються по допомогу. В організації додають, що занепокоєння також викликає той факт, що лише 20% опитаних ідентифікують свій досвід як ГЗН. Найбільш уразливими є жителі прифронтових, деокупованих та окупованих територій, де доступ до підтримки є вкрай обмеженим.

Кампанія «Зламай тишу» має на меті зруйнувати стереотипи щодо насильства, яке часто залишається непоміченим або замовчаним. Організатори прагнуть привернути увагу до проблеми, продемонструвати її масштаб та наслідки, а також надати інформацію про способи допомоги постраждалим.

Для привернення уваги до теми насильства організація використовує різні комунікаційні формати:

  • соціальні ролики, які розкривають реальні історії постраждалих;
  • виставки та статті, що висвітлюють проблему через особисті приклади;
  • освітні матеріали, що пояснюють, як розпізнати насильство та де шукати допомогу.

Ініціативу підтримали публічні діячі, які допомагають поширювати інформацію про кампанію. Серед них — телеведучі Оксана Гутцайт і Юлія Зорій, блогерка Алла Малкін, актори Григорій Бакланов та Антоніна Хижняк, а також засновниця ютуб-каналу «Смішно не буде» Настя Сонечко.

Соціальна ініціатива «Ти Гідна!»

До Міжнародного дня боротьби з насильством щодо жінок українські зірки, мисткині та лідери думок об’єдналися в межах соціальної ініціативи фонду Future for Ukraine «Ти Гідна!». Мета проєкту — підтримати жінок, які постраждали або стали свідками насильства, та закликати їх обирати життя, звертатися по допомогу й долати наслідки травматичного досвіду.

Головна ідея кампанії

Ініціатива «Ти Гідна!» покликана нагадати кожній жінці, що навіть після пережитого насильства вона заслуговує на безпеку, любов, розуміння та право більше не боятися, кажуть ініціатори проєкту.

Кампанію проводять у межах проєкту GIDNA, спрямованого на підтримку жінок, які зазнали сексуального насильства під час війни.

У межах ініціативи було створено короткий мотиваційний відеоролик «Ти Гідна!», що спонукає жінок не мовчати, відкрито говорити про свій досвід і звертатися по допомогу. У зйомках взяли участь відомі українки, які поділилися словами підтримки та солідарності.

«Насилля — це зброя, яку окупанти застосовують до українських жінок та проти всієї нашої нації. Кожна жінка, яка пережила цей жахливий досвід, має бути почута. Попри страшний досвід насильства і травму, жінка гідна знову відчувати безпеку, гідна кохання та розуміння, гідна бути собою та більше не боятися», — йдеться в описі до відеоролика в ютубі.

«Проект Кешер» представив інсталяцію «Невидимі»

У межах міжнародної акції «16 днів проти насильства» Всеукраїнська жіноча єврейська організація «Проект Кешер» презентувала інсталяцію «Невидимі». Цей мінімалістичний артоб’єкт буде представлено в п’яти містах України та має на меті привернути увагу до проблеми ґендерно зумовленого насильства.

Першу інсталяцію відкрили в одному з найбільших торговельних центрів Кривого Рогу. Її центральний елемент — особливе дзеркало, в якому людина не може побачити себе у звичний спосіб. Воно символізує невидимість у суспільстві тих, хто зазнає насильства, але через страх, сором чи залежність не знаходить у собі сил говорити про це відкрито. Поруч із дзеркалом розміщено стенд з інформацією для постраждалих і свідків насильства.

Представники організації додають, що, за даними Opendatabot, у січні 2024 року в Україні було зареєстровано рекордну кількість кримінальних проваджень щодо домашнього насильства — 435 випадків, що на 55% більше, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2023 року. Загалом за останні п’ять років в Україні зафіксували 10 351 випадок домашнього насильства.

Інсталяція закликає замислитися про те, яку роль кожен може відіграти як свідок, друг, подруга або просто небайдужа людина.

«Бути більш чуйними до тих, хто поруч, звертати увагу на тривожні сигнали, пропонувати допомогу та потрібну інформацію — це маленькі кроки на шляху до розвʼязання великої проблеми, які може зробити кожен і кожна з нас», — додає Влада Недак.

Читайте також у рубриці Slow news
Вийшло третє число «Літопису українського дизайну»
У ньому розповідають про офіційні шрифти ЗСУ, піар-кампанії військових бригад та соціально-політичну графіку
Стартувала національна кампанія «Ми всі за одне»
Героями ролика-маніфесту стали реальні військовослужбовці та волонтери
Нові функції месенджерів та інструментів
WhatsApp транскрибує голосові повідомлення, в Signal з’явилися нові функції відеодзвінків, Telegram оновив мінізастосунки, а Google додасть одноразові поштові адреси
Інновації в релігії: штучний інтелект у швейцарській каплиці
ШІ-Ісус може вести діалог із прихожанами 100 різними мовами
Розпочалася нова хвиля кампанії «Розірви Коло» проти домашнього насильства
Вона розвінчує стереотипи про домашнє та гендерно зумовлене насильство та інформує про сервіси допомоги
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень