У Veteran Hub розробили посібники, що допоможуть HR-фахівцям та керівникам створити дружні до ветеранів і ветеранок умови праці після повернення до цивільного життя.
Посібники мають допомогти поліпшити HR-процеси та комунікації, а також нададуть поради щодо того, як виходити з кризових ситуацій та підсилювати співпрацю військовим досвідом.
За словами авторів посібників, вони базуються на дослідженнях викликів, з якими зустрічаються керівники компаній у співпраці з військовими. Це стосується як досвіду співпраці з ветеранами, які повернулися на роботу після служби у війську, так і процесу найму нових працівників, які мають військовий досвід.
«Хто такі сучасні ветерани й ветеранки? Які їхні сильні сторони? Чи потрібні якісь особливі процедури для наймання учасників бойових дій? Відповіді на ці та інші запитання ми зібрали у форматі посібника. У загальному посібнику ми розглядаємо всі аспекти роботи з ветеранами, підкріплюємо їх дійсними прикладами та підказуємо, як можна поліпшити HR-практику й стати компанією, відкритою до ветеранів», — розповіли автори посібника.
Посібники містять інформацію про:
- сильні сторони ветеранів і ветеранок через призму військового досвіду;
- надають інструменти для пошуку кваліфікованих працівників-ветеранів, їх відбору та якісної адаптації в компанії;
- адаптацію корпоративної культури до воєнної реальності.
Надалі Veteran Hub планує розробити посібники для сфери обслуговування, логістичних послуг, банківської сфери, державної служби та безпеки охорони праці.
Раніше ми писали, що «Повернись живим» запустив Центр ініціатив ПЖ