Zoom оголосив про впровадження нової функції. Користувачі отримають можливість створити собі ШІ-аватарів, які спілкуватимуться замість них на онлайн-зустрічах. Функціонал дасть змогу записувати й надсилати короткі повідомлення від імені користувача.
Цього літа генеральний директор Zoom Ерік Юань поділився своїми уявленнями про майбутнє, де можна буде «направити цифрового двійника» на онлайн-зустріч, а самому, наприклад, відпочивати на пляжі. Крім того, Юань припустив, що віртуальний аватар міг би навіть відповідати на листи замість користувача, автоматизуючи щоденні завдання.
І от уже стало відомо, що ШІ-аватари стануть частиною розширення AI Companion, яке буде доступне на початку 2025 року.
Як створити аватара?
Щоб отримати власного цифрового аватара, користувач має записати відео. Саме його штучний інтелект Zoom буде використовувати для створення віртуальної версії, що нагадує користувача як візуально, так і голосом. Надалі користувач зможе вводити текст повідомлень, а аватар промовлятиме їх замість нього. Цей функціонал доступний лише через функцію Clips, що дає змогу записувати короткі відео для колег.
Окрім можливості створення аватарів, Zoom працює над інтеграцією свого ШІ з іншими популярними застосунками, такими як Zendesk та Asana. Це підвищить продуктивність команд і дасть можливість створювати індивідуальні шаблони для підсумків зустрічей.
Чи буде функція безпечною?
У відповідь на побоювання щодо використання технологій deepfake представниця Zoom Смита Хашим зазначила, що компанія приділяє особливу увагу безпеці цієї функції. Для запобігання зловживанням Zoom застосовуватиме технології аутентифікації, водяні знаки та суворі політики використання.
Скільки це коштуватиме?
Додаткова вартість послуги становитиме $12 на місяць, пише The Verge.
Для тих, хто має базову передплату, буде доступна обмежена версія функції з використанням заздалегідь створених аватарів і голосів. Користувач зможе протестувати інструмент перед придбанням розширеної версії.
Раніше ми писали, що Meta оновлює функції контролю коментарів і безпеки бренду в соцмережах