fbpx
Slow news

84% українців відчувають високий рівень стресу через війну, — дослідження 

Третина респондентів вважає, що на відновлення нормального життя знадобиться понад 5 років
Бондар Каріна, 05.05.2023

Дослідницька компанія Gradus Research у межах проєкту “Градус суспільства під час війни” провела вісім хвиль дослідження настроїв українців під час війни, починаючи з четвертого дня повномасштабного вторгнення.

Наприкінці квітня 2023, у восьмій хвилі дослідження, у респондентів запитали, які емоційні стани вони переживають, чи повертаються до роботи, чи змінилась їхня віра в перемогу та як вони оцінюють терміни повоєнного відновлення країни.

 Ще більший рівень стресу

Враховуючи тривалість повномасштабної війни та ситуації невизначеності, очікувано, що більше людей відчувають дуже високий або високий рівень суб’єктивного стресу — про це повідомили 88% опитаних. Водночас у попередніх двох хвилях опитування було 84%. Якщо конкретизувати емоції та стани, то найпоширенішою є втома — її відзначає половина опитаних, але водночас 43% відчувають надію. Серед інших поширених станів — напруження (42%), роздратування (31%), обережність (28%) та гнів (27%)

 Більше людей повернулись до роботи

Значно зріс показник працевлаштованості порівняно з попередньою хвилею. Наразі 61% респондентів повідомляють, що наразі працевлаштовані. У липні 2022 року мали роботу 55% опитаних громадян. Частка тих, хто має роботу і активно працює, із попередньої хвилі опитування зросла з 39% до 51%.

 Повоєнне відновлення та віра в державні інституції

Майже третина респондентів (31%) вважає, що відновлення нормального повсякденного життя у населеному пункті, в якому вони проживали до початку повномасштабного вторгнення, триватиме більше 5 років, ще чверть опитаних (24%) — до 5 років, інші 18% — стверджують, що на це знадобиться 1-2 роки. 14% оптимістично вважають, що це відбудеться до 1 року. 66% впевнені, що наша країна стане сильнішою після війни, і в порівнянні з п’ятою та шостою хвилями ця кількість істотно не змінилась (66% та 69% відповідно).

Водночас протягом всіх хвиль опитування спостерігається тверда впевненість, що Україна здатна відбити напад рф — це висловлюють 87% респондентів, при тому що у п’ятій та шостій хвилях їх кількість була 82% та 81% відповідно. Головними запоруками перемоги учасники дослідження, як і раніше, вважають міць Збройних сил України (70%) та військову допомогу країн Заходу (69%), на другому місці — згуртованість та спротив українського суспільства (55%).

Погляд на запоруку перемоги простежується й у призмі довіри до державних та громадських інституцій: 69% висловлюють довіру до ЗСУ. Президенту України довіряють 49%, волонтерським організаціям — 27%.

Читайте також у рубриці Slow news
У центрі Києва встановили інсталяцію з металевих дронів
Її місія – зібрати кошти на потреби українських військових
У TikTok може з’явитися функція завантаження 60-хвилинних роликів
Це дасть можливість користувачам експериментувати з контентом
Компанія Оrео випустила лімітовану серію печива
Його створили за мотивами «Зоряних війн»
Для українців створили освітню платформу BecomingX
Вона допоможе розвивати навички, необхідні для працевлаштування й підприємництва
Виробник дитячого соку відкрив креативний збір на ЗСУ
У колаборації з благодійним проєктом «ГеройCar»
Інші статті за темами
Slow news
News
Slow news
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень