Українська мова вперше стала домінувати в українському сегменті соціальних мереж, випередивши російську. Це є головним висновком дослідження, яке провів Центр контент-аналізу в жовтні 2024 року.
За даними дослідження, частка дописів українською мовою у ключових соцмережах сягнула 56%, тоді як російською — 44%. Цей результат підтверджує сталу тенденцію посилення ролі української мови, яка проявилася після початку повномасштабної війни в Україні. Особливо помітним є цей зсув у найпопулярніших платформах, таких як Facebook, Instagram та Х, де частка українськомовних дописів коливається в межах 80-90%. Про це розповіли на фейсбук-сторінці Центру контент-аналізу.
Результати дослідження на ютубі показали помірне зростання частки української мови, хоча половина контенту на платформі досі представлена російською. У тіктоці відзначено певне зменшення використання української мови. Російські платформи, такі як VK та OK, попри заборону, продовжують використовувати. Зокрема, вони залишаються поширеними на тимчасово окупованих територіях, де й далі домінує російська мова.
Регіональні відмінності
Майже у всіх регіонах України зафіксовано зростання використання української мови, зокрема у Запорізькій та Херсонській областях, попри часткову окупацію. Водночас в Одеській області відзначено зворотну тенденцію — зростання кількості дописів російською мовою.
Як проводили дослідження
Центр контент-аналізу проводить таке дослідження четвертий рік поспіль. Для аналізу було зібрано понад 1,11 мільйона дописів з популярних соцмереж (фейсбука, інстаграма, Х, ютуба й тіктока), а також із заборонених російських платформ (VK та OK). Вибірка охоплювала період із 15 серпня по 15 вересня 2024 року. Усі дописи мали містити ключові слова з різними коренями в українській та російській мовах. Автори дописів вказали Україну або її регіони своїм місцем перебування.
Раніше ми писали про те, чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO